Litewscy politycy blokują polskie tabliczki

2014-09-04 22:11:14 (ost. akt: 2014-09-04 22:12:04)
Tablica informacyjna Muzeum Etnograficznego w Puńsku. W gminie Puńsk 75% mieszkańców to Litwini. Tablice informacyjne wszystkich miejscowości są dwujęzyczne.

Tablica informacyjna Muzeum Etnograficznego w Puńsku. W gminie Puńsk 75% mieszkańców to Litwini. Tablice informacyjne wszystkich miejscowości są dwujęzyczne.

Autor zdjęcia: Józef Vaina/wikipedia

W latach 1989-2010 obowiązywała ustawa zezwalająca na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości. Stąd w świetle prawa takie tabliczki są nielegalne. Obecny rząd pracują nad nową ustawą o mniejszościach narodowych, która jednak ciągle nie może trafić do litewskiego sejmu. Ma ona zezwalać na używanie języka mniejszości narodowych w życiu publicznym oraz na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości, w których przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 25 proc. mieszkańców.

Jednak nie jest to już pewne. W lipcu premier Litwy Algirdas Butkevicius powiedział bowiem, że w nowej ustawie nie będzie zapisu o dwujęzycznych napisach.

Ustawy jednak nie ma i litewskie sądy karzą grzywnami dyrektorów administracji samorządów regionów wileńskiego i solecznickiego, gdzie na prywatnych domach zachowały się dwujęzyczne nazwy ulic. Wiosna tego roku na grzywnę skazano Lucynę Kotłowską, dyrektora administracyjnego rejonu wileńskiego a we wrześniu Józefa Rybaka, dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego.

Problem dotyczy wyłącznie tabliczek zawieszonych na ścianach prywatnych domów, bo inne zostały już zdjęte. Obaj dyrektorzy argumentowali, że nie mają prawa wejść na teren prywatny i zdejmować tabliczki umieszczone przez właściciela prywatnego budynku.

Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała, mniejszości narodowe mają prawo do napisów informacyjnych w swoich językach tam, gdzie stanowią zwartą społeczność. Jednak litewskie sądy odwołują się do ustawy o języku państwowym, gdzie jednoznacznie stwierdza się, że nazwy ulic i miejscowości muszą być zapisane po litewsku.

Przypomnijmy, że w Polsce od 2005 roku w gminach, gdzie mieszka ponad 20% danej mniejszości miejscowi radni mają prawo wprowadzić tablice w języku mniejszości na terenie całej gminy lub w poszczególnych miejscowościach.

opracował: Igor Hrywna

Komentarze (2)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. imihgrant #1499053 | 89.228.*.* 3 paź 2014 15:23

    a kogo ty tam emigrancie popierasz na tej emigracji?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. imigrant #1477425 | 178.202.*.* 5 wrz 2014 09:20

    Na rosjan polacy pluja a zobacie jak litwini was kochaja a ukraincy jak was kochaja.Sa narody w europie co dbaja o swoj narod ale polacy o swoj narod nie dbaja .Maja go w dupie tylko o swoja kase dbaja wlacznie z kosciolem katolickim.Kiedy to polacy zrozumnia jaka klike popieraja.

    odpowiedz na ten komentarz