Prezydent Litwy do polskich dzieci mówiła po polsku

2014-09-01 22:23:28 (ost. akt: 2014-09-01 23:20:28)
Prezydent Litwy do polskich dzieci mówiła po polsku

Autor zdjęcia: P.Peleckis/http://www.president.lt

Prezydent Dalia Grybauskaitė postanowiła ocieplić stosunki polsko-litewskie na Litwie. 1 września spotkała się z polskimi i litewskimi uczniami w podwileńskich Ławaryszkach.

Ławaryszki są stolicą gminy w rejonie wileńskim na Litwie. Mieszka tam prawie 2,5 tysiąca osób. Polacy stanowią 81 % mieszkańców, Litwini 5%. W Ławaryszkach są 2 szkoły polskie (podstawowa i średnia) i podstawowa litewska.

- Jest czymś bardzo pozytywnym, że pielęgnujecie tak piękną tradycję, bo i w jednej, i w drugiej szkole są ludzie rożnych narodowości, ale z tego co wiem przyjaźnicie się między sobą. Mam nadzieję, że tak samo będzie dalej. Jestem z was dumna i dlatego tutaj przyjechałam” – powiedziała do uczniów prezydent Dalia Grybauskaitė.

Grybauskaitė zaznaczyła, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji przyjazne stosunki między Polakami i Litwinami są bardzo ważne. Do maluchów z polskiej szkoły prezydent Litwy mówiła po polsku.

1 września szkolny dzwonek zabrzmiał dla około 12 tysięcy uczniów szkół polskich w Wilnie oraz rejonach wileńskim, solecznickim, trockim i święciańskim. Uczniowie pierwszych klas polskich szkół stanowią 3,2% ogółu uczniów na Litwie.

oprac. Igor Hrywna
źródło: www.president.lt, http://www.wilnoteka.lt