"Wilia” zatańczyła w Macedonii

2014-08-25 18:55:15 (ost. akt: 2015-01-25 15:22:59)
Wilia” zatańczyła w Macedonii

Wileński "Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Wilia” po raz pierwszy wystapił w Macedonii. Wilnianie śpiewali i tańczyli na VIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Ohrid Sun” w macedońskim Ochrydzie.

Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Wilia” zakończył swój udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Ohrid Sun” w macedońskim Ochrydzie.

Początki „Wilii” sięgają 1955 roku, kiedy to zespół założyli studenci Uniwersytetu Wileńskiego. Od tego czasu „Wilia” dała ponad 1500 koncertów w na Litwie i za granicą.

Więcej kresowej muzyki: kliknij tutaj

Za całokszałt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie zespół został wyróżniony wieloma odznakami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, miedzy innymi: odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, medalem im. Oskara Kolberga, odznaką Marszałka Senatu RP „Złoty laur” oraz wieloma innymi.

Bogaty i różnorodny repertuar „Wilii” skupia w sobie folklor różnych regionów Polski, polskie tańce narodowe, jak też pieśni i tańce Ziemi Wileńskiej.

W skład liczącego około 100 osób zespołu, wchodzi obecnie 2 grupy taneczne oraz 2 chóry.

Kierownik artystyczny i dyrygent: Renata Brasel

Wilia na XVI Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, 26.07.2014: