Młodzi Polacy i Ukraińcy wspólnie porządkują polskie cmentarze na Ukrainie

2014-08-25 14:17:52 (ost. akt: 2014-08-25 14:35:11)
Polski cmentarz wojskowy w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie w lipcu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich starli się z oddziałami rosyjskimi.

Polski cmentarz wojskowy w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie w lipcu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich starli się z oddziałami rosyjskimi.

Autor zdjęcia: Foto Wojciech Przesmycki/Archiwum Ikonograficzne ROPWiM.

Młodzi ludzie z całej Polski już po raz siódmy przyjechali na Wołyń, by porządkować polskie nekropolie i miejsca pamięci na dawnych terytoriach II Rzeczypospolitej. W tym roku w pracach pomoże młodzież z Ukrainy. Wyjazd to inicjatywa Fundacji Niepodległości, którą wspiera m.in. Konsulat Generalny RP w Łucku.

Prace porządkowe trwały na 15 cmentarzach. Wzięło w nich udział łącznie około 70 osób, w tym także polscy harcerze mieszkający na Ukrainie i ukraińska młodzież.

Wolontariusze porządkowali cmentarze m.in. w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach, Bindudze, Turzysku, Kupiczowie, Jankowcach, Rożyszczach. Oprócz nekropolii wołyńskich, młodzież będzie porządkowała również polskiej groby na Tarnopolszczyźnie i Rówieńszczyźnie.

– Sięgamy do kilkusetletniej tradycji kultury i wspólnej tradycji mieszkających na tych terenach Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów, Holendrów, Niemców. Kres tej historycznej narracji wyznaczyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze – i nasza pamięć. W niej można szukać nadziei na przyszłość – mówi Jacek Bury, koordynator projektu z Fundacji Niepodległości.

Fundacja Niepodległości skupia wokół projektu różne środowiska z różnych stron Polski i Ukrainy. W inicjatywie uczestniczą instytucje państwowe, kombatanckie i kościelne jak lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Parafia Świętego Krzyża w Lublinie.

W wyjazdach od lat biorą też udział młodzi ludzie z dawnej przemysłowej dzielnicy Lublina. W ubiegłym roku powstał film o ich zaangażowaniu w pracę na polskich nekropoliach, który potem nagrodzono na gdyńskim festiwalu filmowym «Niepokorni Niezłomni Wyklęci».

Patronat honorowy nad projektem objął Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

źródło: http://www.msz.gov.pl


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A #1469320 | 5.147.*.* 25 sie 2014 15:47

    Kiedy wruca te tereny do Polski

    odpowiedz na ten komentarz