Truskawiec: to tutaj leczył się Naftusią Marszałek Piłsudski

2014-08-19 10:35:00 (ost. akt: 2014-11-12 21:43:31)
Truskawiec: to tutaj leczył się Naftusią Marszałek Piłsudski

Po raz pierwszy o Naftusi wspomniano w 1469 roku. Dokładniej opisano w 1578 roku. Ze względu na smak i zapach, Naftusia jest niezbyt przyjemna. Ale za to bardzo skuteczna w leczeniu chorób dróg trawiennych. Wodę tę można pić tylko na miejscu, bo dwie godziny po wydobyciu traci właściwości lecznicze.

Truskawiec (Трускавець) to uzdrowisko popularne nie tylko wśród Ukraińców, ale i Polaków. 30-tysięczne miasteczko leży u podnóża Karpat, wśród pięknych lasów. Ze Lwowa do Truskawca jest 90 kilometrów.

Kurort powstał w 1827 roku, ale lecznicze właściwości wód z Truskawca były już znane w późnym średniowieczu. W wydanym w 1721 roku w Sandomierzu podręczniku "Historia naturalna" napisano, że "chłopi z Truskawca i innych galicyjskich wsi leczą choroby pijąc wodę z domieszką nafty

W Truskawu znajduje się 14 naturalnych źródeł mineralnych oraz złoża „wosku górskiego” zwanego ozokerytem. Najsławniejsza z nich jest woda Naftusia (ma lekki posmak nafty), pomocna w leczeniu chorób dróg trawiennych. Naftusia pomaga między innymi w wyprowadzaniu drobnych kamieni z nerek, woreczka żółciowego i dróg moczowych. Usuwa też zapalenia w nerkach, drogach moczowych, wątrobie i jelitach. Posiada właściwości poprawiające funkcję wątroby i wzmacniające system odpornościowy.

Naftusia występuje tylko w Truskawcu. Podobnie jest z ozokerytem, woskiem górskim, który w Europie występuje tylko w okolicach Truskawca. Jest to naturalna mieszanka ropopochodnych węglowodorów przypominający pszczeli wosk.

Największą wartość okłady ozokerytu mają w chorobach kręgosłupa i stawów, a także w gojeniu stopy cukrzycowej i w leczeniu miażdżycy.
Okłady z ozokerytu stosuje się do rozkurczu oskrzeli przy przewlekłych bronchitach i astmie oraz przy leczeniu zwyrodnienia tkanek wewnętrznych.

Ma jeszcze Truskawiec sól „Barbarę”, która zdaniem wielu jest lepsza od sławnej soli z Karlowych Warów.

W Truskawcu znajduje się 19 sanatoriów, kilka spa i kilkaset pensjonatów.

Obecnie Polacy stanowią około 1% mieszkańców Truskawca. Działa tam Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe im. Rajmunda Jarosza, filantropa i prezesa w latach 1911-1937 spółki "Zdroje Truskawieckie".

Zobacz: Druskienniki

oprac. Igor Hrywna