Taurogi: naga pierś Oleńki

2014-08-11 22:04:36 (ost. akt: 2014-08-28 00:02:36)
Taurogi: naga pierś Oleńki

Autor zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tauragespilis.jpg/Andrjusgeo

Odsłonięta pierś Małgorzaty Braunek (1947-2014) wywołała swojego czasu prawie narodową dyskusję. Aktorka pokazała pierś w kilkusekundowym ujęciu "Potopie" Jerzego Hofmana.

W "Potopie" (1974) Małgorzata Braunek zagrała cnotliwą, bogobojną i patriotyczną Oleńkę Bilewiczównę. Stąd i wzięła sie dyskusja nad nagą piersią, bo wielu uznało to za szarganie świetości i antypatriotyzm. Posiąść ją siłą próbował Książę Bogusław Radziwiłł (Leszek Teleszyński). A cała rzecz stała się na zamku Bogusława w Taurogach. Co prawda Sienkiewicz z prawda historyczna był mocno na bakier, ale akurat zamek w Taurogach rzeczywiście należał do księcia Bogusława Radzwiłła.

Sienkiewicz w "Potopie" opisał to tak:
- To ci powiem, co mi się wczoraj przygodziło... Wpadłem do niej jak oszalały. Com mówił, nie pamiętam... ale to wiem, że dziewka krzyknęła: "W ogień pierwej się rzucę!" Wiesz, jako tam komin ogromny. I wraz skoczyła! Ja za nią. Porwałem ją wpół. Już się szatki na niej zatliły. Musiałem gasić i trzymać zarazem. Wtem dur mnie schwycił, szczęki mi się ścięły... Rzekłbyś, że mnie kto za żyły w szyi szarpnął... Za czym wydało mi się, że owe iskry, wedle nas latające, zmieniły się w pszczoły i brzęczą jako pszczoły... Ot, jak mnie tu widzisz, prawda!

- I co później?

- Nic już nie pamiętam, jeno taki strach, jak gdybym w niezmierną studnię zlatywał, w jakąś głębię bezdenną. Co za strach!... powiadam ci, co za strach! Teraz jeszcze włosy wstają mi na głowie... I nie sam strach, ale... Jakby powiedzieć... i czczość, i nuda niezmierna, i umęczenie niepojęte... Szczęściem, moce niebieskie były ze mną, inaczej już bym dziś z tobą nie rozmawiał

A reżyser Jerzy Hoffamna pokazał to tak:


Opisany bardzo szpetnie przez Sienkiewicza książę Bogusław jako innowierca, łajdak bez czci i wiary oraz zdrajca, tym ostatnim był jednak tylko dla Polaków. Litwini w nim i jego wuju Januszu widzą ludzi, którzy pod szwedzkim protektoratem próbowali odbudować niepodległą Litwę.

W każdym razie Taurogi (Taurogi (lit. Tauragė, od litewskiej nazwy tura, niem. Tauroggen) w XVII wieku były siedzibą księcia Bogusława Radziwiłła (1620–1669). Później przeszły w ręce rosyjskie. W końcu XIX wieku administratorem majątków w Taurogach był Albert Anders, ojciec późniejszego generała Władysława Andersa. Po pierwszej wojnie światowej miasteczko znalazło się w granicach Litwy, potem ZSRR i obecnie ponownie jest litewskie.

Warto zobaczyć w Taurogach

XVI-wieczny zamek, przebudowany w całości w połowie XIX wieku, mieści się tam muzeum.
Muzeum Zesłań mieszczące się w dawnej siedzibie sowieckiej służby bezpieczeństwa,
kościół ewangelicki (1843) oraz kościół katolicki św. Trójcy z pocz. XIX wieku.

oprac. Igor Hrywna

Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1459085 | 89.228.*.* 11 sie 2014 22:54

    Fajny tekst, Kresy bez zadęcia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz