Mali odkrywcy w świecie nauki

2014-04-15 13:43:21(ost. akt: 2014-04-15 14:38:36)

Autor zdjęcia: Teresa Truchan

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich biorący udział w zajęciach rozwijających zainteresowania nauk matematyczno-przyrodniczych w ramach realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gminy Kowale Oleckie szansą na lepszą przyszłość zawodową” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Gminę Kowale Oleckie, wyjechali na dwudniową wycieczkę do Warszawy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich biorący udział w zajęciach rozwijających zainteresowania nauk matematyczno-przyrodniczych w ramach realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gminy Kowale Oleckie szansą na lepszą przyszłość zawodową” wyjechali na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym etapem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Techniki. Uczestnicy podziwiali zbiory, które od 1955 r. mieszczą się w Pałacu Kultury i Nauki. Podczas wędrówki pani przewodnik w obrazowy sposób przedstawiła rozwój techniki od jej odległych początków do czasów współczesnych. Na dwóch piętrach muzeum uczniowie wzbogacali swoje wiadomości na temat historii techniki. Z zaciekawieniem oglądali ekspozycje tematyczne, m.in. Transport, Maszyny drukarskie, Górnictwo, Hutnictwo, Energia odnawialna, Astronomia i astronautyka, Radiotechnika, Techniczne środki komunikacji międzyludzkiej, Technika komputerowa, Ciekawa fizyka, Gospodarstwo domowe.
Zajęcia edukacyjne, w których braliśmy udział, w ciekawy sposób zaprezentowały odkrycia geograficzne i ich wpływ na rozwój ludzkości.

W Planetarium w czasie seansu "Niebo wiosną" przeżyliśmy moc wrażeń i niesamowitych emocji.

Z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki mogliśmy zobaczyć panoramę stolicy.

Zwiedzanie Łazienek Królewskich rozpoczęliśmy od Pałacu Belwederskiego i pomnika Fryderyka Chopina, aby dojść aż do Pałacu na Wyspie. Obejrzeliśmy trzy ogrody – Ogród Królewski, Ogród Belwederski i Ogród Modernistyczny oraz towarzyszące im wolnostojące rzeźby. Jak na nasze zamówienie kilka cudownych pawi majestatycznie kroczyło alejkami ogrodów, a i wyjątkowo przyjazne wiewiórki wzbudzały radość wśród dzieci.

Atrakcją tego dnia był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy kilka godzin. Młodzież uczestniczyła w pokazach i eksperymentach prowadzonych przez animatorów, a także samodzielnie zgłębiała wiedzę.

W "Koperniku" uczniowie odkryli, jak pasjonująca jest praca archeologa. Prowadzili eksperymenty wodne, odtwarzali rzymską mozaikę oraz wykonywali wiele zadań logiczno-zręcznościowych. Interesujących spraw było naprawdę mnóstwo. Wchodząc na platformę i włączając przycisk, można było poczuć, jak wygląda prawdziwe trzęsienie ziemi, co okazało się dla uczniów niezwykłą przygodą. Mogli oni również zabawić się w muzyków, wystarczyło usiąść na krześle przy instrumencie, a on sam zaczynał grać. Istniała też możliwość gry na laserowej harfie bez strun. Przesunięcie ręką w miejscu strun powodowało, że rozbrzmiewały dźwięki. Niektórzy mieli możliwość porównania, czy łoże fakira jest wygodniejsze od tego, wyłożonego drewnianymi półkulami. Ciekawostką było też prześledzenie historii koła i odkrycie, że do każdego rodzaju podłoża można dostosować odpowiednie koła, które sprawią, że dany pojazd nie będzie się trząsł.

Było też wiele innych atrakcji, takich jak dźwięki cywilizacji, latający dywan, różne zjawiska optyczne, tajemnice ludzkiego ciała i sposoby poznawania świata poszczególnymi zmysłami. Mnóstwo atrakcji sprawiło, że czas upłynął w oka mgnieniu, niektórym nawet go zabrakło, żeby być wszędzie.
Doświadczenia budziły ogromną ciekawość dzieci i uczyły samodzielnego myślenia. Ta bardzo nowoczesna instytucja, w niebanalny sposób ukazywała związek nauki z codziennością.

Pobyt w stolicy nie mógłby się obyć bez odwiedzin Stadionu Narodowego. Akurat trwała tam wystawa pt. "Wiatr i Woda", więc nie widzieliśmy murawy, ale za to obejrzeliśmy najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski. Wraz z przewodnikiem poszliśmy na trybuny oraz zajrzeliśmy w miejsca niedostępne dla kibiców takie jak: szatnie, gabinety masażu i łaźnie zawodników, odwiedziliśmy również strefę VIP, a z tarasu widokowego mieliśmy niesamowity widok na cały kompleks.

Ciekawostką dla uczniów było także to, iż obiad jedliśmy w stołówce Kancelarii Prezydenta RP. Tam też spotkaliśmy wielu znanych z mediów polityków. min. Jarosława Gowina oraz naszą Minister Edukacji panią Joannę Kluzik-Rostowską, która znalazła czas, aby chwilkę z nami porozmawiać.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Sejmu i Senatu i tu spotkała nas kolejna niespodzianka, podszedł do nas poseł RP pan Jarosław Zieliński, który opowiadał nam o swojej sejmowej pracy oraz oprowadził po kilku pomieszczeniach sejmowych m.in. zajrzeliśmy do pokoju klubu parlamentarnego PIS, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy zdjęć z katastrofy smoleńskiej.

To jednak nie był koniec atrakcji, a mianowicie w czasie obrad Sejmu, które oglądaliśmy z galerii, pani wicemarszałkini Wanda Nowicka pozdrowiła nas z sejmowej mównicy a następnie zaprosiła do swojej kancelarii. Tam opowiadała o swojej pracy, działaniach na rzecz m. in. oświaty, mówiła o swojej drodze do sukcesu i wspominała lata, kiedy tak jak my, chodziła do szkoły. Pani Nowicka złożyła autografy i poczęstowała uczniów słodyczami. Młodzież otrzymała też upominki.

To była naprawdę ciekawa wyprawa.

Dwa dni to niewiele, żeby zwiedzić wszystkie atrakcje stolicy, ale to i tak bardzo dużo wrażeń dla "małych odkrywców", którzy mogli poczuć magię i klimat Warszawy.
Uczniom towarzyszyli opiekunowie Teresa Truchan - prowadząca zajęcia z uczestnikami i Jadwiga Lizanowicz, asystent koordynatora do spraw realizacji projektu.

autor Teresa Truchan

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na kowaleoleckie.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: tess

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5