Pisać poprawnie jest sztuką…

2014-03-28 00:42:28(ost. akt: 2014-03-28 00:47:07)

Autor zdjęcia: Teresa Truchan

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich stał się organizowany corocznie konkurs ortograficzny o zasięgu gminnym.
Język tworzy wspólnotę, sprawia, ze czujemy się związani z narodem, ludem, plemieniem. Poprzez jezyk uczestniczymy w tej wspólnocie. To słowa Jana Pawła II, patrona Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich. Dbałość o poprawność języka jest oczywiście jednym z ważniejszych zadań tej placówki.

Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, użycie odpowiednich liter w poszczególnych wyrazach to dla wielu poważny kłopot. Wydaje się jednak, że dla uczestników IX Gminnego Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych w Kowalach Oleckich zawiłości rodzimej ortografii stanowią raczej ciekawe wyzwanie aniżeli problem.

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich stał się organizowany corocznie konkurs ortograficzny o zasięgu gminnym. Honorowy patronat nad imprezą od początku sprawuje pani Helena Żukowska, wójt gminy Kowale Oleckie.
Ideą konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii. Mogą się sprawdzić ze swoimi rówieśnikami z sąsiednich szkół.

Tegoroczne dyktando pisało 28 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Wykazali się bardzo dobrą znajomością pisowni polskiej pod względem ortografii.

Wśród uczniów klas I – III najlepsi okazali się:
Laura Czajkowska (SP Kowale Oleckie)- I miejsce,
Jakub Truchan (SP Stożne) i Weronka Maciejewska (SP Stożne) - II miejsce, Wiktor Jegliński (SP Kowale Oleckie) - III miejsce.
W kategorii klas IV – VI zwyciężyli następujący uczniowie: I miejsce - Nina Wasilewska (SP Kowale Oleckie), II miejsce - Kacper Klaus (SP Sokółki), III miejsce: Dominika Dubowska (SP Kowale Oleckie)

Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami i książkami, które ufundowała i osobiście wręczyła Pani wójt.

Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera, zarówno wśród uczniów, nauczycieli
oraz zaproszonych gości. Był poczęstunek, dobry film na czas, gdy komisja, złożona z nauczycieli języka polskiego, sprawdzała prace uczniów, nowe znajomości, obietnice spotkania się na podobnych imprezach.

Mamy nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany w następnych latach. A na razie zapraszamy na Gminny Konkurs Recytatorski, ale to w maju.

Konkurs przygotowały: Barbara Gulbierz, Jadwiga Lizanowicz, Krystyna Lisowska

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na kowaleoleckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: tess

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5