Umowa na Ogrodową podpisana

2022-03-26 14:00:00(ost. akt: 2022-03-26 10:22:52)

Autor zdjęcia: archiwum UM Kętrzyn

Na ten moment mieszkańcy czekali od wielu lat. 21 marca w kętrzyńskim Ratuszu podpisano umowę na remont ulicy Ogrodowej. To ważna informacja nie tylko dla okolicznych mieszkańców. W pobliżu budowę fabryki planuje spółka Orlen.
Wartość inwestycji wynosi prawie 10,5 miliona złotych. Pozyskane środki to 8,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” i 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - To bardzo ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Prośby i wnioski o jej remont mają już 20-letnią historię. A za chwilę będziemy mieli tam bardzo dużego inwestora - mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - Wkład z naszego budżetu to niespełna pół miliona. To oznacza, że będziemy mięli więcej pieniędzy na inne niezbędne zadania - dodaje.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy z wykonawcą włodarz Kętrzyna podkreślił wsparcie lokalnych parlamentarzystów, którzy również byli obecni na spotkaniu. - O tej ulicy słyszałam już od wielu lat. Była i jest ona ważna dla Kętrzyna. Szczególnie teraz, kiedy szykuje się tam tak duża inwestycja - powiedziała posłanka Iwona Arent. - W pierwszej edycji "Polskiego Ładu" rozdysponowano ponad 23 miliardy złotych, z czego ponad miliard przeznaczono na projekty z województwa warmińsko-mazurskiego. Część tych pieniędzy trafia również do powiatu kętrzyńskiego. Cieszę się, że ten program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem samorządów. Rozmawiamy już o kolejnych edycjach. Wiemy, jakie wnioski zostały już złożone i dołożymy starań, żeby kolejne pieniądze trafiły do Kętrzyna - dodał poseł Jerzy Malecki.

Obrazek w tresci

Kiedy ruszą prace związane przebudową ulicy? - Jest to projekt realizowany według koncepcji "zaprojektuj i wybuduj" musimy teraz poczynić wszystkie starania, żeby stworzyć odpowiedni projekt, zgodny z normami Programu Funkcjonalno - Użytkowego. Muszą być spełnione wszystkie związane z tym formalności, czyli uzgodnienia z właścicielami działek, samorządem. Myślę, że etap projektowania zakończymy do końca września tego roku. Od razu rozpoczniemy prace przygotowawcze, żeby do końca roku 2023 oddać ulicę do użytku - mówi Piotr Głodowski z firmy Budokop, będącej wykonawcą inwestycji.

Nowa ulica Ogrodowa ma również znaczenie w kontekście inwestycji, jaką planuje zrealizować tutaj spółka Orlen Południe. Firma wykupiła tereny po byłej cukrowni i planuje budowę nowoczesnej tłoczni oleju rzepakowego. Kilkadziesiąt lat temu ulica została poszerzona, aby usprawnić transport do dawnej cukrowni. Teraz można usłyszeć informacje, że ulica zostanie zwężona. Czy będzie to kolidowało z zamiarami Orlenu? - Warunki są ściśle określone w normach PFU. Od nich zależy czy droga może być zwężona czy poszerzona. My nie możemy sobie tego zaprojektować ot tak, według własnego uznania - wyjaśnia Piotr Głodowski. Jak poinformował nas burmistrz Kętrzyna, wykonawca remontu ulicy jest już w kontakcie z przedstawicielami Orlenu i zostaną przeprowadzone w tej sprawie odpowiednie konsultacje. - Ta ulica jest rzeczywiście szeroka. To będzie normalna droga z przepustowością, jaka powinna tam być. Wszystko będzie oparte o konkretne wytyczne wynikające z norm PFU, uwzględniające również nośność i częstotliwość ruchu. Do samego Orlenu będzie zjazd z ulicy Ogrodowej - dodaje Niedziółka.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5