Kętrzyn pozyskał kolejne środki na budowę mieszkań. Rok 2022 ma być rokiem inwestycji

2022-01-27 21:13:33(ost. akt: 2022-01-27 22:11:20)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rządowy Fundusz Wsparcia Mieszkalnictwa rozpatrzył pozytywnie wniosek Kętrzyna o dotację na budowę mieszkań – poinformował podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Ryszard Niedziółka. To 10% wartości inwestycji, czyli około 2,5 mln zł. Wcześniej miasto pozyskało już 3 miliony złotych, które wniosło do nowej spółki SIM KZN Północ. To ona zajmie się budową mieszkań w naszym województwie.
Środki te zostaną przeznaczone na prace projektowe budynku i pierwszy etap realizacji.

- Otrzymaliśmy informację, że w ciągu kilku dni Bank Gospodarstwa Krajowego przekaże na konto miasta grant, a my przekażemy go spółce powołanej wraz z innymi samorządami – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - W związku z przyznaniem tych pieniędzy, będziemy czynić starania aby prace projektowe nabrały odpowiedniego tempa, ponieważ mieszkańcy czekają na ten budynek – dodaje burmistrz Kętrzyna. - Przepisy zmieniły się tyle razy, że właściwie za każdym razem zaczynaliśmy od nowa i mam nadzieję, że to już ten ostateczny moment rozpoczęcia projektu.

Więcej inwestycji

Ten rok w Kętrzynie będzie kluczowy jeśli chodzi o inwestycje. Samorząd niebawem podpisze umowę na przebudowę ulicy Ogrodowej. Na ten cel pozyskano 10,5 mln złotych. Co ciekawe wartość najtańszej oferty opiewa na 9,5 mln złotych. Oprócz tego miasto czeka na oferty od firm produkujących elektryczne autobusy.

- Firma, która wygra przetarg będzie miała rok na dostawę taboru, abyśmy od 2023 roku mogli uruchomić bezpłatną komunikację w Kętrzynie – informuje burmistrz.

W tym roku zakończy się też przebudowa „Puchatka” przy ul. Sikorskiego na Kętrzyński Dom Wsparcia, który będzie służył dorosłym niepełnosprawnym. Tu wartość zadania w 100% stanowią środki zewnętrzne (prawie 4 mln złotych pozyskano z Funduszu Solidarnościowego i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). Gminę czeka też cyfryzacja na szeroką skalę. Obecnie realizowany jest projekt unijny za 1,5 mln złotych.

Co z obwodnicą?

Zapowiadana przez wielu obwodnica Kętrzyna nigdy nie była bardziej realna niż obecnie. Dzięki dobrej współpracy z samorządem województwa – jak mówił wielokrotnie burmistrz Niedziółka – udało się najpierw doprowadzić do powstania dokumentacji za prawie 2 mln złotych, a teraz pozyskać połowę środków na budowę drogi.

- Połowa czyli 63 mln złotych to zdecydowanie za mało, liczyliśmy na 100 milionów, ale teraz czynimy starania by drugie tyle pozyskać, na razie opiera się to o rozmowy kuluarowe – mówi burmistrz Kętrzyna. - Ważne, aby termin wykonania zadania był na tyle długi, żeby się wyrobić. Będzie to z pewnością jedno z kluczowych zadań samorządu kolejnej kadencji, który na to przygotujemy – dodał burmistrz.

Nacisk na środki zewnętrzne

Podczas czwartkowej sesji usłyszeliśmy także, że poziom środków pozyskanych do własnych jest w tej kadencji rekordowy. W ciągu trzech lat pracy obecny burmistrz pozyskał 26 milionów złotych, kolejne prawie 3 miliony czekają na podpisanie umowy (razem 29 mln). Z tego co wiemy wnioski o wartości 11,5 mln czekają na ocenę, a w przygotowaniu są wnioski o wartości 10 milionów z Unii Europejskiej i kilkudziesięciu milionów środków rządowych.

- Wartość zadań już realizowanych to 31 mln zł, a dofinansowanie 26 mln, co oznacza to 83% wartości zadań – mówi Dariusz Duczek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętrzynie. - W kadencji 2014-2018 pozyskano 31 milionów złotych, a wartość zadań wyniosła 81 mln zł. Co oznacza, że środki zewnętrzne stanowiły tylko 38%.

Reszta to były kredyty, m.in. na budowę stadionu, które dziś samorząd spłaca i nie ma zdolności kredytowej na zaciąganie nowych.

- Nie sztuką jest brać kredyt by coś zrobić, sztuką jest pozyskać pieniądze z zewnątrz, wówczas można mówić o gospodarnym zarządzaniu miastem – mówi burmistrz. - Teraz jest czas realizacji tych zadań i przygotowania miasta na nową unijną perspektywę, by sięgać po te środki od 2023 roku.

To wtedy mają być ogłaszane pierwsze konkursy z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego.

red.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5