Samorządy ograniczają oświetlenie uliczne. A jak będzie w Kętrzynie?

2022-01-22 20:47:41(ost. akt: 2022-01-22 21:45:06)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Wzrost cen prądu dotyka wszystkich. Wpływa na ceny usług i towarów, ale też na codzienne życie. To również duże obciążenie dla samorządowych budżetów. Coraz więcej miast decyduje się na ograniczenie oświetlenia ulicznego. Takie rozwiązanie rozważa również Kętrzyn.
Od 21 stycznia w Lubawie w niektórych częściach miasta są wyłączane wybrane lampy uliczne, w pozostałych wszystkie lampy są włączane po zachodzie słońca i wyłączane po godzinie 23. Jak informuje burmistrz Lubawy Maciej Radtke w swoich mediach społecznościowych, podwyżka ceny za energię, tylko za oświetlenie ulic wyniosła aż 382%!

Wcześniej podobny kierunek w oszczędzaniu obrały inne miasta w kraju, m.in. Kraków, Tarnów czy Suwałki. Zrezygnowano m.in. z oświetlenia parkingów, boisk i terenów rekreacyjnych. W lepszej sytuacji są samorządy, które mają długoterminowe umowy z dostawcą prądu. Tak jest m.in. w Ełku czy Nowym Mieście Lubawskim. Jeszcze inni liczą na oszczędności m.in. wymieniając stare lampy na nowe - energooszczędne.

Jak wygląda sytuacja Kętrzyna? - Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić o ile wzrośnie koszt oświetlenia, ponieważ nie jesteśmy w posiadaniu faktur za styczeń 2022r - mówi Monika Bepirszcz-Wingrowicz z Urzędu Miasta. - W związku ze wzrostem cen bierzemy pod uwagę, że koszty ponoszone przez miasto również ulegną wzrostowi. Rozważamy możliwość podjęcia decyzji o ograniczeniu oświetlenia ulicznego - dodaje.

Jak informuje urzędniczka Kętrzyn posiada system kaskadowego włączania i wyłączania oświetlenia. - Wyłączanie czasowe poszczególnych ulic naprzemiennie będzie wymagało zakupu i montażu specjalnych zegarów, co wiążę się 
z generowaniem kosztów - od 100 do 500 zł za sztukę. Rozwiązania takie stosowane są w ościennych gminach na terenach wiejskich, ale także w dużych polskich miastach - wyjaśnia.

Jakie rozwiązania miałyby pomóc kętrzyńskiemu samorządowi w zaoszczędzeniu wydatków na energię? - Dobrym rozwiązaniem skutkującym zmniejszeniu kosztów za energię elektryczną może być wyłączanie iluminacji świetlnych, wyłączanie co trzeciej latarni w ciągu oświetlenia ulicznego 
(np. aleja Rotmistrza Witolda Pileckiego), wyłączenie czasowe ulic gdzie nie ma zabudowy mieszkalnej (np. ulica Zbożowa, Przemysłowa, Krótka), zmniejszenie mocy oświetlenia typu led, wyłączanie oświetlenia: w godzinach wieczornych (np. od 23 lub 24 do 4), miejsc parkingowych (np. parking przy ulicy Traugutta czy przy ulicy Szpitalnej), boisk czy miejsc rekreacyjnych - wymienia Monika Bepirszcz-Wingrowicz.

Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze dokładnie czy i od kiedy takie ograniczenia mogłyby zostać wprowadzone. Zastępca burmistrza Maciej Wróbel poinformował, że może to nastąpić nie wcześniej, niż w lutym.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5