Burmistrz Kętrzyna wyjaśnia: Granica i śmieci

2021-01-04 10:04:08 (ost. akt: 2021-01-04 10:06:22)

Autor zdjęcia: UM Kętrzyn

Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna, zamieścił na swoim FB oświadczenie dotyczące finansowania stowarzyszenia KKS Granica Kętrzyn i sprawy gospodarki śmieciowej dotyczącej garaży.
Oto one:

✅ W pismach do właścicieli garaży przypomnieliśmy o tym obowiązku ustawowym i zobowiązaliśmy do uregulowania tej sprawy.
✅ Konieczność uporządkowania zagospodarowania śmieci (odpadów komunalnych) wynika z ustawy i spoczywa na właścicielach tych nieruchomości niezamieszkałych (w tym przypadku garaży czy zespołów garażowych). Obowiązek taki istnieje od września 2019.
✅ Gmina nie czerpie z tego tytułu żadnego zysku, a kwestia tego z kim podpisane zostają umowy jest sprawą indywidualną każdego właściciela.
✅ Ponieważ pojawiło się wiele komentarzy i pytań, postanowiliśmy dać wszystkim nam dodatkowy miesiąc (styczeń 2021) na konsultacje i wyjaśnienia obowiązującego prawa krajowego, będziemy zapraszać i uczestniczyć w nich oczywiście.
Przepraszam jednocześnie za moje czasem zbyt emocjonalne i zbyt kolokwialne wypowiedzi w tej sprawie. Jedynym wytłumaczeniem może być to iż porządkowanie tej sprawy należy do właścicieli tych nieruchomości (garaży), a w pewnym momencie zaczęto burmistrzowi i Miastu przypisywać chęć wprowadzenia dodatkowych obciążeń, które miałyby zasilić budżet co jest wierutnym kłamstwem. Miasto zobowiązane jest jedynie ustawą do kontrolowania wypełnienia tego obowiązku.
Jeśli chodzi o finansowanie Granicy.
✅ Z zarządem stowarzyszenia spotykaliśmy się wielokrotnie, aby omówić bieżące problemy klubu, do których głównie należała wysokość finansowania.
✅ Następnie Zarząd Granicy przygotował wystąpienie podpisane przez wielu kibiców o zapewnienie finansowania na poziomie 400,0 tys zł rocznie.
✅ Po przygotowaniu projektu budżetu, było widać że sytuacja finansowa Miasta jest trudna, w związku z tym poinformowałem, że biorąc to pod uwagę i aktywność klubu w pozyskiwaniu miejskich grantów, finansowanie Granicy w 2021 roku widzimy na podobnym poziomie (ok. 1/3 budżetu na sport) co da nie więcej niż 200,0 tys zł.
‼️Przygotowany budżet zakładał cięcie wydatków we wszystkich działach i jednostkach i spełnienie tak wysokiego finansowania Granicy jest niemożliwe.
‼️Przypominam jednocześnie, że finansowanie stowarzyszeń sportowych bezpośrednio, bez konkursów, z budżetu gminy (miasta) zgodnie z ustawą o pożytku publicznym, jest niemożliwe (ustawa nie dopuszcza takich możliwości).
✅ Miasto jest zobowiązane natomiast do wspierania sportu, wszystkich jego dziedzin na poziomie dzieci i młodzieży i to robimy i będziemy robić!
❓Uchwalenie przez Radę Miasta przesunięcia 400,0 tys zł na promocję miasta poprzez finansowanie Granicy spowoduje prawdopodobnie niemożliwość wykorzystania tych środków na ten cel, gdyż będzie sprzeczne z prawem.
✅ Nie zakładaliśmy nigdy zaprzestania finansowania Granicy, ale nie ma obecnie innego sposobu niż dotychczasowy.
✅ Przypomnę jedynie, że poza jednym wyjątkiem samorządy w naszym województwie przeznaczają na finansowanie klubów IV ligi znacznie poniżej kwoty, którą zaproponowaliśmy, a generalna zasada obowiązująca w PZPN zakłada, że IV liga funkcjonuje na prawach amatorskich.

Mam nadzieję, że znajdziemy w tej sprawie porozumienie z wszystkimi zainteresowanymi.

Ryszard Niedziółka

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Krajan #3037861 | 89.228.*.* 11 sty 2021 09:23

  A co z posiadaczami aut,nie posiadających garaży?Oni wytwarzają takie same odpady jak ja,posiadacz auta i garażu.Dlaczego oni nie będą płacić za samą możliwość wytwarzania śmieci,jak ja?Ja w garażu tylko trzymam auto,nic tam nie robię ani produkuję,nie wytwarzam tam śmieci.Unia wydaje bzdurne przepisy,a za nią bezrefleksyjnie władze lokalne.Panie burmistrzu:czy marchewka to owoc?A czy rak to ryba?A jaka krzywizna ogórków obecnie obowiązuje?-czy ktoś to będzie sprawdzać na działkach albo w sklepach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Czytelnik #3035410 | 83.5.*.* 7 sty 2021 13:13

  Śmieci garaż nie produkuje , to kolejny krok jak wyrywać kasę od kogo się da poprzez uchwalanie bzdurnych przePISów .A może zacznie ktoś myśleć i rozwiąże problem śmieci i zacznie egzekwować płacenie za śmieci przez właścicieli mieszkań wynajmowanych lokatorom .W moim budynku na 10 lokali są 4 mieszkania wynajmowane /administracja KTBS wie o tym / i lokatorzy czyli podnajemcy nie sortują i nie płacą za śmieci .Zgłaszałam do pana od ;śmieci : w UM na parterze - poza gestem ścisku ramionami nic nie usłyszałam i nic my nie możemy zrobić- takie są przePISy.gi problem to brakujące tysiące mieszkańców bez deklaracji o obowiązku płacenią za śmieci i nie płacą bo nie umie nikt tych obywateli miasta do tego zmusić . ZA ŚMIECI PŁACĄ TYLKO GŁUPI I UCZCIWI . P. Burmistrzu czy taki stan będzie trwał nadal .Jak mam garaż to nie może być tak że placić mam tu i w mieszkaniu . A może zająć się domkami letniskowymi z okolicy i tam rozwiązać problem opłat za śmieci te rozwalane po lasach i przydrożnych rowach .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. kierowca #3034304 | 89.228.*.* 5 sty 2021 16:16

  Granica... ? Tfu! Co to jest? Niech kibole ich finansują. I kredyt na ten nikomu niepotrzebny stadion.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5