Kętrzyn: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

W Muzeum gromadzone są zbiory związane z historią Kętrzyna i regionu. Dużą ich część stanowią eksponaty z dziedziny sztuki, historii oraz archiwalia zabezpieczone w pierwszych latach powojennych przez założycielkę Muzeum Zofię Licharewą.
Dzięki temu zabytki o dużej nieraz wartości historycznej zostały ocalone od zniszczenia i rozproszenia. Były to m.in. przedmioty pochodzące z wyposażenia okolicznych pałaców i dworów, zniszczonych i rozszabrowanych kościołów, archiwum magistratu,szczątki kolekcji Heimatmuseum Rastenburg i Prussia Museum z Królewca.

Wśród zbiorów na szczególną uwagę zasługują: kolekcja rzeźb z końca XV w. i jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku trzech lat Botho Eulenburga. Z eksponatów numizmatycznych dużą wartością historyczną przedstawia fragment jednego z trzech skarbów monet ukrytych w 1626r. w pobliżu murów miejskich.

W zbiorach działu etnografii znajdują się m.in.: tradycyjne sprzęty używane do niedawna na wsi mazurskiej oraz kolekcja osiemnastowiecznych kafli piecowych.

W sezonie turystycznym (15 czerwiec - 15 wrzesień) muzeum pracuje:
pn-pt 9-18, sob-nd 9-17.
Poza sezonem (16 wrzesień - 14 czerwiec): pn 9-15, wt-pt 9-16, sob-nd 9-15.

Muzeum mieści się w XIV wiecznym zamku spalonym w 1945 przez Rosjan. Został odbudowany w latach w latach 1962-1967.

Żródło Strona Muzeum
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5