Dzień Walki z Rakiem

2015-02-04 10:15:38(ost. akt: 2015-02-04 11:24:12)
Diagnoza: rak, często brzmi jak wyrok śmierci. Na szczęście nie zawsze tak musi być! Wczesne wykrycie nowotworu daje niemal całkowitą szansę na wyzdrowienie. Regularna kontrola naszego zdrowia jest najlepszą bronią do walki z rakiem. Kętrzyńskie Amazonki uświadamiają kobiety jak ważna jest profilaktyka.
Nowotwór jest drugą po chorobach układu krążenia, najniebezpieczniejszą chorobą cywilizacyjną. Walka z nim często jest nierówna, czasami człowiek nie ma w niej żadnych szans. - Wystarczy naprawdę niewiele, odrobina chęci, zmiana nastawienia i samodyscyplina, które mogą ocalić życie nam lub naszym bliskim - uważa Danuta Łozowska, prezes kętrzyńskich Amazonek. Pani Danuta przestrzega również, by nie pozwolić chorobie na bycie tematem tabu. Trzeba o niej rozmawiać, poszerzać wiedzę na ten temat, przemyśleć sens akcji promujących zdrowie i walkę z rakiem.

Nowotwór atakuje ludzi, w różnym wieku. Jest jednak wiele sposobów by raka „wyprzedzić” i nie dać mu szansy. Przede wszystkim należy systematycznie wykonywać badania profilaktyczne. - To nie boli, a może uratować nam życie - przekonuje pani Danuta. Profilaktyka to również zdrowy styl życia, unikanie zadymionych pomieszczeń, zdrowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej masy ciała, nie nadużywanie alkoholu oraz nie narażanie skóry na ostre promieniowanie UV. Najniebezpieczniejsze dla naszego zdrowia są papierosy i alkohol. Dym papierosowy przyczynia się do zachorowań na raka płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, a nawet na raka pęcherza moczowego i trzustki. Alkohol natomiast zwiększa ryzyko nowotworów wątroby, gardła, krtani, przełyku i piersi.

Badania profilaktyczne należy wykonywać co kilka lat, z wiekiem zwiększając częstotliwość ich wykonywania. Szczególną wagę do badań powinny przywiązywać osoby po 50 roku życia, ale młodsi także nie mogą ich lekceważyć. - Jeździmy z prelekcjami, ale w powiecie kętrzyńskim niestety zainteresowania nie ma - martwi się prezes stowarzyszenia. Ludzie zazwyczaj się boją albo po prostu nie chcą wiedzieć.

Rak piersi, jelita grubego, płuc i szyjki macicy są najczęściej diagnozowanymi odmianami nowotworu u kobiet, u mężczyzn najczęściej występuje rak płuc, jelita grubego i prostaty. Szczególnie osoby obciążone genetycznie, czyli takie, u których nowotwory występowały już w rodzinie powinny dbać o siebie i wykonywać regularnie badania profilaktyczne. Jeżeli dostaniemy zaproszenie na wykonanie takich badań to nie lekceważmy tego, tylko zróbmy to badanie.

Amazonki organizując w Kętrzynie akcje pokroju Marszu żonkila czy Poletka Nadziei, zakładają, że przełamią barierę strachu przed badaniami i pokutującym przekonaniem, że „lepiej nie wiedzieć”. Mają nadzieję, że w wyniku ich działań znacząca ilość kobiet zgłosi się na badania mammograficzne i cytologiczne i ewentualnie rozpocznie leczenie. - Warto się nad tym zastanowić i być przykładem dla otoczenia - kończy Danuta Łozowska.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Ewa Dolińska-Baczewska

Podziel się informacją:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. przemoc mężczyzn #1655349 | 78.8.*.* 4 lut 2015 11:15

    znowu jakaś banda i zgraja sie tworzy

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5