ZUS nie zwraca kosztów wystawienia zaświadczenia o stanie zdrowia

2014-05-30 23:02:01(ost. akt: 2014-05-30 23:06:01)
Coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy lekarz pobiera opłatę za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia do celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego na druku N-9. Pacjenci opłacają wskazaną przez lekarza kwotę i zwracają się do ZUS o jej zwrot. Zakład jednak nie może zwrócić ubezpieczonemu poniesionych kosztów.
Jednym z załączników do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę jest zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego leczenie, które zwykle wystawiane jest na formularzu N-9. Druk ten zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do uzyskania świadczenia. Ma on charakter pomocniczy. To tylko jeden z dokumentów, jaki dołącza się do wniosku.

Ubezpieczeni coraz częściej zgłaszają się do naszych placówek, z prośbą o zwrot kosztów wystawienia przez lekarza prowadzącego zaświadczenia na druku N-9.

Zakład, zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolniony jest od wszelkich opłat w sprawach świadczeń. Zobowiązany został do finansowania jedynie tych zaświadczeń, które są wydane na jego zlecenie np. w ramach postępowania orzeczniczego (zlecenie przeprowadzenia badań dodatkowych lub wydanie opinii specjalistycznych). W związku z tym ZUS nie może zwrócić kosztów wystawienia zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia na druku N-9 przez lekarza leczącego.

Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje również zaświadczenia o stanie zdrowia na drukach niesformalizowanych lub inną dokumentację medyczną. Ważne jednak jest, aby znalazły się tam wszystkie niezbędne informacje do ustalenia uprawnień pacjenta. Oznacza to, że zaświadczenie nie musi być wystawiane na druku N-9.

W przypadku trudności z uzyskaniem potrzebnej dokumentacji, ubezpieczony powinien wypełnić druk N-9a (dostępny na stronie: www.zus.pl lub na salach obsługi klienta w ZUS). Wskazuje w nim tylko placówki medyczne, w których się leczył.

Barbara Piotrowska
Rzecznik Prasowy
Oddziału ZUS w Olsztynie

Tylko ciekawe informacje

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zus to firma gnojowica #1407178 | 37.130.*.* 31 maj 2014 05:51

    państwo w mniejszym stopniu winne niż ci urzędasy osoby które siedzą w biurach to tylko do worka i z gnojem po polu rozrzucić

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5