Premier na granicy z Rosją

2014-04-09 15:32:44(ost. akt: 2014-04-09 15:39:08)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Premier Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami służb mundurowych regionu Warmii i Mazur w drogowym przejściu granicznym w Bezledach W spotkaniu ze strony Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej udział wzięli m.in. zastępca komendanta W-MOSG Iwona Łatunowicz, komendant PSG w Bezledach Mariusz Haraf oraz kadra kierownicza placówki.
Wśród uczestników służbowej narady byli także: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas i dyrektor Izby Celnej w Olsztynie Robert Torenc. Szef polskiego rządu został zapoznany z infrastrukturą przejścia granicznego oraz przebiegiem odprawy granicznej. Kwestie związane z kontrolą ruchu granicznego przekazał premierowi Mariusz Haraf.

Po wizycie w Bezledach Donald Tusk spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami Bartoszyc. - Mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim nie jest zagrożony. Nikt mnie nie przekona, że konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą miałby wpłynąć na naszą decyzję o jego wprowadzeniu – powiedział szef polskiego rządu. Zaznaczył, że „precyzyjnie rozróżniamy to, co dzieje się między zwykłymi ludźmi, którzy chcą odwiedzać miejscowości po obu stronach granicy dla turystki i handlu, od tego, co jest tłem i podłożem tego poważnego kryzysu”.
- Kiedy słyszę od polityków, że mały ruch graniczy trzeba zatrzymać, ponieważ Rosja zachowuje się nie w porządku wobec Ukrainy i pokazuje gorszą twarz, to ja mam jedną odpowiedź na to: dlaczego za złe decyzje Putina, politykę Moskwy wobec Ukrainy, mieliby zapłacić mieszkańcy Bartoszyc, Elbląga, Olsztyna, Trójmiasta czy też zwykli mieszkańcy Kaliningradu? - dodał Donald Tusk. Podkreślił, że nie ma powodu, by łączyć te dwa fakty. - Ważne jest, by pokazać, że normalne relacje między ludźmi, przedsiębiorcami i handlowcami nie muszą być narażone na trzęsienie ziemi, bo ktoś w Moskwie wpadł na parę imperialnych pomysłów – zaznaczył. Premier dodał, że „wszędzie gdzie jest w miejscach z małym ruchem granicznym, słyszy, że to strzał w dziesiątkę”.

Podkreślił, że utrzymanie normalnych relacji z Rosjanami w ramach małego ruchu granicznego może stać się w przyszłości o wiele ważniejszym "argumentem na rzecz dobrych relacji polsko-rosyjskich niż to, co wyprawiają czasem politycy". - W Bartoszycach widać, że międzyludzka solidarność przynosi dobre efekty – powiedział.
Zaznaczył, że Polska stara się zrobić wszystko, „by Europa i świat nie zapominały, że komuś się dzieje krzywda, a równocześnie szukamy drogi, by nie mnożyć konfliktów i nie zwiększać napięcia”. Szacunkowa wartość wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-rosyjską w ramach małego ruchu granicznego w IV kwartale 2013 r. ukształtowała się na poziomie 94,0 mln zł, co stanowiło 49,8% wydatków cudzoziemców przekraczających ten odcinek granicy. Wydatki te były wyższe w porównaniu z kwartałem poprzednim o 42,8%. Ruch na przejściu Bezledy-Bagrationowsk wzrósł w I kwartale 2014 r. o 31 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2013. W bartoszyckim spotkaniu z premierem uczestniczył starosta Kętrzyński Tadeusz Mordasiewicz. - Wizyta pana premiera nie była przypadkowa. Jesteśmy świadkami imperialnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Polska wraz z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowanie zaprotestowała w sytuacji bezprecedensowej aneksji Krymu. Rosja w ramach retorsji politycznych zablokowała eksport polskiej wieprzowiny. Jednak szef polskiego rządu dał wyraźnie do zrozumienia, że dobrosąsiedzkie kontakty z Obwodem Kaliningradzkim są ważne, a mały ruch graniczny służy współpracy z rosyjskimi partnerami. Na lokalnych samorządach graniczących z rosyjską granicą ciąży szczególna odpowiedzialność zachowania spokoju i rozwagi w kontekście, że Powiat Kętrzyński od przeszło 10 lat utrzymuje przyjacielskie kontakty z rosyjskimi partnerami w dziedzinach kultury, sportu i wymiany młodzieży.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lob #1374968 | 88.71.*.* 14 kwi 2014 15:54

  A ten Haraf to nie przypadkiem z Kromarek?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ściemniacz #1373124 | 81.190.*.* 11 kwi 2014 19:03

  Ale odważny,teraz gdy powtarza to,co śp.L.Kaczyński mówił już dawno,to i zaczyna go naśladować,-tak potrzebuje poparcia w sondażach.Stąd ta wizyta nawiązująca do wizyty L.Kaczyńskiego na granicy z Rosja w Gruzji.Myśli,że Polacy są głupi i nie wiedzą,że ściemnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. ..... #1372017 | 89.229.*.* 10 kwi 2014 12:12

  Ciekawe czy wzięli go na kanał ???

  odpowiedz na ten komentarz

 4. bubu #1372010 | 89.229.*.* 10 kwi 2014 12:02

  Nic nie mówi się czy skoczył po fajkę i czy korzystał z immunitetu. Ci co go przywieźli pewnie pojechali zatankować.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. .. #1371737 | 81.190.*.* 9 kwi 2014 21:29

  Jak Pan Putin zakręci zawór na paliwo co to będzie,co to będzie !

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5