Ten problem ma wielu z nas


2013-06-10 08:32:06 (ost. akt: 2013-06-10 08:39:09)
Daniel Sapiński: Ważną kwestią jest motywowanie do leczenia oraz pomoc w znalezieniu profesjonalnych ośrodków terapeutycznych i pomoc w radzeniu sobie z trudnościami trzeźwienia.

Daniel Sapiński: Ważną kwestią jest motywowanie do leczenia oraz pomoc w znalezieniu profesjonalnych ośrodków terapeutycznych i pomoc w radzeniu sobie z trudnościami trzeźwienia.

Autor zdjęcia: Marlena Szypulska

O tym, że każdy człowiek ma szansę pokonać nałóg, że alkohol nie rozwija,rozmawiamy z Danielem Sapińskim, terapeutą, specjalistą terapeutyczno - edukacyjnym. 

Daniel Sapiński pomaga osobom uzależnionym i ich rodzinom. Uważa, że nie ma beznadziejnych przypadków i każdy ma prawo zbłądzić. Wita mnie pogodna twarz. Miły pan robi herbatę i czeka na pytania. Każde słowo waży. Nie dziwię się. Pracuje z ludźmi, którzy wpadli w pułapkę uzależnienia. Nie ma znaczenia, jakiego. 


Pułapka jest szczelna, nie widzi się z niej wyjścia. On, terapeuta, pomaga zobaczyć inne drogi, inne rozwiązania, choć wszystko zależy od chorego. Bo uzależniony to po prostu człowiek chory. Problem w tym, że otoczenie tak go nie postrzega, dlatego tak trudno przyznać się do nałogu, tak trudno prosić o pomoc.


— Od stycznia 2010 roku prowadzę działalność terapeutyczno - edukacyjną — wyjaśnia Daniel Sapiński. — Przedmiotem mojej działalności jest edukacja i pomaganie w dziedzinie uzależnień oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Prowadzę zajęcia grupowe bazując głównie na własnych programach autorskich oraz prowadzę konsultacje indywidualne. Od 2009 roku na stałe współpracuję z Poradnią Leczenia Uzależnień w Kętrzynie, gdzie prowadzę terapię osób uzależnionych od alkoholu. Współpracuję i utrzymuję kontakt z zakładami karnymi, ośrodkami terapii uzależnień, terapeutami, psychologami, pedagogami i oczywiście lekarzami. Współdziałam z instytucjami, które zajmują się profilaktyką, pomocą, terapią, wychowaniem, resocjalizacją i wsparciem.


— W wielkim skrócie w Poradni Leczenia Uzależnień w Kętrzynie pracujemy w trzech obszarach: uzależnienie, rodzina, przemoc. Prowadzę zajęcia grupowe dla osób uzależnionych od alkoholu i innych środków zmieniających nastrój. W ramach tego bloku tematycznego przekazujemy podstawowe informacje dotyczące objawów i leczenia uzależnień, prowadzimy zajęcia ćwiczeniowe dla osób uzależnionych od alkoholu, pomagające w zidentyfikowaniu i zaakceptowaniu problemu. Istnieje też grupa wsparcia, pomagająca w radzeniu sobie z emocjami. Prowadzimy także — wyjaśnia Daniel Sapiński, porady i konsultacje dla osób uzależnionych, pomagamy zidentyfikować objawy uzależnienia. Ważną kwestią jest motywowanie do leczenia oraz pomoc w znalezieniu profesjonalnych ośrodków terapeutycznych i pomoc w radzeniu sobie z trudnościami trzeźwienia.

W poradni przy ul. Traugutta 3, rodziny mogą liczyć na bezpłatne porady i konsultacje. Poradnia prowadzi również edukację dotyczącą zachowań osoby uzależnionej i przygotowuje rodziny do interwencji wobec osoby uzależnionej. Inna kwestia to pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. 


— Kto może szukać pomocy w poradni?

— Każdy, kto zauważa problem związany z uzależnieniem oraz rodziny osób uzależnionych.


— Jak to się odbywa w praktyce?

— Trzeba przede wszystkim przyjść i z nami porozmawiać lub zadzwonić pod nr 692 - 838 - 407 lub 0-89 751 16 01. Jeżeli przyjdzie osoba, która jest dotknięta tym problemem, najczęściej proponujemy jej odpowiednią terapię. Jeśli jest to osoba, która nie jest w stanie zatrzymać swojego picia, zostaje kierowana na oddział detoksykacyjny przez lekarza psychiatrę i potem podejmuje terapię. 


— Jak wygląda terapia osoby współuzależnionej i na czym polega?

— Zarówno terapia uzależnienia ma na celu zatrzymanie picia i nauczenie się życia na trzeźwo, to terapia współuzależnienia polega na tym, aby osoba, która żyje z tym alkoholikiem oderwała się od zależności, przestała żyć jego życiem, a zaczęła żyć własnym. To jest proces. Tak, jak u alkoholika koncentracja jest na alkoholu, a trzeba ją przenieść na własne życie - tak samo u żony alkoholika koncentracja jest na pijącym alkoholiku, a nie na niej samej.


— Czy wszyscy kwalifikują się na intensywną, roczną terapię?

— Z różnych względów nie jest to możliwe, czasami przez wzgląd na zasoby intelektualne osoby uzależnionej lub innych występujących zaburzeń oprócz uzależnienia.


— O czym rozmawiacie w trakcie terapii?

— O tym, jak żyć. Jakie cele sobie stawiamy w życiu i na ile ich realizacja jest realna. Oprócz picia zajmujemy się też problemami dnia codziennego: kim chcę być, co chcę robić, jakie wprowadzać zmiany do swojego życia. 


— Alkohol to główne uzależnienie, z którym się walczy w poradni?

— Alkohol przede wszystkim, inne substancje psychoaktywne, najczęściej amfetamina i marihuana oraz hazard. Są to osoby w wieku od 17 do 70 lat, mężczyźni jak i kobiety. Ilościowo przewija się więcej mężczyzn, natomiast kobiety mają większą gotowość do pójścia dalej w terapii. — Dlaczego ludzie wpadają w pułapkę nałogu, odbierają sobie wolność?

— Alkohol to łatwe źródło przyjemności i ulgi, łatwy sposób nawiązywania kontaktu, jest to wciągające. Dla ludzi, którzy mają z tym problem na trzeźwo, alkohol w tym pomaga. Uzależnienie postępuje bardzo szybko i tak naprawdę człowiek nie wie, kiedy nastąpi utrata kontroli. Potem już zostaje tak naprawdę terapia albo śmierć. Naprawdę nie ma innej drogi. 


— Co mówić młodym ludziom, by ich ustrzec, uświadomić niebezpieczeństwo. 
— Żeby poszukiwali innych form przyjemności. Żeby szukali pożytecznych przyjemności, , które nie odbierają kontroli życia. Alkohol, narkotyki, czy hazard odbierają kontrolę życia, wcześniej czy później. Sport, muzyka, rzeźba, malarstwo, grzybobranie, turystyka, książka, coś, co rozwija. Alkohol nie rozwija. Im więcej takich form, tym łatwiej się ustrzec od różnego rodzaju używek. 


— "Trzeźwy znaczy wolny" to pana autorski program, kierowany do osób przebywających w zakładach karnych. Z powodzeniem został przeprowadzony już w kilku zakładach karnych w całej Polsce. 

— Celem programu jest konfrontowanie skazanych z objawami uzależnienia, uświadomienie im szkodliwości zażywania substancji zmieniających nastrój i negatywnego wpływu tych środków na jakość ich życia. Przygotowuję tych ludzi do trzeźwego funkcjonowania po opuszczeniu zakładu karnego. Pokazuję im zależność, że trzeźwy znaczy wolny.

— Dziękuję za rozmowę.
Marlena SzypulskaKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Na początek... #1288083 | 89.228.*.* 6 sty 2014 18:56

  Rozmowę prowadzą dwaj przyjaciele. Pierwszy jest zaniepokojony wyglądem drugiego, który sprawia wrażenie chorego i cierpiącego. Domyśla się, że ten musiał przesadzić z zabawą poprzedniego dnia. Nie myli się. Mężczyzna wyjaśnia przyczynę swojego złego samopoczucia. Kilka dni temu wypił zbyt wiele wina na imieninach żony. Nie żałuje, taką okazję należy obchodzić uroczyście. Żona była zadowolona. Następnego dnia obudził się koło południa z bolącą głową i nudnościami. Kobieta zaproponowała mu herbatę, ale on za tym napojem nie przepada. Przechodząc koło apteczki wpadł na pomysł, by wypić trochę anyżku dla kuracji. Jak pomyślał, tak zrobił i poczuł się lepiej. Wkrótce odwiedziło go dwóch przyjaciół, z którymi bawił się poprzedniego dnia. Wiadomo, że gości trzeba przyjąć godnie... I tak to się zaczyna.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Adolf H #1109822 | 83.28.*.* 11 cze 2013 11:27

  Panie a jak ja mało pije ale często to ja też alkoholik? Np. przy weekendzie strzele kilka piwek tegoo yyy no i jakąś ćwiarktę z kolegami

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. bubi #1108766 | 91.199.*.* 10 cze 2013 09:02

  " Dla ludzi, którzy mają z tym problem na trzeźwo, alkohol w tym pomaga." pomagac komu? ludziom

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5