Nasza uchwała nie mówi nic 
o opłatach stałych

2013-05-27 08:30:27(ost. akt: 2013-05-27 08:34:24)
Rafał Rypina: Większość radnych uznała, że w Kętrzynie jest wystarczająca liczba miejsc żłobkowych.

Rafał Rypina: Większość radnych uznała, że w Kętrzynie jest wystarczająca liczba miejsc żłobkowych.

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

W sprawie opłat przedszkolnych rozmawiamy z radnym Rady Miejskiej w Kętrzynie, Rafałem Rypiną (PiS). Radny Rypina od kilku lat przygląda się funkcjonowaniu przedszkoli i analizuje opłaty.
— Jaki stan prawny w tej kwestii prezentuje Kętrzyn?

— W 2011 roku Rada Miejska w Kętrzynie podjęła uchwałę w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez jednostki oświatowe Gminy Miejskiej Kętrzyn, realizujące zadania z zakresu wychowania przedszkolnego. 


— Ta uchwała nie mówi nic o tzw. opłatach stałych.

— Nie, nie reguluje tej kwestii. Poproszę o opinię prawną radcę prawnego, zazwyczaj w ciągu trzydziestu dni otrzymuję odpowiedzi na zapytania, które składam. Podejrzewam, że jeśli opinia prawna będzie negatywna to będę występował o zmiany na posiedzeniu Rady Miasta lub Komisji Oświatowej. Żeby nie było tak, że ktoś nas przymusi, na przykład wojewoda. Tym bardziej, że nasza uchwała nie mówi nic o opłatach stałych.

— Pan kiedyś forsował ideę tzw. opiekunów dziennych, pomysł dotyczył alternatywnej opieki nad dziećmi.

— Niestety została negatywnie zaopiniowana przez burmistrza. Poza tym także większość radnych uznała, że w Kętrzynie jest wystarczająca liczba miejsc żłobkowych, i że nikt z mieszkańców nie zgłasza, że jest ich za mało. Sam pomysł wyłaniał obraz osoby, która w swoim domu może wziąć pod opiekę pięcioro dzieci. Nie może to być oczywiście osoba przypadkowa - ustawa oświatowa właśnie wprowadza instytucję takiej opiekunki dziennej, mowa tu o tzw. ustawie żłobkowej. Większość gmin w Polsce taką uchwałę podjęło. Ta uchwała deklaruje, że jeżeli ktoś się zgłosi, gmina wtedy taką osobę wspomoże. Uchwała działa dopiero wtedy, gdy ktoś się zgłosi - dwie, trzy rodziny. Proponowałem ujęcie kwoty w budżecie miasta na 2012 rok., tak by uchwała zadziałała z rocznym opóźnieniem. To pozwoliłoby na rozeznanie, ile osób byłoby zainteresowanych takim przedsięwzięciem. Przecież najważniejsze jest, by spełniać potrzeby mieszkańców. Po to zostaliśmy powołani jako radni.

mazy
Zachęcamy 
do dyskusji

Czytelników zachęcamy do dyskusji w sprawie opłat stałych pobieranych przez kętrzyńskie przedszkola. Prosimy o e-maile: ketrzyn@gazetaolszynska.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anka K #1154916 | 83.238.*.* 28 lip 2013 15:39

  Nie rozumiem negatywnych głosów w tej sprawie.Ten Radny ma głowę pełną pomysłów,na ogół zupełnie fajnych.Instytucja opiekunki dziennej to rozwiązanie rodem z krajów o wyższym poziomie życia.Dodam że to rozwiązanie sprawdzone.W dobie likwidacji przedszkoli,to by bardzo ułatwiło życie.Mąż pracuje w Giżycku więc wraca późno.Ja na miejscu,ale też nieraz zostaje się dłużej,a mamy dwójkę dzieci ,w tym jedno wchodzące w wiek przedszkolny.Do tej pory wyręczała nas Teściowa,ale ile można.Bezmyślnym hejterom co tu szaleją,radzę zajmijcie się czymś pożytecznym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa #1096929 | 81.190.*.* 27 maj 2013 21:59

  Czy prawdą jest , że radny głosował przeciw zmianom w budżecie miasta ? I jaki będzie skutek dla pracowników zatrudnionych w jednostkach kultury, szkoły którzy już otrzymali podwyżki płac na które długo oczekiwali ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. stary mieszkaniec #1096928 | 89.228.*.* 27 maj 2013 21:56

  nie bede komentował tego belkotu, zadam tylko jedno pytanie: kto to jest te rypina ? to ktos od piłki nożnej, czy może jakiś nauczyciel ? bo ja go nie znam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jacuo #1096743 | 83.9.*.* 27 maj 2013 18:19

  Wywiad jak zwykle nierzetelny. Niech radny Rypina poda wszystkie argumenty jakie o tym zdecydowały, a nie zwala ze to radni nie chcieli głosować ZA. Ponadto nieprawda jest ze tak dużo gmin podjęło tego typu uchwały, wprost przeciwnie - jak na razie w niewielu gminach funkcjonuje taka uchwała.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. pattos #1096542 | 81.190.*.* 27 maj 2013 14:28

  Są fachowcy w każdej dziedzinie?

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5