Badania profilaktyczne — jakie badania wykonać?

2024-01-03 18:42:53(ost. akt: 2024-01-03 18:43:37)   Artykuł sponsorowany
Pielęgnowanie własnego zdrowia to kluczowy element dbania o ciało i dobre samopoczucie. Wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych często wpływa na skuteczność leczenia i prowadzi do poprawy jakości życia. Dlatego regularne wykonywanie badań profilaktycznych stanowi istotny krok w zapobieganiu chorobom i utrzymaniu zdrowia na właściwym poziomie.
Dlaczego powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne? 
Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie chorób i problemów zdrowotnych we wczesnym stadium, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów. Regularna kontrola stanu zdrowia pozwala śledzić parametry takie jak: ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz funkcjonowanie różnych organów, co daje nam szansę na szybką reakcję w przypadku ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie leczenia we wczesnej fazie, a to z reguły zwiększa szanse na skuteczną kurację.
Dodatkowo wykonywanie regularnych badań może wpłynąć na wprowadzenie przez nas działań prewencyjnych, np. zmiany diety na zdrowszą, odstawienie używek, rozpoczęcie aktywności fizycznych. 
Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać? 
Powinniśmy zacząć od badań krwi, które stanowią podstawę oceny ogólnego stanu zdrowia oraz pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim lekarz powinien przepisać nam takie badania, jak: 

Morfologia — analizuje skład krwi, liczbę czerwonych i białych krwinek, a także poziom płytek krwi. Powinna być wykonywana raz do roku.
Profil lipidowy/badania lipidowe — określa poziom cholesterolu we krwi (HDL — “dobry” i LDL — cholesterol “zły”). Dlaczego regularna kontrola profilu lipidowego jest istotna? Gdyż w ten sposób możemy ocenić ryzyko wystąpienia chorób serca oraz układu krążenia. 
Poziom cukru — kluczowy dla diagnostyki cukrzycy oraz oceny stanu glikemii. Jak często wykonywać te badania? To zależy od czynników ryzyka i indywidualnych potrzeb. Chorzy na cukrzycę lub z predyspozycją do niej, powinny przeprowadzać regularne pomiary, a pozostałe osoby mogą wykonywać je raz do roku.
Czynności wątroby i nerek — służą ocenie funkcjonowania tych narządów. Częstotliwość badań zależy od stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych czynników ryzyka.

W placówkach Enel-Med mamy możliwość szybkiego przeprowadzenia wszystkich badań z próbek krwi. 
Nie możemy zapomnieć również o naszym sercu oraz układzie krążenia. Podstawowym badaniem jest tutaj pomiar ciśnienia, które warto wykonywać raz do roku bądź w zależności od czynników ryzyka. Na zlecenie lekarza możemy wykonać również EKG, jednak zazwyczaj jest zapisywane w momencie występowania niepokojących objawów. 
Badania przesiewowe 
Pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych schorzeń, dzięki czemu mamy większą szansę na wyjście z ewentualnej choroby. Które badania warto wykonywać regularnie? 

Mammografia — badanie wykonywane w profilaktyce raka piersi. Może pomóc w wykryciu potencjalnych guzów czy zmian nowotworowych w piersiach. Kobiety w wieku 50-69 lat powinny wykonywać ją co 2 lata. 
Badanie prostaty — częstotliwość wykonywania tego badania powinna wynosić raz do roku u mężczyzn powyżej 50 roku życia.
Kolonoskopia — badanie jelita grubego. Wykonywana jest co 10 lat u osób w wieku 50-75 lat, lecz jej częstotliwość wykonywania może być dostosowana do wyników wcześniejszych badań oraz czynników ryzyka.
Badania cytologiczne — badanie szyjki macicy. Jak często ją wykonywać? To zależy od wieku i historii wyników. Profilaktyczne badanie zalecane jest co 2-3 lata. 

Regularne wykonywanie tych badań jest bardzo istotne przy profilaktyce chorób przewlekłych. Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych za pomocą badań profilaktycznych pozwala na szybką interwencję medyczną i skuteczne zapobieganie poważniejszym schorzeniom. Mogą więc znacząco wpłynąć na jakość naszego życia i samopoczucie. Należy jednak brać pod uwagę indywidualne potrzeby, w tym ewentualne czynniki ryzyka, dlatego regularność poszczególnych badań powinniśmy ustalać z naszym lekarzem.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5