Z Radiem Olsztyn po Janowcu Kościelnym

2013-10-20 19:36:19(ost. akt: 2013-10-20 19:37:31)

Autor zdjęcia: Michał Piotr Moszczyński

Z realizacji "Niedzieli odkrywców" Radia Olsztyn, w Janowcu Kościelnym
Niedziela odkrywców” - ta cykliczna, niedzielna audycja Radia Olsztyn, zagościła w ostatnią środę (t.j. 16.10.2013) w Janowcu Kościelnym. Znana przede wszystkim z nadawanej w godzinach południowych audycji “Bliższe spotkania” - Agnieszka Lipczyńska, tym razem znalazła czas by rozpocząć swoją podróż z mikrofonem po Pobożu.

Wśród jej rozmówców znaleźli się m.in. Stanisław Wrzeszczyński, ks. proboszcz Jacek Lubiński - obaj podzieli się swoją wiedzą o budowie neogotyckiego kościoła a także Zenon Szczepkowski, Krzysztof Tański i inni. Miałem zaś osobistą przyjemność, móc Ją oprowadzać po stanowiskach archeologicznych - jak cmentarzysko w Pokrzywnicy Wielkiej czy wielki kurhan Szczepkowo-Borowe. I chociaż nie starczyło czasu to chociaż częściowo przybliżyłem czasy, gdy była tu jeszcze granica (od 1343 r) Ks. Mazowieckiego i Zakonu Krzyżackiego trwająca do 1939 r. A więc czasów jak najbardziej nam współczesnych i świadków pamiętających opowieści o ówczesnym ruchu towarowym, nie zawsze legalnym jak na strefę nadgraniczną przystało.

Oprócz zainteresowania historią, liczoną (od najstarszych kurhanów) od X w. p.Ch, to znalazła się także chwila na mini-sondę uliczną poświęconą pytaniu - “Co wiesz o nazwie Poboże?”.

Można mieć nadzieję, że zebrany materiał pozwoli w najbliższym czasie wyemitować audycje, co tu dużo ukrywać - promująca gminę Janowiec Kościelny.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: moszczynski

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #1249534 | 83.9.*.* 20 lis 2013 19:23

  Sowa jak czytam co ty wypisujesz o pracy soksiru i pani kierownik to mi się robi niedobrze. Soksir to tylko żywi się pracą innych i zbiera po nich laury. Zdjęcia na stronę gminy ( bo nawet nie maja swojej) to każdy głupi potrafi włożyć. Rozejrzyj się dookoła i zerknij co robią ośrodki kultury w sąsiednich gminach, a ręczę ci że robią duuużżżżo. U nas to agonia ośrodka kultury.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

  1. przestroga dla ..., kogo?:) #1230844 | 89.68.*.* 28 paź 2013 22:20

   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1 ,114871,14854023,Palac_biskupa_za_31_mln _euro_bedzie_sluzyl_ubogim.html#BoxSlotI I3img

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Gosia, masz rację #1230484 | 193.164.*.* 28 paź 2013 15:56

   I niech ksiądz się nie obraża, bo to nie czas na obrażanie sie, tylko na szybki wyciągnięcie wniosków, bo lud nie jest już taki ciemny i niewyedukowany jak przed wojną i nie da sie nabrac na sztuczki ze zbawienie można sobie kupic. Ksiądz Twardowski powiedział kiedyś: cyt. diabeł cieszy się z roboty wykonywanej tu na ziemi, bo większośc spraw załatwiają za niego księża" Coś w tym jest jednak!!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Gosia #1229878 | 83.24.*.* 27 paź 2013 20:00

   Ludzie wypowiadający się na temat księdza mają absolutną rację !!! Wiele osób potwierdza to, ze ksiądz bardzo ładnie modli się, tylko szkoda, że ta modlitwa jest tak bardzo kosztowna. Ludzie mieszkający w tej parafii są chyba bardzo bogaci ponieważ pozwolili sobie na takie stawki. Nie znam żadnej osoby, która by w ciągu godziny zarabiała 1.500 złotych !!!! Wydaję mi się, że ksiądz powinien wspierać biednych a w tej parafii jest wręcz odwrotnie ! ciągnie od biednych, Proszę księdza ! czy sumienie pozwala księdzu spać spokojnie, kiedy patrzy ksiądz na spracowane, udręczone ręce rolnika bardzo ciężko pracującego od świtu do nocy, który za pogrzeb lub ślub płaci 1.550 zł. Piękne odprawienie mszy czy to pogrzebowej, czy ślubnej to chyba księdza obowiązek ! ( skoro dobrowolnie bez przymusu poszedł ksiądz do seminarium). Po co ta obłuda - co łasa, ale nie mniej niż ..... 1.500 zł. Czy ksiądz się zastanowił, że niewiele osób w tej parafii ma dużo mniejsze emerytury i renty na miesiąc. Czy orientuje się ksiądz ile ludzie zarabiają pracując cały miesiąc? Niejednokrotnie cała rodzina ma znacznie mniejszy dochód na miesiąc niż ksiądz za jedną godzinę mszy. Może jednak warto uczyć się od Papieża Franciszka ? Dobrze byłoby by gdyby ksiądz wyciągnął z tych komentarzy wnioski - odpowiednie wnioski i proszę się nie obrażać bo to jest prawda, a za prawdę nikt nie powinien się gniewać - nawet ksiądz.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. kasiek idz do ksiedza i opowiedz mu o swoich #1229637 | 89.68.*.* 27 paź 2013 14:49

    i daj jeszcze na tace 10 zł i bedziesz totalną frajerka. nie kumacie nic, nie rozumiecie metafor, alegorii, przenośni. dla was liczy sie tylko ksiadz, który nawet jeśli pieprzy trzy po trzy , to i tak jest lepszy niż prawdziwe autorytety. dla was ksiadz to bóg, stwórca, pan i poborca i wara od jego poczynan, nawet jesli dyma nas na kasę:) szkoda mi was wszystkich, którzy sa slepi i nie widza Prawdziwego Boga lecz osobę ksoędz. :) dobrze że się aż tak róźnimy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (20)
   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5