Iławianie startują w mistrzostwach Polski klas olimpijskich. Agata Barwińska faworytką do obrony tytułu

2022-09-23 08:31:38(ost. akt: 2022-09-23 08:59:11)
Agata Barwińska (SSW MOS Iława) broni tytułu mistrzyni Polski w klasie ILCA 6

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) broni tytułu mistrzyni Polski w klasie ILCA 6

Autor zdjęcia: materiały PZŻ

ŻEGLARSTWO\\\ Od dzisiaj do niedzieli (23-25 września) w gdańskich Górkach Zachodnich rozgrywane będą mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. Na starcie stanie ponad 160 żeglarzy i żeglarek — w tym także z Iławy — pływających w klasach ILCA 7, ILCA 6, iQFoil i 470. Bazą regat będzie Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk.
Przed zawodnikami trzy dni zmagań na wodach, które na przełomie lata i jesieni potrafią pokazać siłę żywiołu morza i wiatru. Na starcie stanie wielu znakomitych polskich żeglarzy, z medalistami Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy na czele. Gdy do tego dodamy utalentowaną polską młodzież, mamy gwarancję bardzo dobrego poziomu sportowego.

Najbardziej emocjonująco zapowiada się rywalizacja w klasie ILCA 6 (nie tak dawny Laser Radial). Tytułu mistrzyni Polski bronić będzie Agata Barwińska (SSW MOS Iława/PGE Sailing Team Poland). To właśnie na tym akwenie w 2020 roku iławianka wywalczyła w pięknym stylu brązowy medal mistrzostw Europy i przebojem wdarła się do światowej czołówki klasy ILCA 6. Potwierdzeniem tego był ubiegłoroczny tytuł wicemistrzyni świata i szereg sukcesów w regatach mniejszej rangi.

Ale z pewnością szyki Agacie Barwińskiej będzie chciała pokrzyżować jej odwieczna rywalka, Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), która reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (17. miejsce). Chojniczanka po igrzyskach zrobiła sobie przerwę od żeglowania na klasie ILCA 6, pływała na jachcie Sailing Poland i była członkiem SSL Team Poland, czyli polskiej załogi startującej w cyklu SSL Gold Cup. Nie wiadomo, w jakiej dyspozycji jest Kwaśna, ale znając jej ambicje i żeglarskie umiejętności, możemy być pewni, że będzie walczyć o najwyższe laury.

Odwiecznym rywalkom szyki chce pomieszać kolejna iławianka w tym gronie, Wiktoria Gołębiowska (Wiking Toruń, wcześniej SSW MOS Iława). Mistrzyni świata do lat 21 z roku 2019 robi stałe postępy i z pewnością celuje w Gdańsku w medal. A już raz udało jej się pogodzić dwie odwieczne rywalki – w 2019 roku właśnie w Górkach Zachodnich Gołębiowska została mistrzynią Polski.

W klasie ILCA 6 mamy też kilka uzdolnionych młodszych zawodniczek, jak Lilly May Niezabitowska (Kotwica Tarnobrzeg), Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa), Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa), Laura Szulc, czy Klara Sobczak (obie Chojnicki Klub Żeglarski). Każdą z nich stać na pływanie w ścisłej czołówce.

Klub z Iławy w trakcie mistrzostw Polski, obok mistrzyni Barwińskiej, reprezentować będzie także Natalia Chojnowska, która pływa — a jakże — w klasie ILCA 6.

W klasie ILCA 7 trudno wskazać faworyta. Mamy tutaj zmianę warty, a na starcie zabraknie Tadeusza Kubiaka i Jakuba Rodziewicza, którzy w ostatnich latach rozdawali karty w tej klasie. Będą za to Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), ubiegłoroczny mistrz Europy do lat 19 w klasie ILCA 7, Maxime Thommen (YKP Gdynia), który w tej samej kategorii wiekowej w tym roku zajął w mistrzostwach Europy 5. miejsce, Piotr Malinowski (MOS Iława), wicemistrz Polski z roku 2019, czy też Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), który dwa tygodnie temu w pięknym stylu zdobył mistrzostwo Polski w klasie ILCA 6 i teraz będzie chciał pomieszać szyki faworytom na większym żaglu.

W klasie iQFoil kobiet na starcie zabraknie Mai Dziarnowskiej (Sopocki Klub Żeglarski). Nasza najlepsza zawodniczka w tej klasie przebywa na zgrupowaniu w Breście, gdzie w październiku odbędą się mistrzostwa świata w tej konkurencji. W Gdańsku wystartuje natomiast Zofia Klepacka (Sailing Legia), która coraz lepiej radzi sobie w tej nowej, olimpijskiej konkurencji. Czy doświadczona zawodniczka odeprze atak całej plejady uzdolnionej młodzieży, z Aleksandrą Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski), Polą Wawrzyniak (AZS Poznań), Anną Igielską (Sopocki Klub Żeglarski) i Marią Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz) na czele? Jedno jest pewne. Emocji nie zabraknie.

W klasie iQFoil mężczyzn na starcie staną zarówno rutyniarze, jak Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland), Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), nieco młodsi, ale już doświadczeni Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland), Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski), czy też ci, którzy atakują pozycje bardziej doświadczonych kolegów, jak Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski), czy Maciej Popłonyk (AZS Poznań).

Międzynarodową obsadę będą miały regaty w klasie 470. Na starcie staną załogi mieszane, bo takie właśnie wystartują za dwa lata w Igrzyskach Olimpijskich. W Górkach Zachodnich zobaczymy m.in. załogi, które tak dobrze spisały się w niedawnych mistrzostwach świata juniorów. Dobrą formę będą chcieli potwierdzić Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy), wicemistrzowie świata juniorów oraz Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / YKP Gdynia), wicemistrzowie świata do lat 21. Z czołowymi polskimi załogami ścigać się będą także zawodnicy z Litwy i Niemiec.

Medalistów mistrzostw Polski poznamy w niedzielę.


red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
źródło: Jakub Jakubowski / Polski Związek Żeglarski2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5