Lokale usługowe, sklepy itd. "Wymiennikownię" na os. Podleśnym czekają duże zmiany

2022-02-09 13:09:51(ost. akt: 2022-02-09 15:18:16)
Tak obecnie wygląda "wymiennikownia" przy ul. Okulickiego na os. Podleśnym w Iławie

Tak obecnie wygląda "wymiennikownia" przy ul. Okulickiego na os. Podleśnym w Iławie

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

IŁAWA || Tomasz Mazurewicz, który od 1 maja 2021 jest prezesem spółdzielni mieszkaniowej "Praca", ma głowę pełną pomysłów, jeśli chodzi o jej rozwój i modernizację. Jeden z nich dotyczy tzw. wymiennikowni na osiedlu Podleśnym.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Praca" — tak brzmi pełna nazwa spółdzielni, która od 1 maja poprzedniego roku ma nowego szefa. Został nim wieloletni pracownik SM, Tomasz Mazurewicz.
— Można powiedzieć, że firmę poznałem od najniższego szczebla zatrudnienia. Pracuję w niej od wielu lat — zauważa prezes, z którym spotkaliśmy się, aby omówić najbliższe plany inwestycyjne spółdzielni.

SM Praca to około 10 tysięcy mieszkańców Iławy (ok. 1/3 całej populacji miasta) korzystających/mieszkających itp. w lokalach znajdujących się w jej zasobach. To około 4 tysiące lokali (mieszkalnych, ale także np. usługowych) będących w 107 budynkach na terenie całego miasta.

— Samych terenów zielonych na terenie Iławy mamy 16 hektarów. Ostatnio półżartem zastanawialiśmy się z burmistrzem Dawidem Kopaczewskim, czy przypadkiem nasza spółdzielnia nie zarządza większą liczbą nieruchomości niż urząd miasta — mówi, też półżartem, Mazurewicz.

W ostatnich dniach zainteresowały nas zwłaszcza dwa budynki będące własnością "Pracy". Mowa o tzw. wymiennikowniach znajdujących się na osiedlu Podleśnym: jedna przy ul. Okulickiego, a druga przy ul. 1 Maja. Według informacji, które uzyskaliśmy od mieszkańców tej części Iławy, w najbliższym czasie jedna z nich ma zostać gruntownie wyremontowana (pojawiły się także plotki o jej zburzeniu). Mowa o budynku znajdującym się przy ul. Okulickiego, w samym centrum osiedla.

Informacje dotyczące remontu (ale nie zburzenia) potwierdził nam dzisiaj, tj. w środę 9 lutego, prezes Mazurewicz.
— Oczywiście, można by zburzyć cały budynek, zebrać wszystko spychem i byłoby po temacie. My jednak nie wybraliśmy tej drogi, chcemy w ten budynek zainwestować — mówi prezes.

Wymiennikownie na Podleśnym, podobnie jak wiele tego typu obiektów, służyły do pomieszczenia urządzeń mających na celu zmniejszenie wysokich parametrów ciepłej wody (dostarczanej przez iławską Energetykę Cieplną) na parametry niskie. Woda ta następnie trafiała do naszych kranów (woda ciepła) oraz do naszych grzejników i ogrzewała mieszkania.

W ostatnich latach w wielu dziedzinach życia, także w szeroko pojętym budownictwie, następowała jednak minimalizacja gabarytów wielu urządzeń. Nie inaczej stało się ze sprzętem, który pracował w tzw. wymiennikowniach.

— Nie ma już potrzeby zajmowania całego budynku, bowiem ze starego, dużego sprzętu już dawno nie korzystamy. Poza tym, każdy blok został wyposażony w swoją własną "wymiennikownię", że dalej będziemy używali tego terminu. "Wymiennikownię" dużo mniejszą i odpowiednią do potrzeb danego budynku, znajdującą się w jego obszarze — tłumaczy Tomasz Mazurewicz, dodając, że zmiana ta wpłynęła także na obniżenie kosztów ogrzewania budynków i dostarczania ciepłej wody do kranów. — A to z kolei oznacza oszczędność, którą nasi mieszkańcy odczują w swoich portfelach — zauważa prezes.

Każda z wymiennikowni na os. Podleśnym ma prawie 400 metrów kwadratowych powierzchni. To bardzo dużo, aż szkoda, aby taki potencjał lokalowy się marnował. Tego samego zdania jest prezes SM "Praca", jednak — póki co — najbliższe plany inwestycyjne dotyczą tylko budynku przy ul. Okulickiego. Wymiennikownia przy ul. 1 Maja musi poczekać.

Wymiennikownia przy ul. 1 Maja, fot. Mateusz Partyga

— Właśnie opracowywany jest na nasze zlecenie projekt budowlany, na podstawie którego będziemy mogli wykonać gruntowny remont. Te budynki mają już po około 40 lat, są mocno wysłużone, co zresztą widać gołym okiem i wymagają remontu — przyznaje szef największej spółdzielni mieszkaniowej w mieście.

Sam remont ma się rozpocząć wiosną tego roku, jego koszty na razie ciężko oszacować, jednak na pewno nie będą to małe kwoty, bo też budynek jest spory. Ale najważniejsze jest to, co będzie się w nim znajdowało już po pracach remontowych.

— W budynku tym znajdować się będą lokale usługowe i handlowe, z których będą korzystali mieszkańcy Iławy i okolic, zwłaszcza osiedla Podleśnego. Będą tu m.in. sklepy, jednak z podawaniem szczegółów na razie się wstrzymamy — mówi prezes SM "Praca".

Przy budynku powstanie nowy, większy parking (a miejsc parkingowych, nie tylko na os. Podleśnym, bardzo brakuje), spółdzielnia zadba także o najbliższe otoczenie "wymiennikowni".

Przy okazji spotkania z Tomaszem Mazurewiczem wracamy do tematu, który poruszyliśmy w 2019 roku, gdy prezesem spółdzielni mieszkaniowej był jeszcze Zbigniew Stachurski. Dotyczył on także os. Podleśnego, a dokładnie dawnego boiska sportowego "Polanka". Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Jaka przyszłość czeka byłe boisko na os. Podleśne? Faworytem jest parking [WIDEO]

Żadne wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ale — jak się okazuje — SM "Praca" ma pewną koncepcję zagospodarowania tego terenu i to w kooperacji z urzędem miasta. Do tematu zatem wrócimy.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5