"Czy jest maseczka"? Policjanci nadal kontrolują zakupowiczów

2021-12-16 08:35:42(ost. akt: 2021-12-16 08:55:22)
Policjant w trakcie kontroli

Policjant w trakcie kontroli

Autor zdjęcia: materiały KPP Iława

W trakcie jednego weekendu policjanci na Warmii i Mazurach w trakcie kontroli odnotowali ponad 4 200 wykroczeń polegających na nieprzestrzeganiu nakazu korzystania z maseczki w określonych okolicznościach.
Jak mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzecznik prasowa iławskiej policji, walka z pandemią nałożyła na policjantów nowe zadania i wyzwania. Jednym z nich jest kontrola przestrzegania przez obywateli wprowadzonych obostrzeń, nakazów i zakazów, m.in. nakazu korzystania z maseczki ochronnej w określonych okolicznościach.

W miniony weekend (10-12.12.2021), w którym przypadła również niedziela handlowa, policjanci wspierani przez funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych odwiedzali w trakcie służby sklepy, galerie handlowe i punkty usługowe oraz te miejsca, gdzie w zamkniętej przestrzeni mogła gromadzić się duża liczba osób.

Od piątku do niedzieli włącznie policjanci na Warmii i Mazurach, w trakcie kontroli prowadzonych przy wsparciu strażników miejskich, odnotowali ponad 4 200 wykroczeń polegających na nieprzestrzeganiu nakazu korzystania z maseczki w określonych okolicznościach. Ponad 480 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, a wobec 66 osób sporządzone zostały wnioski do sądów o ich ukaranie.

Zdemaskował ich brak maseczki

W sobotę (11 grudnia) policjanci kontrolując jedną ze stacji paliw na terenie Giżycka zauważyli mężczyznę, który nie miał zasłoniętych ust i nosa maseczką. Podjęli interwencję. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 37-latek jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Giżycku. Mężczyzna dopuścił się przestępstwa kradzieży z włamaniem, za co ma do odbycia karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 2 miesięcy. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do aresztu, gdzie odbędzie zasądzoną karę. Za popełnione wykroczenie dotyczące niestosowania się do nakazu zasłaniania ust i nosa mężczyzna został ukarany mandatem.

Również w sobotę, wieczorem w jednym ze sklepów w Węgorzewie, funkcjonariusze interweniowali wobec mężczyzny, który nie stosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką. Jakby tego było mało, podczas legitymowania mężczyzna podał fałszywe dane. Jego wysiłki jednak nie zmyliły policjantów, którzy już po chwili wiedzieli, czemu 35-latek tak się zachował. Podczas sprawdzania jego danych w policyjnych systemach okazało się, że jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Mieszkaniec Węgorzewa był zaskoczony, tym że jego plan się nie udał i prosto ze sklepu pojechał na ponad dwa lata do zakładu karnego. Ponadto został ukarany mandatem za nie stosowanie się do obowiązujących przepisów w związku z pandemią oraz za podanie fałszywych danych.

oprac. eka / KPP Iława
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5