Eksperci są zgodni: wybieg dla psów to dobre rozwiązanie dla tzw. bagienka

2021-02-16 07:39:21(ost. akt: 2021-02-19 09:26:34)   Artykuł sponsorowany
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zwycięski projekt Iławskiego Budżetu Obywatelskiego musiał poczekać dłużej niż zwykle, także ze względu na trwającą pandemię. Teraz nadszedł czas na realizację pomysłu, który wygrał w głosowaniu mieszkańców, czyli wybiegu dla psów z elementami Agility. Prace przy oczku wodnym na ulicy Gdańskiej wkrótce się rozpoczną.
- Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami głosowania na Iławski Budżet Obywatelski 2019 najwięcej punktów otrzymał pomysł nieformalnej grupy „Cztery Łapy” na utworzenie miejsca do swobodnej zabawy z czworonogami. Chciałbym uspokoić wszystkich zniecierpliwionych miłośników psów, którzy od dawna czekają na ten wybieg. Mamy już wyłonionego wykonawcę w drodze przetargowej i zgodnie z planem wybieg ma być oddany do użytku w połowie tego roku - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Okolica oczka wodnego na ul. Gdańskiej już funkcjonuje jako nieformalne miejsce spacerów z psami oraz do zabaw dzieci zwłaszcza zimą. Wybieg z elementami Agility ma być umiejscowiony od strony ulicy Nowomiejskiej. W porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska iławski magistrat zlecił wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej terenu, na którym ma powstać wybieg.

- Cieszę się, że powstanie on właśnie w tym miejscu, ponieważ wyniki ekspertyzy przyrodniczej terenu wykazały, że plac zabaw dla psów może pozytywnie wpłynąć na cały tutejszy ekosystem - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

W specjalnie opracowanym dokumencie pn. Inwentaryzacja przyrodnicza (roślinności i flory) terenu przyległego do „oczka wodnego” na działce nr 136/46 obręb 12 przy ul. Gdańskiej w Iławie autorstwa dr inż. Piotra Dynowskiego, dr inż. Anny Żróbek-Sokolnik oraz dr Aldony Fenyk z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody UWM w Olsztynie czytamy: Proponowany wybieg dla psów ma na celu stworzenie ogrodzonej przestrzeni dla psów i ich opiekunów. Projekt wpłynie pozytywnie na stan zachowania opisywanego ekosystemu przy zachowaniu proponowanych zaleceń. Przyczyni się do kanalizacji ruchu opiekunów z psami. Umożliwi zmniejszenie ilości pozostawionych przez psy odchodów na całej powierzchni terenu.

Specjaliści uznali też, że wybieg wraz z infrastrukturą typu psie pisuary itp. przyczyni się do zmniejszenia dopływu biogenów do niewielkiego zbiornika wodnego.
- Wszystkich sceptycznie nastawionych mieszkańców chciałbym uspokoić, że wybieg nie będzie pełnił funkcji psiej toalety. Każdy korzystający będzie zobowiązany do sprzątania po swoim pupilu – dodaje burmistrz.

- Zgodnie z założeniami wybieg skierowany będzie przede wszystkim do posiadaczy psów, ale także do tych wszystkich, którym miłe jest towarzystwo czworonogów. Pośrednio, może także przyczynić się do sąsiedzkiej integracji. Wierzę, że dzięki wybiegowi to miejsce ożyje i będzie chętnie odwiedzane nie tylko przez właścicieli czworonogów. Powstały już pewne plany wobec tego terenu. Została już uporządkowana infrastruktura podziemna, dzięki temu będzie można w przyszłości myśleć o dalszym zagospodarowaniu tego miejsca dla mieszkańców –  komentuje Dorota Kamińska, zastępca burmistrza Iławy.

Zgodnie z projektem cały teren zostanie ogrodzony, a prowadzić do niego będą dwa wejścia oraz brama wjazdowa dla służb technicznych. Obiekt podzielony będzie na strefę sportowo-treningową z przeszkodami jak np. słupki do slalomu, potrójną obręcz i komplet drążków do przeszkód, sztywny tunel, pochylnię skośną i kładkę oraz strefę swobodną. Bezpośrednio przy wejściach znajdować się będą psie toalety i psiesuary oraz kosze na śmieci, a cały teren zostanie doświetlony. Zainstalowanych zostanie także 5 ławek z oparciami.

Należy także dodać, że zgodnie z opinią nadzoru inwestorskiego, który wykonuje firma Pracownia Projektowa Dariusz Ogonowski z Iławy projektowana zabudowa działki nie stwarza zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz higieny i zdrowia użytkowników oraz otoczenia. Wykonawca nie przewiduje również usuwania istniejących drzew i krzewów, a jedynie cięcia pielęgnacyjne.

Wybieg będzie bezpłatny i ogólnodostępny, obowiązywać na nim będą jednak pewne zasady. Osoby przebywające wewnątrz obiektu będą odpowiadać za zachowanie swojego psa i wyrządzone przez niego szkody. Każdy korzystający będzie też zobowiązany do sprzątania po swoim psie i zamykania bram, a każdy pies obowiązkowo będzie musiał posiadać identyfikator. Zgodnie z planem właściciele czworonogów będą mogli skorzystać z wybiegu już pod koniec czerwca tego roku.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5