Od 1 czerwca obowiązek segregacji odpadów dla wszystkich!

2020-05-28 19:30:22 (ost. akt: 2020-05-28 15:22:42)
W życie wchodzi kolejny etap tzw. śmieciowej rewolucji, czyli obowiązek selektywnej zbiórki odpadów dla każdego z nas. Jednocześnie w całym kraju wciąż rosną ceny wywozu i składowania śmieci, co ma związek z prawnymi obostrzeniami oraz wymaganiami unijnymi odnośnie odpowiedniego poziomu recyclingu.
Z dostępnych informacji wynika, że poziom przetwarzania odpadów komunalnych niebawem będzie musiał sięgnąć nawet 50%, tyle bowiem wynoszą standardy unijne. Według danych udostępnionych przez Eurostat, jeszcze w 2018 roku w Polsce do recyklingu trafiało jedynie 33,8% śmieci. Wskaźnik ten co roku wykazuje tendencję rosnącą, jednak to nadal za mało – musimy więc zdecydowanie szybciej nadrabiać zaległości. W lipcu ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę, która wprowadziła obowiązek segregacji odpadów. Samorządy miały rok na wcielenie zmian w życie.

Segregowanie śmieci
nie musi być trudne

Samorządy oraz firmy zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi w naszym powiecie w sposób przejrzysty starają się tłumaczyć jak prawidłowo postępować z odpadami. Segregujemy je na 5 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady i tzw. odpady zmieszane.

Kilka prostych i przydatnych reguł przedstawia się następująco:
1) Nie myjemy butelek, słoików czy innych opakowań – opróżniamy je tylko z resztek zawartości;
2) Puszki, butelki plastikowe, kartony i wszystko co możliwe zgniatamy, gdyż takie odpady zajmują wtedy mniej miejsca w kontenerach;
3) Odrywamy wieczka i odkręcamy zakrętki;
4) Do pojemnika na szkło wrzucamy puste butelki i słoiki, nie wrzucamy natomiast szkła okiennego, porcelany, ceramiki, kryształów, żyrandoli, żarówek, reflektorów, luster, szyb samochodowych;
5) Do frakcji papierowej zaliczamy jedynie czysty papier, kartony oraz makulaturę. Mokry, zatłuszczony i brudny papier zawsze trafia do odpadów zmieszanych, podobnie jak paragony i papier lakierowany lub powlekany folią;
6) Do frakcji BIO wrzucamy jedynie resztki roślinne, nie wyrzucamy mięsa;
7) Odpady BIO wyrzucamy luzem, ewentualnie w torebkach papierowych. Nie wyrzucamy ich natomiast w torebkach foliowych.

A co z pozostałymi odpadami, które
nie pasują do żadnej z pięciu frakcji?

Baterie, świetlówki, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oddawajmy do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki lub sklepu ze sprzętem elektronicznym. Zawarte w nich metale ciężkie, kwasy żrące i korozyjne, jak również substancje rakotwórcze i rtęć muszą zostać zneutralizowane. W innym wypadku zatrują wodę i glebę.

Do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów możemy również oddać odpady budowlane, rozbiórkowe czy wielkogabarytowe. Pojemniki na przeterminowane i niewykorzystane leki znajdziemy natomiast w aptekach.

Więcej informacji przydatnych w prawidłowej segregacji można znaleźć m. in. na stronie internetowej www.SegregujeMy.info.

Kary za nieprzestrzeganie zasad
Niestosowanie się do zasad segregacji odpadów będzie oznaczało dla mieszkańców większe wydatki. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że taka kara to wielokrotność opłaty za odpady zbierane selektywnie, a dokładnie od dwukrotności do czterokrotności tej stawki. I tak na przykład według nowych stawek przyjętych na terenie objętym działaniem Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”, do którego należy większość gmin powiatu iławskiego, za niesegregowane odpady trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej niż za śmieci segregowane. W podobnym przypadku trzykrotność stawki zapłacą z kolei mieszkańcy miasta Lubawa należącego do Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”.

Firma odbierająca odpady ma prawo sprawdzić, czy nasze śmieci są prawidłowo posegregowane. Warto więc przestrzegać zasad i wypełniać obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny. To zysk nie tylko dla środowiska ale i naszych portfeli.

Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym(28 maja) wydaniu m.in.


Pożegnanie z maseczkami
Od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na ulicy, ale pod warunkiem, że możemy zachować dystans dwóch metrów od innych. Od 6 czerwca będziemy mogli pójść do kina czy na basen. To efekt kolejnego luzowania gospodarki.

Rafał Szczepański Debata o przyszłości regionu
Ruszamy z cyklem debat o przyszłości gospodarczej Warmii i Mazur. Jako region potrzebujemy inwestycji, ale mamy piękną przyrodę. Czy da się to pogodzić? A może trzeba się pogodzić z tym, że u nas jest ładnie, ale biednie?

Kuźnia dziadka Jana
Jednym z tych miejsc, które zostają w pamięci, jest Kuźnia Dziadka Jana w Gwiździnach w powiecie nowomiejskim. - Ocalić od zapomnienia to mój cel - mówi Czesław Klonowski.Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2927392 | 89.230.*.* 30 maj 2020 07:27

  A może ktoś wreszcie oklei odpowiednio kosze na śmieci a nie wszystkie są czarne i nie wiadomo gdzie co wrzucać.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2926887 | 37.47.*.* 28 maj 2020 23:25

  Szkło zawsze z metalem , pierwsze słyszę że do plastiku

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ilawiak #2926886 | 37.47.*.* 28 maj 2020 23:15

   Metal z plastikiem nie szklem

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja #2926820 | 37.47.*.* 28 maj 2020 21:16

   Do pojemnika na szkło chyba jeszcze wrzucamy metal, puszki aluminiowe i stalowe

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5