Szlaban na ryzyko — w Iławie zobaczymy symulację wypadku na przejeździe kolejowym

2018-09-12 11:05:32 (ost. akt: 2018-09-12 11:12:29)
Taki pokaz odbędzie się w Iławie już po raz kolejny, wcześniej wyreżyserowane wypadki odbyły się m.in. na terenie iławskiej Lokomotywowni

Taki pokaz odbędzie się w Iławie już po raz kolejny, wcześniej wyreżyserowane wypadki odbyły się m.in. na terenie iławskiej Lokomotywowni

Autor zdjęcia: archiwum Gazety Iławskiej

Ostatnie wydarzenia z kraju, ale także z naszej najbliższej okolicy pokazują, jak niebezpiecznie może być na torach kolejowych. Dlatego też iławianin Damian Sikorski, aby uzmysłowić skalę zagrożenia, po raz kolejny wraz z PKP PLK zorganizuje pokazową symulację wypadku pociągu z samochodem.
Do zaplanowanego, ale odzwierciedlającego rzeczywiste warunki wypadku dojdzie w najbliższy piątek 14. września o godzinie 10.00 na torach kolejowych przy siedzibie PKP Cargo w Iławie, tuż przy kolejowej rampie załadunkowej przy ul. Towarowej.
Ważna sprawa organizacyjna — z uwagi na bezpieczeństwo dojazd i wejście na pokaz tylko od strony alei Jana Pawła II! Z tzw. obwodnicy skręcamy w kierunku torowiska.

Pomysłodawcą symulacji będącej jednym z elementów ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd — "Szlaban na ryzyko" jest Damian Sikorski (corocznie organizuje też w Iławie wystawę modeli). Taki pokaz odbędzie się w Iławie już po raz kolejny, wcześniej wyreżyserowane wypadki odbyły się m.in. na terenie iławskiej Lokomotywowni.
Scenariusz jest zawsze podobny — auto wjeżdża pod nadjeżdżającą lokomotywę. Akcji ratownictwa technicznego i medycznego oraz usuwaniu skutków wypadku przyglądały się wówczas dzieci z iławskich szkół. Teraz będzie identycznie, symulacja ma uzmysłowić, że na torach jest "Szlaban na ryzyko".

— Zakład Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Olsztynie, w ramach działań popularyzowania bezpiecznego zachowania się na przejazdach kolejowo-drogowych poprzez prowadzoną od roku 2005 kampanię społeczną Bezpieczny przejazd „Szlaban na ryzyko!” zaprasza uczniów i grono pedagogiczne na działania promujące zasady bezpiecznego przekraczania przejazdów — mówi Wiesława Pawska, naczelnik działu organizacyjno-prawnego i archiwizacji w olsztyńskich zakładach PKP PLK.
Nie przez przypadek pokaz odbywa się Iławie — to ważny węzeł kolejowy, do tego w jej obrębie (w centrum miasta oraz przy wyjeździe w kierunku Grudziądza) wciąż funkcjonują dwa kolizyjne przejazdy przez tory.

••• Poprzedniej symulacji przyglądali się mieszkańcy Iławy, w tym uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z nauczycielkami. Pokaz zrobił na nich wrażenie.
— Co roku w Polsce dochodzi do około 250 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, aż w 99% przyczyną tych wypadków jest nieostrożność kierowców — wymienia statystyki Wiesława Pawska.
— Dzięki takim akcjom jesteśmy w stanie dotrzeć do świadomości użytkowników dróg i pokazać, że parę sekund przeznaczonych na zatrzymanie pojazdu i sprawdzenie czy nie nadjeżdża pociąg, jest w stanie uratować nasze życie — dodaje pani naczelnik, która też przedstawiła nam statystyki wskazujące, że ilość wypadków na terenie obsługiwanym przez olsztyński zakład spada. Wpływ na to ma być może właśnie akcja "Szlaban na ryzyko"...

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Panie Damianie #2578598 | 5.172.*.* 12 wrz 2018 11:27

    Proszę promować przebudowe przejazdów kolizyjnych na bezkolizyjne wiadukty w Iławie .Mnie taka sprawa udala się w Ostródzie.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5