Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Iławie. Cz. II prezentacji organizacji pozarządowych powiatu iławskiego

2017-04-08 10:00:00(ost. akt: 2017-04-07 16:56:25)
Ekipa z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w komplecie

Ekipa z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w komplecie

Autor zdjęcia: Arch. stowarzyszenia

Zapraszamy do drugiej części cyklu pt. "Organizacje pozarządowe powiatu iławskiego". Tym razem prezentujemy organizację, która od lat wspiera dzieci z powiatu iławskiego, te małe i te duże. Mowa oczywiście o Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, w skrócie TPD.
Jest to ogólnopolskie, pozarządowe stowarzyszenie prowadzące działalność pożytku publicznego na rzecz dzieci chorych.



Od stycznia tego roku po 13 latach zarządzania tą placówką przez Panią Krystynę Rychlik (na zdjęciu z lewej strony), nowe stery objęła Pani Bożena Michalska-Suchocka (na zdjęciu obok), wieloletni członek zarządu TPD.



Pani Bożena swoją przygodę w Stowarzyszeniu rozpoczęła w 1982 roku. W ówczesnej formie stowarzyszenia, które działało pod nazwą „Koło” TPD pełniła tam funkcję przewodniczącej. Prowadziła półkolonie, zimowiska oraz organizowała wycieczki dla dzieci. Później przez wiele lat pełniła funkcję skarbnika.

Po objęciu w 2003 roku stanowiska prezesa TPD przez Krystynę Rychlik nadal pracowała w Zarządzie jako sekretarz. W tym czasie Stowarzyszenie bardzo się rozwinęło. Przybyło działań m.in. na rzecz chorych dzieci, organizowane były zbiórki żywności i wiele innych przedsięwzięć, o których można było przeczytać początkowo na łamach lokalnych mediów. Obecnie jest na emeryturze i całe swoje wieloletnie doświadczenie i ogromny zapał do pracy z dziećmi „przekuwa” na społeczną pracę prezesa iławskiego TPD.


Cele TPD
Podstawowym celem Towarzystwa była i jest troska o jakość warunków życia dziecka, jego wszechstronny rozwój, zdrowie, bezpieczeństwo, podmiotowość i godność, równość szans życiowych a w szczególności: 
tworzenie społecznego ruchu na rzecz dzieci i ich rodzinom,
przeciwdziałanie zagrożeniom zdrowotnym i ekologicznym,
ochrona dzieci przed patologią, inicjowanie i upowszechnianie kultury pedagogicznej wśród rodziców i społeczeństwa, zapobieganiu wychowywaniu dziecka poza rodziną , wyrównywanie szans dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych , upowszechnianie i ochrona praw człowieka ,
łagodzenie skutków ubóstwa rodzin i zapobieganie ich marginalizacji .

Na co dzień cele i zadania TPD realizowane są m.in. poprzez promocje i organizacje rzecznictwa praw dziecka , udzielanie rodzinom pomocy w sprawowaniu opieki nad dzieckiem , wychowaniu , kształceniu , organizowanie specjalistycznej pomocy  , rehabilitacji ,usamodzielnienia dziecka niepełnosprawnego, organizację środowiska wychowawczego , upowszechnianie sportu i rekreacji  i wiele innych form pomocy. Realizowane są działania głównie z zakresu edukacji , pomocy społecznej , kultury i ekologii i innych dziedzin z własnej inicjatywy lub powierzonych Towarzystwu przez podmioty publiczne.

1%, ale nie tylko
Organizacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia bezpośrednie otrzymywanie wpłat z tytułu 1%. Dało to niezależność finansową, mimo, że podlega pod Oddział Regionalny TPD w Olsztynie. Liczba podopiecznych jest dosyć spora, wynosi obecnie 79 dzieci, z czego 50 ma własne subkonta.

Cała działalność TPD opiera się na środkach niepublicznych ( darowizny , sponsoring , zbiórki pieniężne , składki członkowskie i właśnie wspomniane 1 % podatku ). TPD nie działa okazjonalnie, wsparcie swoje oferuje każdemu dziecku, zawsze wtedy gdy znajdzie się w potrzebie. Swoje starania kieruje do najbardziej bezbronnej grupy, jaką są dzieci. Jak wiele dobra przekłada się to na dalsze życie podopiecznych TPD, tego nikt nie jest w stanie wycenić.

Przez 60 lat udało się wywołać uśmiech na twarzy niezliczonej ilości dzieci. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Iławie działa nieustannie od 1958 roku, w przyszłym roku będzie świętować okrągłą 60-kę. Stowarzyszenie łączy wielu wspaniałych ludzi z naszego regionu którzy w różny sposób działają na rzecz TPD, bezinteresownie poświęcają swój czas i energię, by wspierać potrzebujące dzieci i ich rodziny. Długoletnim członkom TPD, sympatykom, darczyńcom i podmiotom, którzy od lat współpracują ze Stowarzyszeniem przyznawane są okolicznościowe statuetki oraz podziękowania, choć każdy z zaangażowanych w to osób, wcale dla tych odznaczeń tego nie robi.


Najbliższe plany
Jeśli chodzi o najbliższe plany, trwają prace nad projektem, dzięki któremu zorganizowane zostaną półkolonie dla dzieci z domu dziecka. Towarzystwo współpracuje z Domem Dziecka w Pacółtowie. Co roku organizowane są dla podopiecznych różnego rodzaju festyny, uroczystości, spotkania wigilijne. Dzieci otrzymują również upominki oraz paczki świąteczne.
W tym roku rozpoczyna się wspólny projekt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej pn. „ Iławski Model Wsparcia Rodziny”, gdzie TPD występuje jako jego współorganizator.

Jak co roku kontynuowane będą działania w ramach współpracy z Bankiem Żywności, zbiórki potrzebnych na co dzień artykułów odbędą się w październiku, w ramach akcji „Podziel się posiłkiem” oraz w listopadzie, czyli na zbliżające się wtedy Święta Bożego Narodzenia.

To nie jedyny partner współpracujący z TPD. Współpraca przebiega z wieloma instytucjami, podmiotami, prywatnymi darczyńcami, m.in. z Baptystami, z Hufcem, ZHP, z Zakładem Karnym w Iławie, ICK, Przychodnia „Rodzina” oraz ośrodkiem psychoedukacji na ul. Chełmińskiej, gdzie mieści się też siedziba Towarzystwa.

Wachlarz działań stowarzyszenia jest naprawdę szeroki. Pomoc niesiona jest również tym rodzicom którzy nie mają możliwości otrzymywania 1% na swoje chore dzieci, czy osobom starszym i schorowanym, a mieszkającym samotnie, nie mającym rodziny która by ich wsparła. Z różnego rodzaju akcji charytatywnych finansowany jest sprzęt do rehabilitacji, leki, nierefundowane zabiegi, przejazdy do lekarzy specjalistów, zmiana okularów itp. Planujemy również spotkania matek dzieci chorych z dietetykiem.


Najaktywniejsza wolontariuszka TPD w powiecie iławskim


To co cieszy to fakt iż z roku na rok przybywa młodych ludzi chętnych do bezinteresownego niesienia pomocy. Młodzież z iławskich szkół gimnazjalnych, ZHP i nie tylko bardzo pomaga podczas zbiórek żywności, bez nich nie byłoby to możliwe na taką skalę. Chcielibyśmy wspomnieć iż nasza wolontariuszka, 17-letnia Natalia Dymowska, która od dwóch lat pomaga nam w różnych zadaniach, została wybrana najaktywniejszą wolontariuszką powiatu iławskiego. W konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie „Przystań” wygrała z sześcioma innymi kandydatami z terenu powiatu iławskiego.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci chcieliby przy okazji złożyć podziękowania
„Dziękujemy wszystkim instytucjom, podmiotom, osobom prywatnym, wolontariuszom, za okazaną pomoc, wsparcie i to nie tylko to finansowe, za to że zawsze na Państwa mogliśmy i możemy liczyć. W tym miejscu również ogromne podziękowania dla lokalnych mediów. Jeśli ominęliśmy kogoś we wcześniejszych relacjach działań, nie było to absolutnie zamierzone. Jest Was tak dużo, …mamy nadzieję że z roku na rok będzie nas jeszcze więcej ☺”

Jeśli ktoś chciałby wspomóc działania TPD wystarczy przekazać swój 1 %, można również przekazać odzież dziecięcą bądź zabawki, siedziba TPD mieści się w Iławie przy ul. Chełmińskiej 1, (Ośrodek Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie). Biuro czynne jest w środy w godz. od 12.00 do 15.00 oraz w czwartki od godz. 15.00 do 17.00. Można również odwiedzić stronę internetową – www.tpd.ilawa.pl lub zajrzeć na bieżące wydarzenia na profil TPD na Facebooku.


Źródło: Życie Powiatu Iławskiego


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5