70 lat tradycji Koła Łowieckiego Łoś: Początki łowiectwa na ziemi iławskiej [ZDJĘCIA]

2016-11-01 10:01:46(ost. akt: 2016-11-01 10:56:54)
Koło Łowieckie Łoś liczy obecnie 86 członków. Tu zdjęcie wykonane z okazji 70-lecia koła

Koło Łowieckie Łoś liczy obecnie 86 członków. Tu zdjęcie wykonane z okazji 70-lecia koła

Na podstawie spisanych wspomnień nieżyjących już kolegów, jakie znajdują się w posiadaniu koła można stwierdzić, że początki łowiectwa na ziemi iławskiej a tym samym zawiązanie się pierwszego koła łowieckiego wyglądało następująco...
Pod koniec 1945 roku docierają do myśliwych z Iławy i okolic informacje, że w Olsztynie działa już tymczasowa Wojewódzka Rada Łowiecka. Powstają koła łowieckie, starostwa zaczynają wyznaczać obwody łowieckie na zasadach prawa łowieckiego sprzed wojny. Do Iławy i okolic przybywało coraz więcej myśliwych i aby mieć możliwość legalnego polowania, zaczęli myśleć
o powołaniu koła łowieckiego.


Późną jesienią 1946 roku zwołane zostało zebranie myśliwych z terenu powiatu iławskiego w celu powołania koła łowieckiego. Jednym z inspiratorów tej inicjatywy był Kol. Henryk Wekka, późniejszy łowczy powiatowy oraz myśliwy Koła Łowieckiego Łoś. Powołane do życia koło przyjęło nazwę „Miejskie Koło Łowieckie w Iławie”. Został wybrany pierwszy zarząd koła w składzie:
Boczkowski Feliks – Prezes
Sileraup Piotr – Łowczy
Soral Bolesław – Sekretarz
Chełmiński Władysław – Skarbnik

Myśliwi stowarzyszeni w Miejskim Kole Łowieckim polowali na terenie całego pow. iławskiego. Dokumentem uprawniającym do wykonywania polowania była karta łowiecka, wystawiana przez Starostwo Powiatowe. Zasadniczy wpływ na wydawanie kart łowieckich miał wówczas Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W nawiązaniu do wspomnień kolegów odnośnie początków organizowania powojennego łowiectwa w powiecie iławskim trzeba zaznaczyć fakt,
że pierwszym koordynatorem łowiectwa na terenie powiatu iławskiego ( do 1957 roku powiat suski) był Zygmunt Metzig nadleśniczy z Nadleśnictwa Jeziorno. W książce p.t. „Łowiecki Raj w olsztyńskim po 1945 roku” można przeczytać, że na posiedzeniu Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej, która odbyła się w dniu 3 sierpnia 1946 r. obecni byli łowczowie powiatowi. Powiat suski reprezentował Zygmunt Metzing. Nie zmienia to faktu,
że organizacją łowiectwa na ziemi iławskiej jak też powołaniem Miejskiego Koła Łowieckiego zajmował się Kol. Henryk Wekka, który został powołany
na łowczego powiatowego powiatu Susz w 1947 roku i pełnił tę funkcję do1953 roku.

Na początku lat 50-tych powstają w Iławie dwa kolejne koła łowieckie. W 1952 roku zawiązuje się Koło Łowieckie przy Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa obecnie Koło Łowieckie Łabędź i w 1953 roku zawiązuje się Koło Łowieckie przy Rejonie Lasów Państwowych w Iławie obecnie Koło Łowieckie Odyniec. Po zawiązaniu się nowych kół stan osobowy Miejskiego Koła Łowieckiego w Iławie zmniejsza się o myśliwych, którzy odeszli do nowopowstałych kół łowieckich. Miejskie Koło Łowieckie w Iławie przyjmuje nazwę Koło Łowieckie Nr.1, w Iławie, którego spadkobiercą jest obecne Koło Łowieckie Łoś. Członkowie założyciele Miejskiego Koła Łowieckiego pozostają w Kole Łowieckim Nr. 1 i są to koledzy:
Henryk Wekka, Feliks Boczkowski, Piotr Sileraup, Bolesław Soral, Władysław Chełmiński, Lambert Guziński, Halina Odrabińska, Leon Rogowski, Michał Jaworski, Bogumił Ligocki, Stanisław Kulpa, Stanisław Łyziński, Edward Żelazny.
Nasze koło powiększa stan osobowy o myśliwych z Jędrychowa i Kisielic, którzy byli członkami Koła Łowieckiego „Łabędź” w Jędrychowie. Członkami naszego koła zostają koledzy:
Michał Dymkowski, Stefan Dymkowski, Hieronim Karulewski Czesław Oryl , Ludwik Standarski, Stanisław Wasilewski, Lucjan Zgorzelski.
Skład osobowy koła był różny. Należeli do niego: rolnicy, robotnicy, rzemieślnicy, urzędnicy, nauczyciele, leśnicy, lekarze. Koło Łowieckie Nr.1.
w Iławie przejmuje tereny łowieckie swojego poprzednika Miejskiego Koła oraz tereny gminy Jędrychowo i Kisielice.


Kilka ważniejszych wydarzeń z życia koła
W 1960 rok Walne Zgromadzenie Koła uchwala Statut Koła Łowieckiego Nr. 1 w Iławie. Statut podpisało 19 członków koła w tym nowo wybrany Zarząd.

W dniu 19 kwietnia 1975 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Koła, na, którym przyjęto obecną nową nazwę koła „Koło Łowieckie Łoś w Iławie”.

W 1986 roku koło łowieckie Łoś obchodzi swój pierwszy jubileusz 40-lecia istnienia. Uroczystość została zorganizowana w pałacu w Bałoszycach przez ówczesny zarząd. W uroczystości wzięli udział członkowie koła oraz przedstawiciele władz miejsko gminnych z Iławy, Susza i Kisielic.

W czerwcu 1993 roku zostaje otwarta I wystawa osiągnięć łowieckich ziemi iławskiej i lubawskiej z okazji 70-lecia PZŁ. Organizatorami wystawy były koła z Iławy Łoś, Łabędź, Odyniec oraz Ryś z Lubawy.

W 1996 roku Koło obchodzi kolejny jubileusz 50-lecia istnienia. Z okazji jubileuszu odprawiona została msza święta w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie, którą celebrował ks. dziekan Lucjan Gelert. Następnie odbyło się uroczyste Walne Zgromadzenie, które zakończyło się biesiadą myśliwską. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz centralnych i okręgowych PZŁ oraz przedstawiciele kół łowieckich powiatu iławskiego a także władze miejskie i gminne z Iławy, Susza i Kisielic. Okolicznościowemu Walnemu Zgromadzeniu przewodniczył Kol. Jacek Szombara.

W 1998 roku Koło Łowieckie Łoś za swoją działalność zostaje odznaczone Odznaką Zasłużonego dla Łowiectwa Warmii i Mazur przyznaną przez Kolegium Odznaki Łowieckiej Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej.

W 2003 roku odbyły się uroczyste obchody 80-lecia PZŁ. Organizatorem jubileuszu w powiecie Iławskim był komitet organizacyjny złożony
z przedstawicieli kół łowieckich ziemi iławskiej pod przewodnictwem kol. Janusza Świdzińskiego, ówczesnego Łowczego Rejonowego członka Koła Łowieckiego Łoś. W ramach obchodów została zorganizowana wystawa przyrodniczo-łowiecka. W przygotowanie II wystawy przyrodniczo-łowieckiej bardzo duży udział mieli członkowie Koła Łowieckiego Łoś.
Otwarcia II wystawy przyrodniczo – łowieckiej ziemi iławskiej dokonał Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Kol. Ireneusz Michaś i Kol. Dariusz Zalewski Łowczy Okręgowy.

W latach 2000-2005 z inicjatywy ówczesnych zarządów koła przy poparciu myśliwych w obwodzie 333 łowisko Karaś oraz obwodzie 312 łowisko Huta -Bałoszyce na wydzierżawionym terenie od nadleśnictw zostały wybudowane wiaty, które służą myśliwym podczas zbiórek przed i po polowaniach zbiorowych oraz są miejscem spotkań z młodzieżą szkolną z kół Ligi Ochrony Przyrody (LOP) w ramach edukacji ekologicznej.

W 2011 roku mija 65 lat od powstania Koła Łowieckiego Łoś w Iławie. Podczas jubileuszowej uroczystości, która odbyła się w dniu 15 października 2011 roku Kołu Łowieckiemu Łoś został nadany sztandar przez Mazurską Okręgową Radę Łowiecką w Olsztynie. Fundatorami sztandaru byli wszyscy członkowie koła. Podczas jubileuszowej uroczystości Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.


Czym zajmują się myśliwi
Korzystając z okazji jaką umożliwiła nam redakcja Gazety Iławskiej chcielibyśmy przybliżyć czytelnikom jak funkcjonuje i czym się zajmuje Polski Związek Łowiecki. Wbrew obiegowym opiniom, którym bardzo często ludzie dają wiarę, łowiectwo nie jest sportem i nie polega na strzelaniu do biednych zwierzątek dla przyjemności.

Jego rola i znaczenie zmieniały się w przeciągu wieków od podstawowego sposobu zdobywania przez człowieka mięsa i skóry, aż do czasów współczesnych, kiedy to łowiectwo stało się nauką i sposobem gospodarowania populacjami zwierząt dziko żyjących a także ich środowiskiem życia czyli tzw. biotopem. Obecnie łowiectwo jest więc formą ochrony przyrody mającą na celu przede wszystkim dostosowywanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących do ciągle zmienianego przez człowieka środowiska ich występowania.

Podstawą gospodarki łowieckiej jest więc nauka zwana ekologią. Organizacją dbającą o prowadzenie gospodarki łowieckiej i czuwającą nad przestrzeganiem praw, zasad etyki, obyczajów i tradycji łowieckich w Polsce jest Polski Związek Łowiecki (PZŁ). Jest w nim zrzeszonych około 118 000 myśliwych.

Podstawową strukturą organizacyjną PZŁ i jednocześnie podmiotem gospodarki łowieckiej jest Koło Łowieckie. Terytorium Polski podzielone jest na ponad 5000 obwodów łowieckich z czego 4700 obwodów jest zarządzanych przez koła łowieckie. Pozostałe obwody są zarządzane przez Lasy Państwowe oraz państwowe Wyższe Uczelnie. W kołach łowieckich są zrzeszeni myśliwi w tym również mieszkańcy Iławy i okolic.

Koła łowieckie odpowiadają za prowadzoną przez siebie gospodarkę łowiecką. Finansują ją głównie ze składek członkowskich i sprzedaży tusz pozyskanej zwierzyny. Pozyskane w ten sposób środki są m.in. przeznaczane na dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym. Zima jest dla myśliwych okresem wytężonej pracy w zakresie dokarmiania zwierzyny. Pomagamy mieszkańcom lasu przetrwać ciężkie warunki. Mroźna i śnieżna zima daje się we znaki nie tylko nam ale także mieszkańcom lasu. Na terenie dzierżawionych obwodów łowieckich myśliwi organizują miejsca dokarmiania zwierzyny gdzie w okresie zimy systematycznie jest wywożona karma. Kolejnym obowiązkiem Koła łowieckiego i myśliwych o którym warto wspomnieć jest kwestia tzw. szkód łowieckich. Otóż zwierzyna wywiera na środowisko swego występowania określoną presję.

Wychodząc na pola zwierzęta zjadają płody rolne niszcząc niejednokrotnie duże połacie upraw. Ma to swój wymierny efekt finansowy. Zgodnie z obowiązującym prawem koła łowieckie (czyli myśliwi) ponoszą ciężar odszkodowań wypłacanych rolnikom. Koło prowadzi z własnej inicjatywy działalność edukacyjną. Współpracujemy ze szkołą podstawową w Kisielicach i Ząbrowie oraz z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Organizujemy w porozumieniu z szkołami w ramach kół Ligi Ochrony Przyrody (LOP) spotkania z dziećmi przybliżając im zjawiska zachodzące w otaczającej nas przyrodzie. Praca, którą wykonują myśliwi jest pracą społeczną za którą nie otrzymują wynagrodzenia. Tak w bardzo dużym skrócie wygląda funkcjonowanie łowiectwa i organizacji, która zarządza gospodarką łowiecką. To dzięki między innymi także myśliwym, możemy spotkać dziko żyjącą zwierzynę bytującą na polach i w lasach naszego regionu. Poświęcając swój wolny czas, my członkowie Polskiego Związku Łowieckiego mamy satysfakcje z tego, że pomagamy w ochronie i kształtowaniu otaczającej nas przyrody.

70 lat minęło
W dniu 22 października 2016 roku Koło Łowieckie Łoś obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Z okazji jubileuszu odprawiona została msza święta
w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie, którą celebrował ks. Mirosław Masztalerek , który jest członkiem Koła Łowieckiego Łoś. Po mszy świętej dalsze uroczystości odbyły się w Zajeździe w Chełmżycy. Podczas uroczystości Koło Łowieckie Łoś zostało odznaczone najwyższym odznaczeniem łowieckim tzw. Złomem.

Następnie za działalność na rzecz łowiectwa odznaczenia łowieckie otrzymali również członkowie koła. Złoty Medal zasługi Łowieckiej otrzymał Kol. Henryk Szklanny. Srebrne medale Zasługi Łowieckiej otrzymali Kol. Dariusz Szkopiński, Zygmunt Jankowski, Tadeusz Zwolenkiewicz, Krzysztof Dumkiewicz, Antoni Szklanny. Odznakę regionalną Zasłużony dla Łowiectwa Warmii i Mazur otrzymał Kol. Tadeusz Zwolenkiewicz. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z Olsztyna, Łowczy Rejonowy z Iławy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Susz oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół łowieckich Dzik z Susza, Odyniec i Łabędź z Iławy, Ryś z Lubawy oraz Miłośnicy Łowiectwa z Warszawy a także władze samorządowe, Starosta powiatu iławskiego, Wójt gminy Iława i gminy Biskupiec, Burmistrz Miasta i Gminy Susz. Oprawę muzyczną podczas uroczystości zagwarantował zespół sygnalistów łowieckich „Lira”

*** Obecnie koło gospodaruje na trzech obwodach łowieckich o łącznej powierzchni 21475 ha w tym 3931 ha lasów znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Susz i Nadleśnictwa Iława. Podstawowe gatunki występującej zwierzyny to dzik i sarna. W mniejszej liczbie występuje jeleń. Realizując przyjęty plan łowiecki rocznie pozyskujemy około 290 saren, 55 jeleni i 420 dzików. Zwierzynę drobną stanowią zające, kaczki, gęsi oraz sporadycznie bażant, natomiast z drapieżników występuje lis, jenot, borsuk, norka, kuna i tchórz. Ostatnio sporadycznie, co jest niepożądane, widywane są także wilki. Koło liczy 86 członków w tym 6 członków niemacierzystych.

Kołem kieruje zarząd w składzie:
Prezes Tadeusz Zwolenkiewicz,
Łowczy Zygmunt Jankowski,
Podłowczy Dariusz Szopiński,
Skarbnik Jan Kaczyński,
Sekretarz Mariusz Szopiński.

Z myśliwskim pozdrowieniem
Darz Bór

Zarząd KŁ ŁOŚ



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5