Trwa głosowanie nad projektami do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zobacz, jakie iławianie mają pomysły

2016-09-09 11:56:56(ost. akt: 2016-09-09 12:46:56)
Piotr Ambroziak, szef wydziału komunikacji społecznej w iławskim ratuszu, zachęca do oddawania głosów na projekty zgłoszone do IBO 2017

Piotr Ambroziak, szef wydziału komunikacji społecznej w iławskim ratuszu, zachęca do oddawania głosów na projekty zgłoszone do IBO 2017

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Do 30. września trwa głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej przeszły one formalną i merytoryczną weryfikację. Głosować można w sposób tradycyjny (na terenie miasta są trzy punkty) oraz w sposób nowoczesny, czyli za pomocą wiadomości elektronicznej.
Przypomnijmy: do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok zgłoszono łącznie 17. projektów. Osiem z nich nie uzyskało akceptacji formalnej i merytorycznej ze strony specjalnego zespołu. Dziewięć przeszło dalej i to na nie możemy oddawać swoje głosy.

— Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest większe otwarcie na głos samych mieszkańców, poprzez włączenie ich do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Cel ten ma prowadzić do aktywnego zaangażowania się w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz do efektywnego wydawania wspólnych środków z lokalnego budżetu i budowania więzi w lokalnej społeczności — możemy przeczytać na stronie internetowej urzędu miasta.

— Ostatni etap Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 to głosowanie. Trwać będzie od 1 do 30 września 2016 r. Każdy mieszkaniec zameldowany w Iławie, który ukończył 15 lat ma pięć punktów do dyspozycji. Może rozdysponować je pośród dostępnych projektów, lub zagłosować na jeden uznany za najlepszy — dodają urzędnicy.

GDZIE MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ
Punkty do głosowania mieszczą się w iławskim ratuszu przy ul. Niepodległości 13, w Ośrodku Psychoedukacji ul. Chełmińska 1 oraz w recepcji iławskiego basenu ul. Biskupska 2. Dodatkowo można oddać głos poprzez wysłanie skanu wypełnionej i podpisanej karty do głosowania na adres mailowy ibo@umilawa.pl.

9 ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW DO IBO 2017
Young spot — miejsce spotkań i rekreacji
Budowa siłowni zewnętrznej przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 2
Parking przy ul. Jagiellończyka/Westerplatte
Budowa nawierzchni ul. Łąkowej
Plac zabaw dla dzieci i dorosłych w centrum Iławy
Ogród doświadczeń i eksperymentów na posesji gimnazjum nr 2
Mały Ciechocinek przy ul. Narutowicza i Obrońców Westerplatte
Wybieg dla psów koło biblioteki
Zagospodarowanie placu pomiędzy budynkiem starostwa a ul. Wojska Polskiego

OPIS PROJEKTÓW
Pochodzi ze strony internetowej UM Iława. Materiały te są materiałami powierzonymi od projektodawców, lub przepisanymi z wniosków projektowych. Urząd Miasta Iława nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

••• Young spot

Czym jest Young Spot?
To miejsce łączenia zajawek sportowych, miejsce, w którym młodzież będzie mogła się spotkać i aktywnie spędzić czas. Miejsce gdzie rodzic nauczy dziecko jeździć na rowerze w bezpiecznej przestrzeni. Miejsce, w którym będzie można przeprowadzić warsztaty z bezpieczeństwa, zawody sportowe w wielu dyscyplinach, koncert pod chmurką czy inne formy animacji.

Składowe Young Spotu

część skateparkowa:
Głównym elementem Young Spotu zdecydowanie jest FUN SPOT, czyli miejsce, na którym poprawicie swoje umiejętności jazdy na deskorolkach, rowerach, rolkach czy hulajnogach! Miejsce to umożliwia też prowadzenie zawodów, warsztatów, czy po prostu codziennych treningów. Co znajdziecie na głównym placu ? To, co najważniejsze! Funbox z obustronnymi rurkami w dół sprawi, że żaden grind czy slide nie będzie problemem, napęd zapewniają najazdy z quoterów oraz banków po obu stronach. Jedna ze stron opatrzona będzie również ostrym bankiem. Dodatkowo piramidka z kątem oraz mini funbox. Obok głównego placu znajdziecie 2 platformy, z rurkami, manual padem, boxami oraz bankiem.
część sportowa:
1 Boisko do street Balla - koszykówka uliczna, temat bardzo popularny w Polsce – wystarczy kilka osób i można grać w przerwie między używaniem innych sprzętów.
2. Trampolina ziemna, urządzenie znajdujące się na poziomie zero, dzięki czemu używanie jest bezpieczniejsze niż trampolin wznoszonych ponad poziomem ziemi. Jest to świetny trening dla każdego a intensywne skakanie pozwala spalić prawie 1000 kcal w godzinę.
3. Slack Line: liny rozwieszone na betonowych słupach: umożliwiają naukę balansu ciała a dla bardziej zaawansowanych na linach wyżej zawieszonym trenowanie ewolucji.
4. Street Workout: miejsce dla fanów parkuru oraz dla każdego, kto chce wykonać trening funkcjonalny, przemyślana konstrukcja może wspierać trening aerobowy oraz siłowy dla uprawiających zróżnicowane sporty oraz pomóc w rozciągnięciu po treningu.

Young Spot i jego przemyślana konstrukcja zadowoli zarówno osoby chcące rekreacyjnie spędzić czas na terenie parku oraz sportowcom w podnoszeniu kondycji.

Przewidywany koszt projektu: 281 000 zł

••• Siłownia zewnętrzna przy SSP2

Propozycja tego projektu jest skierowana do trzech grup społeczeństwa. Pierwszą grupą będą mieszkańcy osiedla XXX – lecia. Stworzona baza będzie oferowała przyrządy treningowe dla dorosłych, a sąsiadujące boiska oraz bieżnie zapewnią zabawę dla najmłodszych.

Drugą grupą będą dzieci i młodzież, które często z braku możliwości finansowych rodziców, nie mogą uczęszczać na odpłatne zajęcia sportowe spędzając wolny czas na boisku szkolnym.
Trzecią grupą będą dzieci uczęszczające na co dzień do szkoły, które w ramach zajęć sportowych prowadzonych na lekcjach w-f mogłyby korzystać z tych przyrządów pod fachowym okiem nauczycieli.

POŁOŻENIE
Proponowana siłownia położona miałaby być w centrum dużego osiedla mieszkaniowego co stanowiłoby bardzo łatwy do niej dostęp. Poza tym na obiekcie znajduje się bardzo dużo zieleni w postaci starodrzewu lipowego i akacjowego sprzyjającemu aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Przewidujemy zakup 5-ciu podwójnych stanowisk treningowych, o średnim stopniu trudności odpowiednich zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych, nie wyłączając seniorów.
LISTA SPRZĘTU:
Pylon; Drabinka z drążkiem; Podciąg nóg,
Ławka; Prostownik pleców; Pylon
Wyciąg górny; Wyciskanie siedząc; Pylon
Biegacz
Twister-Wahadło
Stojak na rowery

ZAŁOŻENIA DODATKOWE
Przyjmujemy, że przyrządy będą wkomponowane w istniejący kompleks rekreacyjno -sportowy, który jest oświetlony i objęty monitoringiem szkoły co będzie gwarancją bezpieczeństwa, dla korzystających z przyrządów. Utrzymanie czystości i porządku należałoby do użytkownika obiektu czyli szkoły.

Przewidujemy, że budowa otwartej siłowni przy SSP2 polegałaby na:
— zakupie proponowanych przyrządów
— montażu tych przyrządów do podłoża na stałe (np. zabetonowanie)
— uporządkowaniu terenu po wykonaniu montażu (wyrównanie ziemi, wysiew trawy)

Przewidywany koszt projektu: 30 000 zł brutto

••• Parking przy ul. Jagiellończyka/Westerplatte

W związku z pogłębiającym się brakiem miejsc parkingowych w Iławie proponuję wykorzystanie niezagospodarowanego placu pomiędzy dawnym przedszkolem przy ul. Westerplatte a Biblioteką Miejską na utworzenie w tym miejscu parkingu dla samochodów osobowych i ciężarowych o ładowności do 3,5 t. Utworzenie w tym miejscu parkingu odblokowałoby w znacznym stopniu ul. Jagiellończyka, co z kolei ułatwiło by życie okolicznym mieszkańcowmoraz poprawiłoby atrakcyjność tel ulicy jako miejsca do prowadzenia działalności usługowo - handlowej. W chwili obecnej z powodu braku miejsc parkingowych atrakcyjnośc ulicy spadła do tego stopnia, że większość firm prowadzących działalność w Domu Handlowym "FENIX" zawiesiło swoją działalność lub przeniosło w inne bardziej atrakcyjne miejsca.
LOKALIZACJA
Pomiędzy ulicami Jagiellończyka i Westerplatte, za Biblioteką Miejską, przed dawnym przedszkolem.

Przewidywany koszt projektu: 150 000 zł

••• Budowa nawierzchni ul. Łąkowej

istnieje od ponad 40 lat. W tym czasie na terenie miasta powstały nowe osiedla i wiele nowych ulic, które doczekały się realizacji ze strony władz miasta, mimo iż osiedla te powstały stosunkowo niedawno. Dotyczy to m.in. ul. Dobrawy i ul. Mieszka, ulic związanych z osiedlem wielomieszkaniowym przy blokach ul. Zielonej i ul. Ostródzkiej (w szczególności do bloków iławskich deweloperów, tj. IPB, REMBUD). Nasza ulica była i jest przez cały czas zapomniana i odsuwana na dalszy plan inwestycyjny. W naszych okolicach zrobione jest ok. 90% ulic osiedlowych, a nasza ulica nadal oczekuje na realizację. Wiosną i jesienią grzęźniemy w błocie. Wyjście z posesji bez kaloszy jest niemożliwe.

Przewidywany koszt projektu: ok 500 000 zł

••• Plac zabaw dla dzieci i dorosłych w centrum Iławy

Zadanie polega na stworzeniu wielofunkcyjnego, przyjaznego dla różnych grup wiekowych placu zabaw wraz z elementami małej architektury (ławki, kosze na śmieci). By zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających, plac zabaw będzie ogrodzony i podłączony do miejskiego monitoringu. Plac będzie innowacyjny na skalę iławską, gdyż zawierać będzie elementy przeznaczone dla starszej młodzieży, osób dorosłych i niepełnosprawnych.
W tym celu zostaną wykonane odpowiednie prace i zakupione: prace projektowe, kosze na śmieci, nasadzenia (kwiaty, krzewy ozdobne), monitoring, stojaki rowerowe, ogrodzenie z furtką, tablica informacyjna z regulaminem, ławki zoparciem oraz ławostół, bezpieczna nawierzchnia, narożniki ze stolikiem, piaskownica na podwyższeniu dla dzieci na wózkach inwalidzkich, huśtawki na sprężynie/kiwaki, zjeżdżalnia mini, karuzela, domek zabawowy/labirynt, huśtawka wagowa, zamek forteca, trampolina, równoważnia, zestaw wspinaczkowy, huśtawka bocianie gniazdo, linarium, zjazd linowy, huśtawka pionowa, huśtawka dla dzieci na wózku inwalidzkim, zestaw integracyjny, hamaki oraz elementy siłowni zewnętrznej.
Plac zabaw będzie bezpłatny i dostępny dla wszystkich przez całą dobę. Będzie on dostosowany dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci 2-3 letnich, po nastolatków, os. niepełnosprawne i osoby dorosłe.

Przewidywany koszt projektu: 464 500 zł

••• Ogród doświadczeń i eksperymentów na posesji gimnazjum nr 2

Zaplanowano na terenie wokół budynku Gimnazjum Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie przy ul. Wiejskiej 11, na którym znajdują się już 2 boiska Orlik - boisko do gry w piłkę nożną wraz z bieżnią wokół niego i boisko do innych gier zespołowych oraz 2 stoły do gry w tenisa stołowego. Jest to zbiór wielu pomocy dydaktycznych oraz urządzeń, które służyć mogą do przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów oraz do bardziej innowacyjnego uczenia się matematyki, fizyki, chemii, geografii.
PLAN OGRODU
Zaplanowano zainstalowanie:
„pętli śmierci”,
„wietrznych gongów”,
„trójkątów”,
„kołyski Newtona”,
„składanie twarzy”,
„pryzmat”,
urządzenia do wykonania eksperymentu dotyczącego ogniskowania dźwięku,
wykonanie modelu układu słonecznego rozłożonego w przestrzeni,
zbudowanie zegara słonecznego,
zainstalowanie stacji meteorologicznej,
wykonanie i zainstalowanie brył przestrzennych ze wskazaniem przekrojów i ważnych wzorów,
wykonanie szkieletu globusa z zaznaczonymi równoleżnikami, południkami i kontynentami,
wykonanie i zainstalowanie tablicy Mendelejewa oraz przykłady wzorów strukturalnych istotnych związków chemicznych.

Przy każdym urządzeniu będzie znajdowała się tablica informacyjna opisująca urządzenia oraz możliwość wykonania eksperymentu czy różnych zadań na podstawie tych urządzeń. Ponadto planowane jest wykonanie wiaty, pod którą będzie przygotowanych 30 stanowisk do pracy i wykonywania różnych zadań, w tym projektów edukacyjnych z wykorzystaniem urządzeń i pomocy dydaktycznych znajdujących się na terenie zewnętrznym szkoły jak i w samej szkole.

MISJA OGRODU
Na tym urokliwym, spokojnym i obszernym zakątku naszego miasta Iławy, położonym w otoczeniu ogródków działkowych i lasu w oddali od zgiełku i uciążliwego hałasu warto stworzyć alternatywę przyjemnego i pożytecznego spędzenia czasu, ciekawych warunków relaksu na świeżym powietrzu przez mieszkańców Iławy i odwiedzających turystów. Ponadto przy okazji stworzenia ogrodu doświadczeń i eksperymentów jest możliwość poszerzenia zainteresowania naukami ścisłymi dzieci, młodzież i inne osoby, stworzenie możliwości ciekawego spędzenia czasu i relaksu na świeżym powietrzu nawet z młodszymi dziećmi.

Zakłada się możliwość prowadzenia zajęć lekcyjnych i eksperymentów z różnych przedmiotów poza murami szkół iławskich z wykorzystaniem poszczególnych urządzeń, a także pomocy dydaktycznych szkoły, w tym np. mikroskopy, atlasy, mapy. Obecny rozwój nauk technicznych wymusza rozwijanie zainteresowań, wzbogacanie wiedzy, nabywanie umiejętności w zakresie przedmiotów ścisłych, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Można też rozszerzyć kalendarz miejskich imprez np. o Miejski Dzień Fizyki, Miejski Dzień Matematyki, Miejski Dzień Chemii, Miejski Dzień Geografii, w ramach których uczniowie różnych szkół będą mogli uczestniczyć w ciekawych i innowacyjnych zajęciach matematyczno- przyrodniczych.

ROZSZERZENIE OGRODU
W planie jest też w najbliższym czasie w ramach innego projektu poszerzenie „Ogrodu doświadczeń i eksperymentów” o treści związane z biologią. W ogrodzie na miarę możliwości finansowych poszerzana mogłaby być oferta urządzeń potrzebnych do realizacji kolejnych doświadczeń i eksperymentów, by ostatecznie uzyskać ciekawe miejsce naukowo- rekreacyjne nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale także dla szkół z innych miast. Inicjatorami zadania są rodzice i uczniowie aktywnie działający w Gimnazjum nr 2 w Iławie.

ODBIORCY
Dostępność zadania jest przeznaczona dla wszystkich uczniów naszego miasta, w tym uczniów Gimnazjum nr 2 w Iławie, każdego mieszkańca oraz przyjeżdżających do Iławy turystów, niezależnie od wieku.
Zwiedzanie ogrodu jest nieodpłatne i czynne w okresie jesienno- zimowym w godz. 16,00 do 20,00 w dni powszednie oraz w soboty, w niedziele i święta od 10,00 do 20,00, a w okresie wiosenno- letnim do 22,00 we wszystkie dni tygodnia. Obiekt jest monitorowany całą dobę, a także nadzorowany fizycznie w godzinach wskazanych powyżej.

Przewidywany koszt projektu: 273 526 zł

••• Mały Ciechocinek przy ul. Narutowicza i Obrońców Westerplatte

Stworzenie parku do wypoczynku oraz regeneracji, zagospodarowanie wolnej przestrzeni między blokami. Wybudowanie tężni solankowej, jak i infrastuktury niezbędnej do wypoczynku oraz regeneracji. Dwóch altanek oraz ławek, oraz zasadzenie krzewów. Obiekt będzie ogólnodostępny, nie przewiduje się odpłatności za korzystanie z niego. Głównym zadaniem obiektu będzie podnoszenie zdrowotności mieszkańców.

Przewidywany koszt projektu: 175 000 zł

••• Wybieg dla psów koło biblioteki

Ogrodzenie terenu nieużywanego w celach stworzenia wybiegu dla psów. Dotychczas wiele osób korzystało z obszaru "Dubois", aktualnie budowane jest tam osiedle. Obiekt będzie ogólnodostępny, nie przewiduje się odpłatności za korzystanie z niego. Głównym zadaniem obiektu będzie podnoszenie zdrowotności mieszkańców, jak i ich pociech.

Przewidywany koszt projektu: 175 000 zł

••• Zagospodarowanie placu pomiędzy budynkiem starostwa a ul. Wojska Polskiego

Ścieżka pieszo-rowerowa, plac zabaw dla dzieci, teren rekreacyjny (park), oświetlenie, ławeczki, schody wejściowe od strony Starostwa. Do ww. propozycji można dodać kilka elementów siłowni zewnętrznej. Teren będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców oraz przyjezdnych.

Przewidywany koszt realizacji zadania: 500 000 zł

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5