Trener personalny radzi: zadbaj o mięśnie i odpowiednio je rozciągnij

2016-08-13 08:25:36(ost. akt: 2016-08-12 09:35:49)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dzisiaj skupię się na ważnym elemencie treningu w pojęciu holistycznym, czyli całościowym. Tylko kierując się zasadą wszechstronności i kompletności będziemy zdrowi i piękni.
Wzmacniamy mięsień mający tendencję do skracania podczas walki z ciężarami i później należy go rozciągnąć, aby został w pełni funkcjonalny. Ta forma pracy nad naszym ciałem wspomaga takie cechy motoryczne jak gibkość, wytrzymałość, siłę i koordynację. Zmniejsza również bolesność mięśni, zwiększa mobilność w stawach, poprawia naszą postawę i eliminuje stres.

Dla początkujących zalecam rozciąganie statyczne będące najbezpieczniejszą formą. Najlepiej pracować na ciele rozgrzanym mającym większe możliwości rozciągnięcia. Świetną porą na takie uzupełnienie będzie czas po treningu biegowym, rowerowym, siłowym czy każdym innym, gdzie ciepłota naszego ciała będzie podwyższona. Ten rodzaj stretchingu polega na doprowadzeniu do granicy delikatnego bólu mięśnia i przytrzymanie w tej pozycji przynajmniej 15 – 20 sek.

Przykładowe ćwiczenia na rozciągnięcie:

1. Mięśni klatki piersiowej – stajemy w lekkim rozkroku, opieramy dłoń o ścianę i skręcamy tułów w przeciwnym kierunku



2. Mięśni trójgłowych ramion – stajemy w lekkim rozkroku, unosimy rozciąganą rękę do góry i zginamy w łokciu (dłoń za głową). Drugą ręką chwytamy łokieć i przyciągamy go za głowę



3. Mięśni obręczy barkowej – przyciągamy wyprostowaną rękę do klatki piersiowej jak na rysunku




4. Mięśni czworogłowych ud – opieramy się dla równowagi ręką o ścianę i stajemy na jednej nodze, drugą nogę zginamy i przyciągamy piętę do pośladka. Kolana trzymamy w jednej linii



Pozdrawiam, Patryk Dągowski


Autor jest trenerem personalnym, instruktorem pływania, wielokrotnym uczestnikiem zawodów pływackich i triathlonowych

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5