Rocznie w laboratorium w szpitalu powiatowym wykonuje się kilkaset tysięcy badań

2016-05-27 12:57:09(ost. akt: 2016-05-27 13:35:26)
Personel szpitalnego laboratorium. Od lewej: Andrzej Fedus, Iwona Kulka- Mazur, Renata Kowalska, Anna Bodensacz, Mirosława Polańska, Elżbieta Dudek, Małgorzata Modrzejewska, Bogusław Kiejnowski. (na zdjęciu nie ma: Małgorzata Kłosowska, Halina Pleta, Anna

Personel szpitalnego laboratorium. Od lewej: Andrzej Fedus, Iwona Kulka- Mazur, Renata Kowalska, Anna Bodensacz, Mirosława Polańska, Elżbieta Dudek, Małgorzata Modrzejewska, Bogusław Kiejnowski. (na zdjęciu nie ma: Małgorzata Kłosowska, Halina Pleta, Anna

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Doświadczony personel i nowoczesna aparatura, to siła Medycznego Laboratorium Diagnostycznego im. Prof. Emila von Behringa w Iławie. Laboratorium czynne jest całodobowo, a rocznie wykonuje się w nim kilkaset tysięcy badań. 
Historia laboratorium w iławskim szpitalu sięga początku lat 70. ubiegłego wieku. To wtedy wykonano w nim pierwsze badania i testy.
Otwarte dla wszystkich
Dzisiejsze laboratorium to przede wszystkim profesjonalny personel i bardzo nowoczesna pracownia, która wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny. 
Laboratorium jest bardzo ważnym ogniwem w szpitalnym procesie diagnostycznym szczególnie wtedy, gdy tylko szybkie rozpoznanie może przynieść efektywne leczenie.
Laboratorium wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt dostarcza 70 – 80 % danych przydatnych w diagnozowaniu i leczeniu.



Takie wyposażanie laboratorium (nowoczesne analizatory) znaczenie usprawniło i przyspieszyło jego pracę, a dzięki cyfryzacji szpitala lekarze w oddziałach i poradniach mają wgląd w wyniki pacjentów z poziomu komputera w gabinecie. 
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne im. Prof. Emila von Behringa świadczy swoje usługi nie tylko pacjentom szpitalnym. W ramach umów z przychodniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafiają do niego pacjenci z przychodni rodzinnych. Pacjenci ze skierowaniem z przychodni, lub innego podmiotu leczniczego, który ma podpisana umowę z iławskim szpitalem nie ponoszą kosztów badań.



Laboratorium pod nadzorem

W iławskim laboratorium pracuje łącznie 4 diagnostów, 10 techników i jedna sekretarka medyczna. Pracownicy na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje i uczestniczą w szkoleniach. 

— Laboratorium prowadzi wewnątrzlaboratoryjną kontrolę wyników badań i uczestniczy w kontroli zewnątrzalaboratoryjnej, a wszelkie badania odbiegające od wartości przewidywanych są powtarzane, aby mieć pewność co do poprawności procesu diagnostycznego – mówi Andrzej Fedus, kierownik laboratorium.
Laboratorium posiada filę w Lubawie, na pierwszym piętrze przychodni przy ulicy Rzepnikowskiego 20. 




Usługi realizowane pracowni

W szpitalnym laboratorium wykonuje się:

- podstawowe badania z zakresu analityki ogólnej, m.in. badanie ogólne moczu, krew utajona w kale, badania w kierunku pasożytów (w tym lamblie) oraz Helicobacter pylori (diagnostyka choroby wrzodowej), test ciążowy, badanie nasienia;

- badania z zakresu hematologii, m.in. morfologia, OB., badania w zakresie układu krzepnięcia (np. wskaźnik protrombinowy;
- badania z zakresu biochemii klinicznej, m.in. gospodarka lipidowa (cholesterol, Trójglicerydy, HDL), mocznik, kreatynina, glukoza, żelazo, bilirubina, CRP, sód, potas, magnez;
- badania z zakresu immunochemii, m.in. hormony tarczycy ( TSH, FT3, FT4), HBsAg, hormony płciowe (prolaktyna, estradiol, FSH), diagnostyka niedoboru żelaza (ferrytyna), toxoplazmoza IgM i IgG, markery nowotworowe ( np. PSA), troponina;
- badania z zakresu toksykologii, m.in. alkohol etylowy i narkotyki ( kokaina, amfetamina, opiaty, pochodne konopi indyjskich);



Laboratorium czynne całodobowo

Przyszpitalne laboratorium czynne jest siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Badania wykonywane są na bieżąco. W godzinach wieczornych i nocnych, kiedy poradnie specjalistyczne są już nieczynne, do laboratorium można dostać się windą. 



Przygotowanie do badań

Przygotowując się do podstawowych badań, na przykład do morfologii czy poziomu glukozy, pacjent powinien być na czczo lub po wypiciu szklanki wody lub gorzkiej herbaty. Najlepiej przyjść rano, ważne jest aby pacjent przed badaniem był wypoczęty. 
Nie należy przed badaniem zażywać leków, które mogą mieć wpływ na wynik.
Szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania do badań są dostępne u pracowników laboratorium. 



Patron laboratorium Emil Adolf von Behring

Niemiecki bakteriolog, urodzony 15 marca 1854 roku w Hansdorf (dzisiejsze Ławice pod Iławą) w wielodzietnej rodzinie nauczyciela. Ukończył gimnazjum w Olsztynku, studia medyczne w Berlinie. Był m.in. asystentem Roberta Kocha. Od 1895 roku był profesorem uniwersytetu w Halle oraz Instytutu Terapii Doświadczalnej w Marburgu. Razem z Japończykiem Shibasaburo Kitasato opracował surowice antytoksyczne przeciwbłonicze i przeciwtężcowe (1890), rozpowszechnił swoje prace organizując jedną z największych w Europie wytwórni surowic i szczepionek Behring-Werke w Marburgu. Za prace nad seroterapią, przede wszystkim zaś za zastosowanie seroterapii w walce z błonicą (dyfterytem), został laureatem pierwszej Nagrody Nobla z medycyny w 1901 roku. 
*Internet



Tomasz Więcek

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5