Leśnicy z Iławy świętowali przy trzech starych dębach

2014-11-13 15:00:00 (ost. akt: 2014-11-13 11:18:30)
Jedną z atrakcji była prezentacja grupy rekonstrukcyjnej ułanów

Jedną z atrakcji była prezentacja grupy rekonstrukcyjnej ułanów

Autor zdjęcia: Arch. Nadleśnictwa Iława


Las Tylicki wokół urokliwej kapliczki zawieszonej na jednym z trzech sędziwych dębów został wybrany na coroczne obchody Dnia Niepodległości. Nadleśnictwo Iława zorganizowało tę uroczystość wspólnie z wójtem gminy Nowe Miasto Lubawskie. Główną atrakcją były prezentacje grupy rekonstrukcyjnej ułanów.
Na zaproszenie wójta gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Iława przybyła bardzo liczna grupa lokalnej społeczności. Wspólną modlitwę za poległych odmówił kapelan leśników olsztyńskich Mariusz Rybicki oraz proboszcz parafii Bratian, Edward Barański. Hołd poległym za ojczyznę oddali przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe OSP z terenu nowomiejskiej gminy, harcerze, delegacje szkół. Uroczystość uświetniły występy Zespołu Sygnalistów z Nadleśnictwa Lidzbark. Niebywałą atrakcją było uczestnictwo w obchodach grupy rekonstrukcyjnej ułanów. Po części oficjalnej na wszystkich czekała ciepła strawa i ognisko.


Historyczna ciekawostka

Przy leśnym trakcie prowadzącym do leśniczówki Tylice, na jednym z dębów liczącym ponad 200 lat, zawieszona jest kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczkę w roku 1930 r. umieścił Leon Stasiak, powstaniec wielkopolski, gorący patriota, zawiadujący na przełomie lat 20 i 30 tylickimi lasami. Legenda o przydrożnej kapliczce przekazywana jest głównie z ust do ust, miejscowi wspominają również o tajemniczym skarbie i zbiorowej mogile znajdującej się pod trzema dębami.Źródło: Nadleśnictwo IławaPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Magda Rogatty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5