Nowe słodkie wypieki w Piekarni Typolskiej

2014-07-24 14:02:34(ost. akt: 2014-07-29 10:41:09)
Dorota i Łukasz Antkowiak rozwijają cukiernicze skrzydła w Piekarni Typolskiej

Dorota i Łukasz Antkowiak rozwijają cukiernicze skrzydła w Piekarni Typolskiej

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Sernik morelowo - jabłkowy, sernik klasyczny, jabłecznik - to tylko niektóre pyszności proponowane przez Piekarnię Typolską. Wszystko to za sprawą nowych specjalistów w dziedzinie ciastkarstwa, którzy rozwijają właśnie skrzydła w Piekarni. Mowa o Łukaszu Antkowiczu i jego małżonce Dorocie. Oboje przyjechali do Szałkowa (siedziba piekarni) z Olsztyna. Efektów ich pracy już zasmakowali klienci piekarni i bardzo chwalą nowe wyroby.
Cukiernik to nie rzemieślnik, ale artysta - jak mówią znawcy tematu. I to można poczuć odwiedzając Piekarnię i smakując nowych słodkości. Dorota i Łukasz Antkowicz są technikami technologii żywienia i specjalistami ciastkarstwa, mają spore doświadczenie zawodowe.
Łukasz Antkowicz ma na swoim koncie sukcesy cukiernicze. W 2011 r. zdobył pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w Cukiernictwie. Wykonał zespołowo 1,5 metrowy eksponat z karmelu i tort czekoladowy, które zdobyły uznanie. 

— Wszystko było wykonane ręcznie, bez pomocy maszyn - wspomina Łukasz Antkowicz. To czasochłonna i twórcza praca. Cukiernictwa nie traktuję jak zawód, tylko jak pasję. Bardzo lubię swoją pracę.


W cukiernictwie bardzo ważna jest precyzja i tu świetnie sprawdza się pani Dorota, która słynie z dokładności. 
Efektem ich pracy są pyszne serniki: morelowo-jabłkowy, z przepis dziadkowego, malinowo - wiśniowy na bazie miodu i klasyczny. Pyszna jest też szarlotka ich produkcji. W planach są wyroby na bazie czekolady, m.in. torty. Jak mówią w cukiernictwie istotne jest łączenie smaków np. herbaty z czekoladą lub kardamonu z czekoladą.

Cukiernik to nie rzemieślnik, ale artysta - jak mówią znawcy tematu. I to można poczuć odwiedzając Piekarnię i smakując słodkości. 


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5