Zaczęła się kwalifikacja wojskowa, także dla pań

2014-03-18 14:36:45(ost. akt: 2014-03-18 14:41:14)
Powiatowa Komisja Lekarska urzęduje od dziś (18. marca) w sali nr 1 iławskiego starostwa

Powiatowa Komisja Lekarska urzęduje od dziś (18. marca) w sali nr 1 iławskiego starostwa

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

761 osób z powiatu iławskiego stanie przez najbliższy miesiąc przed Powiatowa Komisją Lekarską, w celu ustalenia kategorii zdrowia i zdolności do czynnej służby wojskowej. W tym gronie jest też dziewiętnaście kobiet, tegorocznych absolwentek m.in. szkół medycznych.
Powiatowa Komisja Lekarska urzęduje od dziś (18. marca) w sali nr 1 iławskiego starostwa, pracować będzie we wszystkie dni robocze. Czeka ją sporo pracy, bowiem trzeba sprawdzić stan zdrowia prawie ośmiuset osób.

— Kwalifikacja rozpoczęła się dziś i potrwa do 18. kwietnia. W tym roku obejmuje mężczyzn urodzonych w 1995 roku, urodzonych w latach 1990-1994, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1990-1995, które w roku szkolnym lub akademickim 2013/2014 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych - mówi ppłk Adam Basak, wojskowy komendant uzupełnień w Ostródzie.

— Kwalifikacja wojskowa to zespół czynności przeprowadzonych przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, powiatową komisję lekarską i wojskowego komendanta uzupełnień w celu ustalenia zdolności osób do czynnej służby wojskowej, wstępnego przeznaczania osób do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony, założenia ewidencji wojskowej oraz rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej — dodaje komendant.

Panie z powiatu iławskiego, które staną przed komisją lekarską, to tegoroczne absolwentki szkół kształcących w zakresie medycyny, weterynarii i psychologii. Łącznie jest ich dziewiętnaście. One również otrzymają kategorię zdrowia.

W 2009 roku zawieszona została zasadnicza służba wojskowa. — Zawieszona, a nie zdjęta — podkreśla ppłk Adam Basak z WKU w Ostródzie.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

INFORMACJE DLA OSÓB, KTÓRE PODLEGAJĄ OBOWIĄZKOWI
STAWIENIA SIĘ DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ

"Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa wójt lub burmistrz. Nie otrzymanie imiennego wezwania nie zwalnia osoby podlegającej obowiązkowi stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu o którym mowa wyżej.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:

1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta):
a) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

b) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe

2) powiatowej komisji lekarskiej – posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

3) wojskowemu komendantowi uzupełnień:

a) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;

b) dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadanie kwalifikacje zawodowe.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej 
w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

źródło: www.powiat-ilawski.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JA #1353110 | 109.95.*.* 19 mar 2014 11:44

  JUŻ SIĘ BOJĘ co będzie ,wojna?nawet nie potrafie sobie tego wyobrazić ,to co sięteraz dzieje jest straszne

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mrn #1352803 | 88.199.*.* 18 mar 2014 23:11

  Nigdy, nie myśl gościu że ktokolwiek jeszcze chce oprócz ochotnikow iśc do wojska ani nadstawiać swojej głowy wskutek politycznych awantur

  odpowiedz na ten komentarz

 3. janko muzykant #1352738 | 109.95.*.* 18 mar 2014 21:42

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/prof-bar toszewski-w-thueringer-allgemeine-wierze -w-putina/ch7wj

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pułkownik LWP #1352664 | 46.186.*.* 18 mar 2014 20:13

  Nareszcie poczuli zagrożenie i wrócą jak Rosja do obowiązku wojskowego, czyli przymusowego szkolenia młodzieży. Koniecznie będzie wprowadzony system 3-miesięcznego szkolenia rezerwy, celem zapoznania z podstwami wojska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5