Zobacz, jak w Iławie powstawał film "Gniazdo"

2014-03-14 12:26:48(ost. akt: 2014-03-14 12:46:29)
Autorem zdjęć dokumentujących powstawanie filmu „Gniazdo” jest iławianin Czesław Wasiłowski

Autorem zdjęć dokumentujących powstawanie filmu „Gniazdo” jest iławianin Czesław Wasiłowski

Autor zdjęcia: Emilia Bartkowska

W sali wystaw Iławskiego Centrum Kultury odbył się wczoraj (13. marca) wernisaż wystawy zdjęć Czesława Wasiłowskiego z Iławy. Powstały one 40. lat temu, podczas kręcenia filmu "Gniazdo".
“Gniazdo” to historyczny film fabularny, w reżyserii Jana Rybkowskiego, ukazujący początki państwa polskiego. Część zdjęć do produkcji powstawała w Iławie, na wyspie Wielka Żuława, gdzie zrekonstruowano gród drewniany i podgrodzie. Na potrzeby filmu wyspę połączono z lądem drewnianym mostem, który wielu iławian wspomina do dziś.

W filmie wystąpiło wielu znakomitych polskich aktorów, w tym Wojciech Pszoniak, Franciszek Pieczka, Kazimierz Wichniarz, Ryszard Pietruski, Krzysztof Kowalewski czy Wanda Neumann. Scenariusz do produkcji napisał Aleksander Ścibor-Rylski, a konsultacją historyczną zajęli się dwaj wybitni naukowcy polscy: mediewista prof. Aleksander Gieysztor oraz historyk wojskowości prof. Andrzej Nadolski.


– Ekipa filmowa na czas zdjęć zamieszkała w Iławie – wspomina Czesław Wasiłowski. – Aktorzy spacerowali po Iławie, spotykali się z mieszkańcami. Towarzyszyłem im w trakcie zdjęć, ale też po pracy, w czasie prywatnych spotkań. Żadne ze zdjęć nie było do tej pory publikowane – dodaje.

Efektem pracy Czesława Wasiłowskiego było kilkadziesiąt zdjęć, dokumentujących powstawanie filmu, z których dwadzieścia od wczoraj można zobaczyć na wystawie „Gniazdo. 40 lat”. Wystawę można oglądać w sali wystaw ICK przez dwa kolejne tygodnie.

Tuż po wernisażu wystawy w iławskim kinoteatrze odbyło się spotkanie z filmową księżną Dobrawą, aktorką Wandą Neumann. Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli "Gniazdo".


red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5