Oszust znów działał na "wnuczka"

2013-09-06 10:10:11(ost. akt: 2013-09-06 10:16:27)
Policjanci uczulają wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy. Najczęściej oszuści podający się za wnuczka bądź syna twierdzą, że mieli wypadek. W ostatnich dniach zanotowaliśmy kolejne dwa przypadki. Ofiarami, są osoby w podeszłym wieku.
W środę do takiego zdarzenia doszło w Iławie. Do starszej kobiety zadzwonił młody mężczyzna i podszywając się za jej syna pod pretekstem polubownego załatwienia sprawy dot. wypadku, którym był sprawcą usiłował wyłudzić pieniądze w kwocie 50 tyś. Zł. Na szczęście kobieta zorientował się, że rozmawia z obcą osobą.

- Godzinę później w Lubawie jak poinformowała starsza Pani zadzwonił do niej młody mężczyzna i podając się także za jej syna usiłował wyłudzić pieniądze w kwocie 20.000 zł, jednak zamierzonego skutku nie osiągnął z uwagi na zorientowanie się kobiety, że rozmawia z kimś obcym - mówi Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy komendy powiatowej policji w Iławie.

W jaki sposób uchronić się przed tym? Oddzwońmy do osoby, za którą podaje się dzwoniący (syn, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.

- Dlatego też, policjanci szczególnie proszą o czujność ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Wytłumaczcie babciom i dziadkom jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego.

- W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągacz - dodaje rzecznik policji.

jas
d.jaskulski@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5