Bili po brzuchu zatrzymanego. Będzie apelacja prokuratury?

2013-07-14 15:31:43(ost. akt: 2013-07-14 16:12:22)
W Sądzie Rejonowym w Iławie zapadł wyrok w sprawie sześciu policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego. Według śledczych funkcjonariusze używali nieuzasadnionej przemocy fizycznej. Dawid M. i Oskar M. za to, że bili pięściami po brzuchu jednego zatrzymanych - zostali skazani na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Obaj mają też dwuletni zakaz wykonywania zawodu. Pozostali czterej policjanci zostali uniewinnieni.
W 2009r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień za udostępnienie informacji służbowych przez jednego z policjantów komendy powiatowej w Nowym Mieście Lubawskim. Do śledztwa dodano inne postępowania z prokuratur,dotyczące różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu Komendy powiatowej w Nowym Mieście Lubawskim. W głównej mierze chodziło o nieuzasadnioną przemoc fizyczną, której mieli się dopuścić policjanci podczas interwencji w latach 2004-2009. Prokuratura zamieściła dostępny do dziś obszerny komunikat w tej sprawie.

Warto dodać, że za określeniem „ nieuzasadnionej przemocy fizycznej” kryją się konkretne czyny. Według śledczych wspomniani policjanci podczas interwencji kopali nogami, bili rękoma po twarzy a nawet rzucali o ścianę osoby przez nie zatrzymane. W jednym z przypadków policjanci skutego kajdankami Grzegorza W. rzucili na ścianę i uderzali z otwartej ręki w twarz a także kopali go po całym ciele. W innym przypadku uderzali pięścią w twarz, kopali nogami w klatkę piersiową osobę zatrzymaną.

Głośny proces policjantów odbywał się przez wiele miesięcy. Początkowo Dawida M. i Oskara M. uznano za niewinnych. Decyzję sądu zaskarżyła jednak prokuratura i sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia. - Policjanci ci w kolejnym procesie zostali skazani na sześć miesięcy pozbawienia wolności za to, że bili pięściami po brzuchu jednego z zatrzymanych . Wyrok sąd warunkowo zawiesił na okres 2 lat. Dodatkowo obaj mają zasądzony dwuletni zakaz z wykonywania zawodu policjanta – mówi Ewa Toczydłowska, przewodnicząca wydziału karnego Sądu Rejonowego w Iławie.

Policjanci niewinni
Pozostali czterej policjanci zostali uniewinnieni w procesie. Sąd przygotowuje pisemne uzasadnienie wyroku i nie jest wykluczone,że prokuratura wystąpi z apelacją w tej sprawie. W papierowym wydaniu w wyniku nieporozumienia napisaliśmy, że śledczy już zaskarżyli wyrok. Tak się jednak nie stało. Za błąd przepraszamy.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy też rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi na czas. Nadesłano ją gdy gazeta znajdowała się już w druku. Pytaliśmy czy uniewinnieni policjanci na etapie śledztwa byli zawieszeni i czy są aktualnie pracownikami komendy. Odpowiedz zamieścimy w kolejnym, papierowym wydaniu gazety już w najbliższy piątek.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5