Rekord Guinessa na Jezioraku ustanowiony! Dziś spróbują go pobić

2013-07-11 12:00:53 (ost. akt: 2013-07-11 12:23:31)
Dziś na Jezioraku nie jest za ciepło

Dziś na Jezioraku nie jest za ciepło

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Nie 200, a 139 kilometrów pokonała na Jezioraku łódź napędzana tylko i wyłącznie energią słoneczną. Tak czy inaczej, w Iławie ustanowiono wczoraj (środa, 10. lipca) światowy rekord Guinessa. Dziś naukowcy z Politechniki Gdańskiej będą chcieli poprawić ten rezultat.
Jeszcze nigdy nie próbowano ustanowić najdłuższego dystansu, jaki w ciągu jednego dnia może pokonać łódź solarna. Na taki pomysł wpadli naukowcy z Politechniki Gdańskiej, która od 60 lat prowadzi w Iławie Ośrodek Doświadczalny Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa.


Pierwszą próbę w historii podjęto wczoraj. Trasa liczyła 8 kilometrów. Cztery łodzie startowały z okolic amfiteatru im. Louis Armstronga, następnie z Jezioraka Małego wpływały na Duży, opływały Wielką Żuławę (największa śródlądowa wyspa w Polsce) i wracały na start, gdzie znajduje się punkt kontrolny.Początkowo naukowcy zakładali, że w ciągu jednego dnia być może uda się przepłynąć nawet 200 kilometrów. W osiągnięciu tego dystansu przeszkodziła jednak pogoda — po południu nad Iławą pojawiały się chmury, a to nie sprzyja napędzaniu łodzi na energię słoneczną. Jednostki pływały od godziny 5. do 21.— Ostatecznie jedna z łodzi osiągnęła dystans 139 kilometrów, co już jest najlepszym wynikiem w historii. Pozostałe jednostki przepłynęły minimalnie krótsze odległości. Dziś spróbujemy pobić wczorajszy rekord, jednak pogoda nas nie rozpieszcza. Nad Iławą gromadzą się chmury — mówi Dariusz Duda z Politechniki Gdańskiej.
Każda łódź ma zamontowany nadajnik GPS, z którego odczyt będzie dowodem na pokonanie konkretnego dystansu. Iławski wynik prawdopodobnie trafi do corocznie wydawanej Księgi Rekordów Guinessa.zico

m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. realista #1139798 | 81.190.*.* 11 lip 2013 12:34

    Wszystko pięknie ale żeby naprawdę wykonać rekord na naszej długości geograficznej po pierwsze trzeba by wykonać to w okolicy nocy świętojańskiej (słońce świeci najdłużej) przy wyżowej (mała szansa burzy czyli wiatru i zachmurzenia) bezwietrznej pogodzie... ale pomysł popieram - suoer!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5