Biją rekord Guinessa na Jezioraku. Nietypowo...

2013-07-10 12:38:45(ost. akt: 2013-07-10 13:11:43)
Jedna z łodzi solarnych biorących udział w próbie ustanowienia rekordu Guinessa na Jezioraku

Jedna z łodzi solarnych biorących udział w próbie ustanowienia rekordu Guinessa na Jezioraku

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Czy w ciągu jednego dnia łodzi solarnej uda się pokonać dystans 200 kilometrów, ustanawiając tym samym rekord Guinessa? Na wodach Jezioraka właśnie sprawdzają to naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
Łodzie, które zasilane są tylko i wyłącznie energią słoneczną, wystartowały dziś (środa, 10. lipca) o 5. rano.
Cztery jednostki pętlę długości 8 kilometrów rozpoczynają przy amfiteatrze im. Louis Armstronga, następnie z Jezioraka Małego wpływają na Duży, opływają Wielką Żuławę (największa śródlądowa wyspa w Polsce) i wracają na start, gdzie znajduje się punkt kontrolny.


— Wyścigi łodzi zasilanych energią słoneczną to inicjatywa Politechniki Gdańskiej, która od 60 lat prowadzi w Iławie Ośrodek Doświadczalny Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa. Regaty, które odbywają się na Jezioraku, to pierwsze tego typu wydarzenie w tej części Europy — mówi Michał Młotek z biura promocji Iławy.W wyścigu wystartowały załogi polskie i holenderskie. — Udział w regatach biorą naprawdę dobre ekipy — mówi dr inż. Wojciech Litwin, prodziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, który koordynuje całe przedsięwzięcie.

— Łodzie, które można zobaczyć na Jezioraku, powstały w wyniku bardzo pracochłonnego procesu projektowego, a ich budowa była bardzo kosztowna — dodaje.Łodzie właśnie próbują ustanowić rekord Guinessa. Regaty zakończą się wraz z zachodem słońca. Bardzo ważna przy ustanowieniu nowego rekordu będzie pogoda. — Liczymy, że Iława przywita i pożegna nas słońcem — dodają organizatorzy.

Sternicy podczas rejsu co chwila zerkają na niebo, na którym, na ich szczęście, tylko czasami pojawiają się chmury.
 


Organizatorem wyścigów łodzi zasilanych energią słoneczną „From dawn till dusk” Iława 2013 są Politechnika Gdańska, Koło Naukowe „Korab” oraz miasto Iława.red.

ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5