Biali jednak potrafią skakać

2013-06-22 13:02:54(ost. akt: 2013-06-22 13:30:03)
Rywalizację pań wygrała Urszula Gardzielewska-Domel z wynikiem 1,83

Rywalizację pań wygrała Urszula Gardzielewska-Domel z wynikiem 1,83

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Klimat i atmosfera — te dwa czynniki wpływają na to, że na iławski mityng skoku wzwyż kobiet i mężczyzn Kaper Cup corocznie chce przyjeżdżać krajowa czołówka. Tak było też i wczoraj (piątek, 21. czerwca): na boisku gimnazjum nr 1 skoczkowie musieli czuć się bardzo dobrze, bo skakali naprawdę wysoko.
To jedne z najbardziej oryginalnych zawodów w Polsce. Mityng skoku wzwyż Kaper Cup na początku odbywał się nad Małym Jeziorakiem, na parkingu tuż przed tawerną (głównym sponsorem imprezy). W tamtym miejscu skoczkowie czuli się bardzo dobrze, a to m.in. przez bliskość (kilkumetrową) kibiców, którzy dopingowali zawodniczki i zawodników.

Kilka lat temu mityng przeniesiono na boisko gimnazjum nr 1 przy ul. Kościuszki. Impreza na tym nie ucierpiała, wręcz stała się jeszcze ciekawsza, bo krajowa czołówka skoczków bardzo dobrze czuje się na poliuretanowej płycie boiska. Do tego liczba kibiców też nie zmalała: w Iławie skoki są dość popularne, przez sekcję trenera Pawła Hofmana (dyrektor sportowy Kaper Cup) przeszło wielu zdolnych skoczków.
Najlepszym iławianinem jest jednak póki co Jarosław Kotewicz, m.in. 11. zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.••• Podczas piątkowego mityngu nikt nie osiągnął rekordu życiowego Kotewicza (2,31), jednak poziom był i tak bardzo wysoki, dosłownie.

Na największe brawa i uznanie kibiców zasłużyła zaledwie 15-letnia Paulina Borys z SKLA Sopot, która ustanowiła nowy rekord Polski młodziczek. Paulina pofrunęła na wysokość 1 metr 80 cm i tym samym o centymetr pobiła swój własny rekord ustanowiony zaledwie sześć dni wcześniej w Starogardzie Gdańskim. O tej zdolnej dziewczynie pewnie jeszcze nie raz usłyszymy... Rywalizację pań wygrała Urszula Gardzielewska-Domel z wynikiem 1,83.


Wśród panów zawody zdominowali Wojciech Theiner (AZS AWF Katowice) oraz Piotr Śleboda (Olimpia Grudziądz), którzy pokonali poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,28.
To było równoznaczne nie tylko z ustanowieniem nowego rekordu iławskiego mityngu, ale i osiągnięciem nowej życiówki przez tego drugiego (Śleboda w 2011 r. w Iławie wynikiem 2.27 ustanowił nowy rekord życiowy i nowy rekord mityngu Kaper Cup). 


Theiner i Śleboda osiągnęli też minimum „B” na tegoroczne mistrzostwa świata w LA w Moskwie (10-18. sierpnia). Do minimum „A” zabrakło im zaledwie 3 cm.


••• Na boisku iławskiego gimnazjum skakali jeszcze inni bardzo dobrzy skoczkowie, w tym m.in. Maciej Lepiato, złoty medalista Paraolimpiady w Londynie. Po raz kolejny nie zabrakło także Sayeda Ali Al Alavi'ego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Iławianie byli tego dnia gościnni. Michalina Kwaśniewska (aktualnie ZLKL Zielona Góra) była czwarta, a Dorian Gabryel (teraz Skra Warszawa) zawody zakończył na 13. pozycji.


— Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować naszym sponsorom oraz Iławskiemu Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji za ogromną pomoc w organizacji Kaper Cup — mówi Paweł Hofman.

WYNIKI KAPER CUP 2013


Kobiety:


1. Urszula Gardzielewska-Domel (KS AWF Wrocław) – 1.83

2. Paulina Borys (SKLA Sopot) – 1.80 (rekord Polski młodziczek)

3. Agnieszka Borowska (LKS Zantyr Sztum) – 1.80


4. Michalina Kwaśniewska (ZLKL Zielona Góra) – 1.77

5. Agnieszka Bukowczyk (RKS Skra Warszawa) – 1.77

6. Izabela Wilkos (Zawisza Bydgoszcz) – 1.70
 


Mężczyźni:


1. Wojciech Theiner (AZS AWF Katowice) – 2.28

2. Piotr Śleboda (Olimpia Grudziądz) – 2.28

3. Maciej Kiendzierski (MKLA Łęczyca) – 2.14


4. Maciej Lepiato (GZSN Start Gorzów Wlkp.) – 2.10

5. Mariusz Baszczyński (UKS Orkan Środa Wlkp.) – 2.10

6. Damian Nowicki (KS Podlasie Białystok) – 2.10

7. Sayed Ali Al Alavi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)- 2.10

8. Piotr Milewski (KS Podlasie Białystok) – 2.05

9. Piotr Sawczyński (KS Podlasie Białystok) – 2.05

10. Karol Barzowski (RKS Rumia) – 2.00

11. Cezary Pietruszyński (Olimpia Grudziądz) – 2.00

12. Przemysław Luty (CWKS Resovia Rzeszów) – 2.00

13. Dorian Gabryel (RKS Skra Warszawa) – 2.00

14. Igor Kopala (CWKS Resovia Rzeszów) – 1.95

Dominik Kondej (WLKS Iganie Nowe) - DNS

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5