Historyczny powrót regat nad jezioro Ewingi

2013-06-21 12:49:35 (ost. akt: 2013-06-21 12:59:28)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W sobotę 22 czerwca odbędą się II Zalewskie Regaty Żeglarskie w Klasie Optymist o Puchar Burmistrza Zalewa. Tego dnia przygotowano także kolejne atrakcje zarówno dla mieszkańców jak i żeglarzy. Organizatorzy zapraszają na noc Kupały czyli święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju...
Otwarcie regat zaplanowano na godz.11 w zalewskiej eko-marinie. Wcześniej o godz. 9 żeglarze mogą już przygotowywać się do zawodów. Pierwszy start odbędzie się o godz.11.30 a regaty potrwają do godz.15. Uroczyste zakończenie przewidziano o godz.16.


— Jest to historyczny powrót regat nad jezioro Ewingi – mówi Stanisław Kasprzak, doradca burmistrza w Zalewie.
Akwen, na którym będą zmagać się żeglarze jest niemal stworzony do tego typu zawodów. Koliste, wietrzne jezioro na pewno dostarczy emocji. Przewidujemy około 50 uczestników regat. Dla nich i ich rodzin a także mieszkańców zorganizowany zostanie specjalny grill – dodaje Stanisław Kasprzak. 


W tym samym czasie w Zalewie odbędzie się także inna impreza - Noc Kupały. Rozpocznie się o godzinie 20:00 w kościele parafialnym, koncertem w wykonaniu Teatru Węgajty (m.in. śpiew gregoriański, liturgiczny bizantyjski różnych tradycji, śpiew żydowski). Następnie około godziny 21:00 artyści i uczestnicy koncertu przejdą z pochodniami na nabrzeże jeziora Ewingi, gdzie przy eko - marinie odbywać się będzie dalsza część uroczystości.

Nie zabraknie pieśni korowodowych sięgających do różnych europejskich tradycji: - pruskich, litewskich, polskich, ukraińskich i rosyjskich. Na nabrzeżu jeziora Ewingi będzie płonęło ogromne ognisko oraz rozmieszczone zostaną wzdłuż linii brzegowej płonące bale drewniane ustawione pionowo. Planowane jest puszczanie wianków na wodę. Nie zabraknie tańców dziewcząt w białych szatach i wiankach na głowach. 


jas
d.jaskulski@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5