Zrób sobie dzień tylko dla siebie, przy okazji się zbadaj

2013-06-03 11:48:32(ost. akt: 2013-06-03 12:14:12)
Teresa Otulak od 20 lat pracuje w ochronie zdrowia. Od lat organizuje wyjazdy kobiet z mniejszych miejscowości na badania

Teresa Otulak od 20 lat pracuje w ochronie zdrowia. Od lat organizuje wyjazdy kobiet z mniejszych miejscowości na badania

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Jeśli masz od 25 do 69 lat, jesteś mieszkanką powiatu iławskiego i chcesz się przebadać nieodpłatnie - znajdź czas w sobotę, 29 czerwca. Miło spędzisz czas, a przy okazji zrobisz sobie badanie mammograficzne, cytologiczne i kilka innych. 
Na wspólny wyjazd zaprasza Teresa Otulak, pielęgniarka, pedagog o specjalizacji promocja zdrowia i edukacja zdrowotna.
Organizuje pani ciekawe wyjazdy dla kobiet z małych miejscowości. Na czym polegają?

— Tak, to prawda. Było już ze mną ponad 50 pań, obiecałyśmy sobie, że to nie będzie ostatnie spotkanie. Te wyjazdy to przede wszystkim okazja dla kobiet do spotkania się, rozmowy i miłego spędzenia czasu. Przy okazji wykonujemy badania cytologiczne i mammograficzne, aby potwierdzić, że jesteśmy zdrowe. Badamy się, więc mamy pewność. Od 20 lat pracuję w ochronie zdrowia. Widzę i słyszę, że wszelkie akcje prozdrowotne odbywają się w dużych miastach. A co ma zrobić kobieta, która do najbliższego przystanku autobusowego ma 10 km, a najbliższy ośrodek zdrowia jest oddalony o 20 km? Nie pojedzie, bo nie ma czym. Często też kobiety krępują się robić cytologię w małych miejscowościach, gdzie jest gabinet ginekologiczny. Ten wyjazd daje im możliwość wyboru. Mieszkam aktualnie w gminie Zalewo, ale całe lata pracowałam w Nidzicy w szpitalu. Tam organizowałyśmy podobne akcje i kobiety tłumnie korzystały z badań. Tu zapotrzebowanie jest podobne.Co to są za badania i kto może w nich uczestniczyć?

— Badania profilaktyczne w raku szyjki macicy poprzez wczesne wykrycie stanów przedrakowych mają przede wszystkim na celu przeciwdziałanie wystąpieniu choroby. W ramach programu mogą wykonać je kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat. Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich. W ramach programu mogą ją wykonać kobiety w wieku 50-69 lat, raz na dwa lata.Jaka jest skuteczność tych badań?


— Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na 80-97 procent. Szczególnie przydatna jest w badaniach przesiewowych (skryning), ponieważ za pomocą mammografii można wykryć guzki lub inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie. Zmiany nowotworowe raka szyjki macicy wykryte we wczesnym stadium są całkowicie uleczalne.Jak wygląda wyjazd ze strony organizacyjnej?

— Panie zainteresowane wyjazdem zgłaszają się do mnie podając imię, nazwisko, nr PESEL i miejscowość. Planuję tak przejazd autokaru, aby zabrał wszystkie panie praktycznie spod domu. W Olsztynie w miłej atmosferze przy szeregu atrakcji (wykłady, loteria, upominki, poczęstunek, brafitterka, czyli specjalistka w zakresie doboru właściwego biustonosza) korzystamy z badań - poza wymienionymi są jeszcze badania: RR, poziom glukozy, badania cery. Dodatkowo organizuję bezpłatne badania wzroku.Kiedy odbędzie się najbliższy taki wyjazd?


— Następny wyjazd zaplanowany jest na 29 czerwca. Zapraszam serdecznie wszystkie panie. Zróbmy choć jeden dzień tylko dla siebie. Zapisy na wyjazd pod nr tel. 883-711-401.m.rogatty@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5