Zatroszczymy się o Twoje dziecko

2013-04-23 12:56:17 (ost. akt: 2013-04-23 12:02:07)
Monika Nowak, rehabilitantka, właścicielka Poradni "Prof-Medica"

Monika Nowak, rehabilitantka, właścicielka Poradni "Prof-Medica"

Autor zdjęcia: arch. poradni

Monika Nowak od 3 lat prowadzi Poradnię Rehabilitacyjną w Antoniewie koło Morąga. Pomoc rehabilitacyjną uzyskują tu szczególnie dzieci, ale także dorośli. Właścicielka Poradni jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, specjalizacja: rehabilitacja ruchowa. Ukończyła studia w 2005 i od tamtej pory pracuję w zawodzie zarówno z dorosłymi jak i dziećmi. Jednak, jak sama mówi, praca z najmłodszymi jest jej dużo bliższa i daje wiele satysfakcji.
— Poradnię Rehabilitacyjną „PROF-MEDICA” otworzyłam 3 lata temu, nie od razu wyglądała tak jak obecnie — wspomina Monika Nowak. — Najpierw było to jedno pomieszczenie, teraz mieści się w niej dział fizykoterapii, gabinet masażu, gabinet lekarski i sala gimnastyczna. Zajmujemy się rehabilitacją dorosłych w takich schorzeniach jak: bóle kręgosłupa, dyskopatię, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, neuralgie, stany po operacjach stawów kolanowych, kręgosłupa. Rehabilitacją ruchową młodzieży w wadach postawy: bocznym skrzywieniu kręgosłupa, wadach stóp, itp. Jednak w 70% naszą rehabilitację stanowi praca z najmłodszymi pociechami. Bo właśnie zapotrzebowanie na rehabilitację dzieci jest ogromne. Nie ma tu w okolicy takiej pomocy. Jak do mnie trafiają? Z radością informuję, że to efekt spostrzegawczości, czujności rodziców i szybka reakcja lekarzy rodzinnych, którzy odsyłają na konsultację ruchową małe dzieci — mówi Monika Nowak. Należy pamiętać, że pierwsze nieprawidłowe objawy rozwoju ruchowego dzieci dotyczą zwykle opóźnienia lub braku unoszenia głowy, czyli osiągnięcia jej kontroli. Następnie rozwijają się nieprawidłowe ruchy w dalszych (dystalnych) częściach ciała. Dziecko układa się nieprawidłowo, najczęściej asymetrycznie, nadmiernie prostując lub zginając ciało.Pracuję z dziećmi metodą neurorozwojową NDT-Bobath, która ma na celu pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło ono uzyskać niezależność w życiu na tyle na ile pozwala istniejące uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego (o. u. n.). Zaburzenia napięcia mięśni i opóźnienie w ustępowaniu odruchów bezwarunkowych (pierwotnych) lub ich przetrwanie poza okres fizjologicznego występowania, powodują odmienne doświadczenia czuciowo-ruchowe. Nieprawidłowe odczuwanie ułożenia poszczególnych jego części powoduje kształtowanie się nieprawidłowych ruchów (wzorców ruchowych). Są one typowe dla poszczególnych rodzajów zaburzeń. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wychwycić te nieprawidłowości i w konsultacji lub pod opieką rehabilitanta, przywrócić prawidłowe wzorce ruchowe, które warunkują prawidłowy rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny dziecka — tłumaczy rehabilitantka.

Pani Anna Siepioła z Morąga, mama 5-letniego Kubusia, bardzo chwali sobie wizyty w Poradni. Jej synek uwielbia spotkania z panią Moniką i zawsze chętnie w nich uczestniczy.
— Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług rehabilitacyjnych świadczonych w Poradni „Prof-Medica” — mówi mama Kubusia. — Chodzimy na zabiegi i rehabilitację od lutego 2011 r. i są efekty. Mój synek ma Mózgowe Porażenie Dziecięce, porażenie 4-kończynowe. Po 2 latach już zaczął czworakować, a teraz trwa praca nad równowagą i w miarę samodzielnym chodem. Poza tym Kubuś bardzo lubi panią Monikę i nawet jak ma słabszy dzień, to pani Monika potrafi spowodować, że ćwiczy i ma z tego radość.


redakcja
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5