Jest już akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi S., byłemu właścicielowi kantoru

2013-03-29 19:15:09 (ost. akt: 2013-03-29 13:16:40)
 Wojciech S. w drodze do iławskiej prokuratury

Wojciech S. w drodze do iławskiej prokuratury

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi S., byłemu właścicielowi kantoru w Iławie, który według śledczych mógł dopuścić się oszustwa oraz przywłaszczenia pieniędzy na łączną kwotę prawie 4 milionów złotych! Proces ruszy jeszcze w kwietniu.
Śledztwo w sprawie Wojciecha S. z Iławy trwało kilka miesięcy. W ubiegłym roku na policję zaczęli zgłaszać się mieszkańcy i biznesmeni, którzy twierdzili, że zostali oszukani przez Wojciecha S. Mężczyzna został wówczas aresztowany. Skala jego przestępczej działalności była wprost niewyobrażalna. Po dokładnym śledztwie okazało się, że w sprawie właściciela kantoru jest aż 33 poszkodowanych.

Zarzuty oszustwa


— W stosunku do 17 poszkodowanych sprawa z aktem oskarżenia skierowana została do Sądu Okręgowego w Elblągu. Dotyczy tych osób, które wedle zebranych dowodów stały się ofiarą wyłudzenia różnych kwot pieniędzy, przez Wojciecha S. - mówi Jerzy Waryszak, naczelnik V wydziału śledczego prokuratury okręgowej w Elblągu. — Mężczyzna ten usłyszał także zarzuty oszustwa w stosunku do 17 pokrzywdzonych przez niego osób. Oskarżony miał świadomość popełnianych czynów i doskonale wiedział, że nie wywiąże się wobec zobowiązań w stosunku do tych osób. Kwoty, jakie wyłudził opiewały na kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych. Najbardziej dotkliwie poszkodowany jest mieszkaniec, który wpłacił oskarżonemu 250 tys. zł. Z aktu oskarżenia wynika, że Wojciech S. miał wyłudzić w tym przypadku w sumie 1 mln 180 tys. zł.


Procesy cywilno -prawne


To jednak nie koniec doniesień w sprawie właściciela kantoru. Okazuje się bowiem, że prokuratura umorzyła postępowanie w stosunku do 16 innych poszkodowanych w procederze osób. 
— Naszym zdaniem nie może być tu mowy o przywłaszczeniu czy oszustwie, ponieważ te pozostałe 16 osób pożyczyło Wojciechowi S. swoje pieniądze, często na wysoki procent. W tej sytuacji pozostaje im proces cywilno -prawny. Ta decyzja została jednak zaskarżona do sądu wyższej instancji, więc nie wykluczone, że i te sprawy staną się karymi i będziemy uzupełniać akt oskarżenia – dodaje Jerzy Waryszak. – Co ciekawe w tym przypadku kwoty jakie stracili poszkodowani sięgają w całości blisko 2 miliony 700 tys. zł. Poszkodowani pożyczali oskarżonemu różne kwoty: 6 tys. zł, 57 tys. zł, sześć osób po ponad 200 tys. zł a jedna z osób ponad 300 tys. zł. Najwyższa pojedyncza kwota sięga jednak aż 478 tys. zł - dodaje prokurator.


Pod lupą policji skarbowej


Wszystko wskazuje na to, że proces w sprawie Wojciecha S. rozpocznie się w kwietniu tego roku w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Warto dodać, że prokuratura zabezpieczyła majątek oskarżonego w postaci nieruchomości. Według naszych informacji jest to m.in. działka (ranczo) pod Iławą.
Kim są poszkodowani byłego właściciela kantoru? Prokuratura nie podaje takich informacji. Natomiast nietrudno się domyślać, że są to osoby majętne, biznesmeni oraz jeden z proboszczów parafii rzymsko-katolickiej w Iławie. Jak się udało nam potwierdzić sprawą wpłacanych czy tez pożyczanych pieniędzy zajęła się już policja skarbowa z Olsztyna, na wniosek prokuratury z Elbląga. Nieznane są też motywy działania samego Wojciecha S. Niewykluczone, że on sam padł ofiarą oszustów. Niemniej jednak za to co zrobił, grozi mu nawet 10 lat więzienia.

d.jaskulski@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. parafianka #1646378 | 164.127.*.* 26 sty 2015 10:07

  ostrodzka: 2 mieszkania, stara policja: jedno mieszkanie, apartamenty, zaklad pogrzebowy, firma samochodowa, bmka! + inne...o Nowym Dworze Gdańskim nie wspominając!!!!!! oj "JŻ" Przyjaciel WS. "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" Ty nim nie byłeś...szerokiej drogi w bmw 7 "srebrna" i nie jeździj tym Oplem po mieście, nie obniżaj swoich wysokich standardów! To, aż niesmaczne widząc taką hipokryzje. Gdzie teraz mieszkanie kolejne kupisz?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mały marian #1496796 | 46.112.*.* 30 wrz 2014 18:32

  bardziej zachodzi pomyłka, chodzi o pana małego...jż bmki, mieszkania.... itp

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Parafianin #1039930 | 89.228.*.* 30 mar 2013 19:33

  Dlaczego Biskup nie odwołuje swego kolesia proboszcza z Lipowego Dworu? Na co Biskup czeka? Byśmy go parafianie na taczkach wydymali. Skąd Pan H. nazbierał taką kwotę?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. wicek #1039489 | 83.11.*.* 30 mar 2013 10:09

  kręgielnia w Ostródzie

  odpowiedz na ten komentarz

 5. wicek #1039487 | 83.11.*.* 30 mar 2013 10:09

  https://www.youtube.com/watch?v=4vMBt-Y7 eDA

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5