Wojewoda unieważnił uchwałę ws. referendum

2013-03-06 10:31:18(ost. akt: 2013-03-06 16:31:16)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Iławscy strażnicy miejscy mogą spać spokojnie, przynajmniej na razie. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał już decyzję o unieważnieniu uchwały mówiącej o referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Iławie.
Grupa inicjatywna, która tak bardzo chce likwidacji straży miejskiej, miała już dwa podejścia. Drugie okazało się skuteczne: podczas nadzwyczajnej sesji (środa, 6 lutego) większość miejskich radnych zagłosowała za przeprowadzeniem referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Iławie.

Do referendum miało dojść w niedzielę, 24 marca. Ta informacja była dość zaskakująca, tym bardziej że specjalna komisja negatywnie oceniła wniosek mieszkańców Iławy chcących likwidacji straży.


Uchwała została jednak podjęta przez iławskich radnych, ale jej wprowadzenie w życie szybko wstrzymał wojewoda warmińsko-mazurski. — Podczas wstępnej analizy uchwały stwierdzono nieprawidłowości — mówi Alfred Wenzlawski z biura prasowego wojewody. Szczegółów wówczas nie podano. Kolejnym krokiem była analiza, która miała stwierdzić, w jakich punktach uchwała jest niezgodna z przepisami. Można było tylko domyślać się, że jednym z powodów, dla których wojewoda może unieważnić uchwałę, stanowi samo pytanie i treść wniosku. Grupa inicjatywna pytała bowiem „Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w styczniu 2013 roku jako jednostki budżetowej Gminy Miejskiej w Iławie?”. Chodzi o termin, czyli styczeń, który już minął ponad miesiąc temu.Na przełomie lutego i marca zapadł werdykt w tej sprawie. W rozstrzygnięciu nadzorczym, które otrzymaliśmy z biura wojewody, możemy przeczytać: "Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (...) stwierdzam nieważność uchwały (...) Rady Miejskiej w Iławie z dnia 6 lutego 2013 r. w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego likwidacji Straży Miejskiej w Iławie".Z uzasadnienia dowiadujemy się, że powodem unieważnienia uchwały ws. referendum rzeczywiście było samo pytanie. "Zdaniem organu nadzoru przedmiotowa uchwała rażąco narusza prawo. Pytanie referendalne powinno zostać sformułowane jasno, w sposób zrozumiały i niewprowadzający w błąd, co do charakteru rozstrzygnięcia. (...) Zdaniem organu nadzoru, przy założeniu, iż w referendum wzięłoby udział 30% uprawnionych do głosowania i jego wynik byłby wiążący dla organów gminy (...) opowiedzenie się większości głosujących za likwidacją Straży Miejskiej w Iławie z datą wsteczną tj. stycznia 2013r. prowadziłoby do rozwiązania sprzecznego z prawem. (...) wniosek (...) był obarczony wadą prawną. Przedmiotowe uchybienie sygnalizowała w swej opinii Komisja powołana do sprawdzenia czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy. Tym samym Rada Miejska w Iławie, dysponując opinią ww. Komisji, biorąc pod uwagę treść wyżej cytowanego art. (...) ustawy o referendum lokalnym, nie powinna podejmować uchwały w sprawie przeprowadzenie referendum (...)" — to fragment uzasadnienia.


— Oczywiście Rada Miejska w Iławie może ponownie podjąć uchwałę zwołującą referendum, jednak radni muszą pamiętać, aby nie powielać błędów, z powodu których ich ostatnia uchwała została unieważniona — mówi Alfred Wenzlawsk.zico

m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kowal swego losu #1014348 | 83.9.*.* 7 mar 2013 11:54

  Poco wam referendum. Rada Miasta to przecież wasi przedstawiciele niech podejmą uchwałę zobowiązująca burmistrza do rozwiązania Straży Miejskiej lub dokonajcie takich przesunięć budżetowych,że zabraknie kasy na SM. Referendum to przecież koszt samej obsługi około 80tyśpln. A tak przy okazji sprawdzicie co ta wasza rada miejska jest warta. Wiele razy podnosi się wątek ,że grupa inicjatywna to szerane środowisko. Nie miej jednak korzystają z demokratycznych narzędzi, a to że obsługa prawna miasta nie potrafi sformować pytania referendalnego to jest naprawdę poważny problem. Nawet domniemał bym celowego działania . Bo przecież nie trudno wejść na bip miejscowości w której odbywało się referendum i po prostu zerznąć zapytanie referendalne. Takie sytuacje reguluje KK 231. Polecam lekturę Warto by się w tym kontekście przyjrzeć sprawie i wyciągnąć konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za spowodowanie tego stanu rzeczy. Bo inaczej nie ruszycie z miejsca. Po prostu zrobili was w wała.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. wild #1014096 | 150.254.*.* 7 mar 2013 09:23

  Palikociarze idą na dno. Szukając poklasku w tego typu akcjach próbują wypłynąć. Na szczęście ten okręt idzie na dno i takie pomysły niewiele pomogą.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wp #1013777 | 46.186.*.* 6 mar 2013 22:29

  internetowi napinacze. dlaczego wszyscy jesteście odważni i obrażacie , bo wydaje się wam że w internecie jesteście anonimowi ale to tylko się wam wydaje a tymi wypocinami nic nie zmienicie. tak wiec do roboty.... do szynaki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. glob #1013687 | 88.156.*.* 6 mar 2013 21:14

  Głupia decyzja bo po co trzymać tych debilnych nierobów porąbane jak wszystko w tym kraju gdzie rządzą mafiozi i gamonie rozkradający cały majątek narodowy

  odpowiedz na ten komentarz

 5. 1abcd Artur #1013641 | 164.126.*.* 6 mar 2013 20:43

  a ja się bardzo cieszę bo nie wyobrażam sobie załatwiania spraw porządkowych i miejskich bez Straży

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5