Myślistwo i łowiectwo wpisane w historię i dzieje ludzkości

2016-07-22 11:23:00 (ost. akt: 2016-07-22 22:48:20)

Od zarania dziejów ludzie uprawiali ziemię i zdobywali pożywienie polując. Z biegiem lat łowiectwo przybierało różne formy, było tematem nad którym pochylali się królowie tworząc prawo, dziedziną działalności człowieka skupiającą myśliwych w kołach łowieckich.

Myślistwo i łowiectwo wpisane w historię i dzieje ludzkości

www.pixabay.pl

Autor zdjęcia: mm

Przez wiele tysiącleci łowy były jedną z podstawowych czynności ludzi pierwotnych. Mężczyzna musiał polować, by przeżyć i zapewnić byt rodzinie.

— Łowiectwo ma tyle lat ile ludzkość a z tzw. zbieractwem było pierwszą formą zdobywania pożywienia — mówi Norbert Bejnarowicz, prezes Koła Łowieckiego "Mazur".— Łowiectwo sięga zatem epoki człowieka pierwotnego i przez stulecia stanowiło jedną z najważniejszych czynności egzystencjalnych ludzi pierwotnych. Polując, ludzie nie tylko zaspokajali głód. Ze skór zwierzęcych wytwarzano okrycia, wykorzystywano je jako posłania i ocieplenia szałasów, z kości i rogów wytwarzano broń, narzędzia i ozdoby.

W wyniku zachodzących zmian społecznych i cywilizacyjnych doszło trzebienia puszczy, rozwoju rolnictwa zaś polowania przestały być priorytetem, a stały się okazją do wykazania swej siły, zręczności i męstwa przy bezpośrednim starciu ze zwierzyną. Polowania zaczęto traktować jako przywilej.

— Polowanie stanowiło jednak główne źródło zaopatrzenia wojsk podczas wypraw wojennych, było również elementem szkolenia młodzieży, a dla rycerstwa okazją do zaprezentowania swojej odwagi, męstwa i zręczności — kontynuuje prezes Koła Łowieckiego "Mazury".— Szlachetność tego zajęcia potwierdzają stare kroniki. Polowania w rozległych i obfitych w zwierzynę puszczach trwały wówczas kilka dni. Te najstarsze polowania są również źródłem wielu legend.

Okres średniowiecze to czas gdy zaczęto tworzyć pierwsze zapisy prawne regulujące łowiectwo w państwie.

— Prawo do łowów objęte zostało monopolem panującego— tłumaczy Norbert Bejnarowicz. — Obowiązywały tzw. „regale łowieckie”, które tylko władcom i niektórym grupom społecznym pozwalało polować do woli. Głównym przywilejem władców były „wielkie łowy” na grubego zwierza, podczas których polowano na króla puszczy – żubra, występujące jeszcze wtedy tury i niedźwiedzie oraz jelenie i dziki. Podczas „małych łowów” polowano na zwierzynę drobną, a ta forma polowania dostępny była również poddanym.

Rycerstwu oraz duchowieństwu nadawane były ziemie łącznie z prawem do łowów. Ostatecznie zaczęło kształtować się prawo łowieckie, którego pierwszym z aktów była "ustawa o łowach" króla Władysława Jagiełły. Już pierwsze przepisy wykazywały troskę o stan zwierzyny i jej ochronę.

— Wiek XVI, to np. postanowienia Statutu Litewskiego według, którego polujący na cudzym majątku miał zostać skazany na śmierć — opowiada prezes koła. — Tak surowe prawo tylko podkreśla z jaką powagą traktowano łowiectwo i jak cenna była zwierzyna łowna. Ustawa łowiecka z 1775 roku normowała kwestie polowania na obcych gruntach i związaną z tym odpowiedzialnością, wprowadziła też okres dopuszczający polowanie pomiędzy 24 sierpnia do 1 maja. Okres rozbiorów był ciężkim czasem dla Polaków, ale pomimo wielu ograniczeń politycznych i presji ze strony zaborców nastąpił pewien rozwój łowiectwa. Koniec XIX wieku, to pierwsze zrzeszenia łowieckie, to w tym czasie położono fundamenty pod późniejsze organizacje łowieckie.

W Polsce niepodległej postawiono nacisk na rozwój prawodawstwa oraz instytucjonalizację łowiectwa. W 1927 roku Prezydent Rzeczypospolitej wydał rozporządzenie, w którym unormował sprawy łowiectwa. Dodatkowo nadzór nad działalnością łowiecką w kraju powierzono Polskiemu Związkowi Łowieckiemu.

— Po drugiej wojnie światowej nastąpiły zmiany w prawie — dodaje myśliwy. — Zlikwidowano uzależnienie prawa do polowania od własności gruntu i zniesiono możliwość dzierżawy łowisk przez osoby prywatne – polowania stały się powszechnie dostępne. W podobnym kształcie myślistwo zorganizowane jest współcześnie, a działalność łowiecką reguluje ustawa Prawo łowieckie z 13 października 1995 roku. W myśl ustawy, łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej, zaś zwierzyna w stanie wolnym stanowi własność państwa. (red.)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna