70-lecie Koła Łowieckiego „Szarak” 


2015-10-23 10:46:51 (ost. akt: 2015-10-23 11:58:45)

Z tej okazji w sobotę 10 października odbyły się uroczystości zorganizowane przez Koło Łowieckie „Szarak”. Obchody rocznicowe rozpoczęto zbiorowym polowaniem, a po jego zakończeniu odprawiono Mszę Świętą.

70-lecie Koła Łowieckiego „Szarak” 


Autor zdjęcia: archiwum koła

Część polową uroczystości zakończono spotkaniem wszystkich jej uczestników przy ognisku. Wieczorem po części oficjalnej, na której przypomniano historię Koła Łowieckiego „Szarak”, myśliwi i zaproszeni goście wzięli udział w balu.

Rys historyczny Koła Łowieckiego „Szarak”
Koło Łowieckie „Szarak” na działdowszczyźnie gospodaruje już od 1945 roku. 70 lat działalności Koła obrazują kroniki, w których udokumentowano zmiany zachodzące w samym Kole jak i zmiany zachodzące w całym łowiectwie polskim.

W 1945 roku zarejestrowano Koło Łowieckie, o nazwie „Rosomak” z siedzibą w Działdowie. Jego założycielami byli Jan Jóźków, Franciszek Klejst, Jerzy Olkowski, Piotr Pszenny, Józef Siecheń, Franciszek Retelewski i Stanisław Stęszewski. W pierwszym okresie swojej działalności Koło zrzeszało głównie przedstawicieli organów władzy powiatu. Lata czterdzieste ubiegłego wieku to okres pozyskiwania i wydzierżawiania obwodów. W 1952 roku, na mocy dekretu o prawie łowieckim Koło Łowieckie „Rosomak” zmieniło dotychczasową nazwę przyjmując jej obiegową wersję „Koło nr 1” W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku „Koło nr 1”, gospodarowało na terenach gmin Działdowa, Iłowa, Rybna, Uzdowa oraz częściowo Koszelew i Płośnicy.

W 1959 roku weszła w życie Ustawa o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim. Wtedy to „Koło nr 1” uzyskało osobowość prawną i przyjęło obowiązującą do dzisiaj nazwę „Szarak”. Przyjęcie nazwy „Szarak” w głównej mierze związane było z dużymi stanami zajęcy występujących w dzierżawionych obwodach. Do roku 1965 Koło Łowieckie „Szarak” gospodarowało na czterech obwodach łowieckich o łącznej powierzchni 27 000 ha.

14 marca 1965 roku odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie członków Koła. Głównym celem zebrania była kwestia podziału Koła Łowieckiego „Szarak” liczącego wówczas 35 członków. Podział Koła miał na celu stworzenie lepszych perspektyw rozwojowych oraz możliwość wstępu młodzieży do Polskiego Związku Łowieckiego. W wyniku podziału utworzono nowe Koło, które przyjęło adekwatną nazwę „Świt” i otrzymało jeden z obwodów łowieckich.

W Roku 1976 powstało Koło Łowieckie „Nemrod” Dwukoły, dla którego z obszarów dzierżawionych dotąd przez Koło Łowieckie „Szarak” wydzielono kolejną część terenów. W ten sposób obszar na którym gospodarowało Koło Łowieckie „Szarak” zmniejszyło się z wspomnianych 27 000 ha do 19 000 ha.

W roku 1979 władze Polskiego Związku Łowieckiego uznały Koło Łowieckie „Szarak” za najlepsze w województwie Ciechanowskim.

Działalność Koła
Działalność Koła Łowieckiego „Szarak” to szeroko rozumiana praca zespołowa, polegająca głównie nad utrzymaniem i przyrostem stanów wszelkiej zwierzyny dziko żyjącej, na co dowodem jest jej dobry stan w obwodach. To także ochrona zwierzyny drobnej m.in. poprzez introdukcję kuropatw i bażantów, dokarmianie w trudnych okresach, wstrzymanie pozyskania m.in. zajęcy oraz eliminację nadmiaru drapieżników. Praca myśliwych z Koła Łowieckiego „Szarak” to także wzmożony wysiłek nad zapewnieniem ochrony uprawom rolnym na całym dzierżawionym obszarze. Ostatnie lata to ciągły rozwój działalności Koła, a przede wszystkim gospodarka populacją zwierzyny na znacznym obszarze działdowszczyzny, kultywowanie tradycji i bogactwa zwyczajów łowieckich. W 2005 roku, na terenie jednego z obwodów Koła została odsłonięta i poświęcona kapliczka Św. Huberta – patrona myśliwych. Wkrótce, w tym samym miejscu powstała drewniana wiata „Hubertówka”, która stała się miejscem najważniejszych uroczystości, spotkań i biesiad myśliwskich.

W 2009 roku dla Koła Łowieckiego „Szarak” został nadany Sztandar, a 4 listopada tego samego roku Kapituła Odznaczeń Łowieckich w Warszawie odznaczyła Koło Łowieckie „Szarak” najwyższym odznaczeniem łowieckim – „Złomem”.

Wszystkie te elementy działalności jak również atmosfera kontaktów w polu i kniei przyciąga i budzi zainteresowanie wśród ludzi już nie tylko ze środowiska myśliwych i leśników. Cała historia działalności Koła Łowieckiego „Szarak” naznaczona jest symbolami, które wywodzą się z tradycji łowieckiej i dają silną podstawę do jej pielęgnowania i dalszego rozwoju na kolejne dziesięciolecia. Z pozdrowieniem dla wszystkich myśliwych - Darz Bór.


„Szarak”
W codziennym znoju, w codziennym trudzie
Poddawani niesłusznej krytyce i kaprysom pogody
Pracują zwykli, niezwykli ludzie
Ratując piękno polskiej przyrody.

I chcą by życie było życia warte
By tylko dobro po nich zostało
Uszy i oczy wciąż mają otwarte
Do przodu zmierzają śmiało.

To dzięki nim jest zając w lesie
Borsuk i bażant i kuropatwa
Bo tylko myśliwy wymierną pomoc niesie
Gdy zima śnieżna, a zdobycz niełatwa.

Niech więc zamilkną bezmyślne głosy
Tych co łowiectwa zasad nie znają
To dla myśliwych kwitną wrzosy,
Myśliwym ptaki w podzięce śpiewają.

Dzisiaj to nie jest takie zwykłe spotkanie
To nie jest jedna z wielu zwykłych dat
Niech zabrzmi „Darz Bór”! - na powitanie
Nasz „Szarak” skończył 70 lat.

Już 70 lat w przyjaciół gronie
Ktoś przybył, kogoś dziś już nie ma…
Znajome twarze, przyjazne dłonie…
To najpiękniejszy myśliwych poemat.

Wspomnienia z łowów – historie cudne
Wszak każdy przeżył ich mrowie
Gawędy z kniei – nigdy nie są nudne
Każdy z kolegów chętnie coś opowie.

Żal, że nie wszyscy koledzy są z nami
Niestety odeszli na wieczne łowy
My w takich chwilach ich wspominamy
I pochylamy z szacunkiem głowy.

Tak wspólne pasje ludzi jednoczą
Łatwiej zrozumieć spraw trudnych wiele
Więc zanim dzień pojedna się z nocą
Wznieśmy nasz toast: „Darz Bór” Przyjaciele !

Barbara Mroczek
Działdowo, 10 października 2015 roku



Ireneusz Mroczek
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Ireneusz Mroczek jest historykiem i sympatykiem kultury łowieckiej od dzieciństwa