Cmentarz w Piastach

2014-08-15 18:30:45(ost. akt: 2014-08-15 18:34:46)

Autor zdjęcia: BT

Niedawno wieś Piasty Wielkie (gmina Górowo Iławeckie) obchodziły 600-lecie istnienia, o czym przejeżdżających tędy informuje także okolicznościowy głaz ze stosowną datą ustawiony nieopodal przystanku autobusowego.
Ta okrągła rocznica przyczyniła się do odsłonięcia pewnej tajemnicy, która w zasadzie tajemnicą nie była, tylko zapomnieniem połączonym z zaniedbaniem i dewastacją.

Otóż, dzięki inicjatywie Urzędu Gminy oraz pracy miejscowego aktywu odsłonięto dawny cmentarz wiejski.

Zostały wyrąbane drzewa i krzaki, uporządkowano resztki nagrobków, usunięte zostały wszelkie śmieci. Prace porządkowe ukazały także pewną prawidłowość, znaną z innych miejscowości – próżno szukać na tym cmentarzu żeliwnych krzyży czy ogrodzeń. Brakuje także płyt z epitafiami.

W Piastach Wielkich był także kościół. Po nim to już dzisiaj zupełnie nie ma śladu, jeśli nie liczyć rozrzuconych kamieni stanowiących niegdyś jego fundament.

O istnieniu kościoła, oraz jego architekturze możemy dowiedzieć się otwierając strony internetowe z archiwalnymi zdjęciami z Prus Wschodnich. Z niejakim zdziwieniem stwierdzimy wówczas, że obiekt ten stał jeszcze w latach 50-ych minionego stulecia. We wsi był także całkiem przyzwoity pałac (dzisiaj zachowany jedynie na starej fotografii i oznaczony na mapie).

Bohdan Tchórz

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Najnowsze wydanie "Gońca Bartoszyckiego" wciąż dostępne
w kioskach i punktach sprzedaży.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szymek #1508604 | 37.248.*.* 15 paź 2014 19:11

  W Worynach też jest cmentarz, a także między Gałajnami a Toprzynami

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1462410 | 176.97.*.* 16 sie 2014 13:13

  W Wojciechach jest też zapomniany cmentarz, rosną na jego terenie bardzo stare lipy. Cmentarz jest porośnięty bluszczem i także żaden nagrobek nie ma płyty, bo kiiedys przyjechali niemcy i zabrali je do siebie....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5