Armaty strzelały pod Toprzynami

2014-01-11 21:13:08(ost. akt: 2014-01-12 16:44:54)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Huk armat i wystrzały z karabinów przed południem 11 stycznia w Toprzynach (przygranicznej wsi w gminie Górowo Iławeckie) obwieściły, że dzieje się tutaj coś niezwykłego.
Styczeń i luty początku XIX wieku to kampania napoleońska na Prusy Wschodnie. Potyczki wojenne z tamtych czasów są inspiracją dla współczesnych miłośników historii oraz grup rekonstrukcyjnych do odtwarzania ważnych wydarzeń.

W Toprzynach „starły się” wojska rosyjskie i francuskie na pamiątkę kampanii pod Pruską Iławką. Żołnierze, ubrani w wierne kopie dziewiętnastowiecznych mundurów dzielnie stanęli na polu walki aby stawić czoła przeciwnikowi. Ich starannie zaplanowanym działaniom towarzyszył huk armatnich wystrzałów oraz kanonady jednostrzałowych, ładowanych od przodu karabinów. Nad polem walki unosił się dym i zapach prochu strzelniczego.

„W Toprzynach w styczniu, po raz pierwszy w atmosferze błota, a nie śniegu i mrozu, zaczynamy sezon rekonstrukcji napoleońskich w Polsce. Akcja zatacza coraz szersze kręgi, pojawia się coraz więcej kolegów. W tym roku pragniemy uczcić kolejną rocznicę bitwy pod Pruską Iławką. Jest to z naszej strony pewnego rodzaju gra wojenna. Jesteśmy tutaj już piąty raz.” – opowiadał głównodowodzący wojskami rosyjskimi.

Kiedy rozwiał się dym bitewny, wszyscy wojujący udali się do miejscowej szkoły, która na dwa dni zamieniła się w koszary, na zasłużony posiłek oraz odpoczynek.

Sobotnie widowisko w Toprzynach niewątpliwie ciekawe i barwne, obyło się jednak bez udziału (względnie z niewielkim udziałem) publiczności, a wielka szkoda, albowiem było co obejrzeć i podziwiać.

Bohdan Tchórz

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajŹródło: Artykuł internauty

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #1322627 | 178.56.*.* 11 lut 2014 19:57

  jaka gmina taka promocja

  odpowiedz na ten komentarz

 2. KUMA do GMINNY #1295819 | 83.9.*.* 14 sty 2014 19:07

  Wszystko do przemyślenia .Mam nadzieję,że w przyszłym roku będzie lepiej.TRZEBA TYLKO ODPOWIEDNIEJ INFORMACJI.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. widz #1293680 | 178.36.*.* 12 sty 2014 20:29

  odbyła się bez udziału publiczności,a szkoda...ale można bybyło ogłosić w mediach taką inscenizację to publiczności byłoby więcej...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. KUMA #1293530 | 83.24.*.* 12 sty 2014 18:25

  Zgadzam się z autorem artykułu. Mało publiczności! Mam trochę żalu do organizatorów,że wcześniej nie powiadomili, kiedy owa inscenizacja będzie miała miejsce.Chętnie bym to zobaczyła. Wiem, że wojska przeszły również przez inne miejscowości.Szkoda,że widowisko jak co roku,znowu mnie ominęło. Bardzo proszę, na przyszłość o wcześniejsze i głośniejsze powiadomienie okolicznych mieszkańców (może jakieś plakaty?), a publiczność na pewno nie zawiedzie.Może nawet przygotuje grupom rekonstrukcyjnym jakąś kuchnię polową?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5