Powiatowy Finał XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa

2013-04-24 22:42:11(ost. akt: 2013-04-24 22:43:05)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Zwycięstwem bartoszyckiej młodzieżowej drużyny futbolowej zakończył się Powiatowy Finał XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa, który rozegrany został 24 kwietnia na przyszkolnym „Orliku” w Górowie Iławeckim.
Do finału na poziomie powiatu przystąpiły cztery drużyny piłki nożnej reprezentujące szkoły podstawowe z Górowa Iławeckiego, Bisztynka, Kandyt oraz Bartoszyc.

Otwarcie Turnieju nastąpiło o godz. 9. 30 i zaraz po rozlosowaniu meczy chłopcy przystąpili do gry. Odpowiednio przygotowani przez swoich trenerów młodzi piłkarze nie szczędzili energii ani umiejętności, aby jak najlepiej wypaść w konfrontacji z rówieśnikami i sięgnąć po zwycięstwo. Meczom sprzyjała pogoda, ponieważ dzień był słoneczny i ciepły, a lekki wiatr tylko wzmagał wolę walki.

Na zakończenie Turnieju kolejność zespołów przedstawiała się następująco:

I miejsce – UKS Legia-BART
II miejsce – SP 2 Górowo Iławeckie
III miejsce – SP Kandyty
IV miejsce – SP Bisztynek

Drużyny biorące udział w Turnieju otrzymały puchary oraz dyplomy ufundowane przez organizatorów – SP 2 Górowo Ił. Ponadto najlepszy bramkarz Turnieju, Krystian Rogal z Bisztynka oraz najlepszy strzelec, Miłosz Sadowski z Bartoszyc uhonorowani zostali specjalnymi statuetkami.

Bohdan TchórzInformacja:
Pierwsze Uczniowskie Kluby Sportowe zostały założone w 1994 roku. Ich pomysłodawcą był prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Paszczyk.
Wielkim zaangażowaniem w rozwój Uczniowskich Klubów Sportowych wykazał się przewodniczący Sejmowej Komisji do spraw Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Wiceprezes PZPN, Marek Wielgus. Był on wraz z Lesławem Ćmikiewiczem jednym z pierwszych założycieli UKS-ów oraz pomysłodawcą stworzenia turnieju mini-piłki nożnej dla dzieci, zrzeszonych w Uczniowskich Klubach Sportowych.
Po tragicznej śmierci Marka Wielgusa zawodom nadano jego imię.

Na dotychczasowych finałach turnieju im. Marka Wielgusa gościło wiele osobistości ze świata sportu, gwiazdy polskiej piłki oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych. Finały turnieju zaszczycili swoją obecnością między innymi prezydent FIFA Joao Havalange, Vice-prezydent FIFA Issa Hayatou, prezydent UEFA Lennart Johansson a także ministrowie sportu i gwiazdy takie jak Kazimierz Górski wraz z drużyną Orłów Górskiego.

Organizacją turnieju zajmuje się również rodzina tragicznie zmarłego Marka Wielgusa.

Każdego roku w turnieju bierze udział około 2000 drużyn dziewczęcych i chłopięcych (po 10 osób z każdego zespołu). Pierwsza runda odbywa się na terenie 16 województw. Zwycięskie zespoły w kategorii chłopców i dziewczynek z każdego województwa awansują do finału ogólnopolskiego.

www.uks.info.plŹródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5